Czarna fuga do białych płytek – rozwiązanie stylowe czy z innej epoki?

Spękane kafle, ubytki w fudze, uszczerbione rogi. Patrzysz na łazienkowe lub sypialniane wnętrze i stwierdzasz, że przydałby się im gruntowny remont. Aranżując pomieszczenie, możesz zdecydować się na powielenie dotychczasowego rozwiązania lub na całkowitą odmianę. Niezależnie od stylu, jaki wybierzesz, elementem, o którym nie możesz zapomnieć, będzie fuga. Zastosowanie tej wąskiej spoiny pomiędzy płytkami jest kluczowe, by zapewnić całej powierzchni stabilne podparcie. Jest to istotne również z punktu widzenia estetyki. Jaką substancję wybrać, by stworzyć stylowe i niebanalne wnętrze? Które połączenia okażą się najlepsze? Sprawdzamy, czy czarna fuga do białych płytek to hit, czy kit!

 

Fuga – garść informacji

Spędzasz długie godziny, szukając idealnych wzorów płytek do remontowanego pomieszczenia. Zestawiasz dostępne modele z kolorystyką pozostałego wyposażenia. Oczywiste jest, że wybór gresowych, szklanych czy ceramicznych płytek lub mozaik jest sprawą nadrzędną. Jednak szybko przekonasz się, że warto pamiętać również o… fudze. Zanim dowiesz się, czy czarna fuga do białych płytek będzie dobrym rozwiązaniem, odkryj tajemnicę, dlaczego jest ona tak niezbędnym elementem wykończenia podłóg lub ścian.

 

Zafugowana powierzchnia sprawia wrażenie estetycznego wykończenia. To jednak nie wszystko. Ta substancja odgrywa bardzo praktyczną rolę w tworzeniu solidnej powierzchni, złożonej z płytek. Fuga wzmacnia ich przyczepność do podłoża, jest swego rodzaju amortyzatorem w momencie zmian temperatury czy poziomu wilgotności. Dzięki jej obecności płytki są stabilnie zabezpieczone przed wnikaniem wody i brudu. Jest również barierą, która zapobiega pękaniu, odkształceniom i uszczerbieniom.

 

Jak dobrać właściwy kolor? Odkrywamy czarną fugę do białych płytek

Żeby dopasować idealną barwę fugi do płytek, na początku zastanów się nad docelowym efektem, jaki chcesz osiągnąć poprzez konkretne zabiegi. Być może będzie Ci zależeć, by uwydatnić charakterystyczny układ płytek lub ujednolicić całą powierzchnię, by stanowiła jeden harmonijny wzór. Niektóre warianty płytek posiadają określoną proporcję lub kształt (np. te odzwierciedlające plastry miodu – płytki heksagonalne, romby lub stylowe kostki), więc by je podkreślić, warto użyć fugi, która będzie kontrastowała z ich odcieniem. Czarna fuga do białych płytek wydaje Ci się niespójna? Przedstawimy Ci ją w nieco innym świetle.

 

Czarna fuga do białych płytek? Czemu nie!

Przekonanie, że do białych płytek pasuje wyłącznie jasna fuga, powoli odchodzi już do lamusa. Całe szczęście! Nie musisz się ograniczać, aranżując kuchnię, łazienkę czy salon. Mocno kontrastujące ze sobą kolory, jakimi są czerń i biel, tworzą efektowną całość, idealnie razem współgrając. Czarny kolor znakomicie podkreśli niesztampowy układ kafelków, prowadząc nasz wzrok ku ciekawej ścianie lub po charakterystycznej podłodze. W tego typu połączeniach idealnie sprawdzają się płytki o geometrycznym kształcie, które stają się tym samym wysunięte na pierwszy plan. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają heksagony, romby i tradycyjne kwadraty (chyba każdy doskonale zna klasyczną szachownicę). Czarna fuga do białych płytek to rozwiązanie dla odważnych osób, które posiadają jasno określone preferencje i wiedzą, jaki efekt chcą osiągnąć.

 

O czym warto pamiętać, gdy stosujesz czarną fugę do białych płytek?

Śmiałe posunięcia aranżacyjne wymagają przemyślenia, by nie zepsuć starannie dopracowanego rezultatu. Jeżeli zdecydujesz się na czarną fugę do białych płytek, pamiętaj, żeby poszczególne elementy wnętrza również były utrzymane w podobnej stylistyce. Najlepiej prezentują się tutaj czarno-białe tonacje, które są idealnym dopełnieniem powstałej kompozycji. Bardzo istotna jest też zasada złotego środka. Jeżeli na ścianie, to nie na podłodze i odwrotnie. W przypadku podłogi wypełnionej białymi płytkami z czarną fugą pozostaw ściany jednolite.

 

Nowoczesne aranżacje kontra tradycyjne podejście

Co prawda wypełnianie szczelin pomiędzy białymi płytkami czarną fugą nie należy do najbardziej klasycznych rozwiązań, jednak nie jest dedykowane wyłącznie nowoczesnym projektom wnętrz. Takie podejście sprawdzi się zarówno w ponadczasowych aranżacjach domowych, gdzie dominują ciepłe barwy i harmonijnie ustawione wyposażenie, jak i w minimalistycznych pomieszczeniach w stylu industrialnym bądź loftowym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl