Szklane Mozaiki.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu
blog Szklane Mozaiki
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

W aranżacji wnętrz czerń bardzo często bywa wykorzystywana w postaci dodatków. Można by zaryzykować stwierdzeniem, że w każdym domu lub mieszkaniu jest choćby jeden czarny element. Jednak niewiele osób myśli o czerni, jako kolorze, który powinien wypełniać całe wnętrze – od podłogi po sufit. Szczególnie jeśli chodzi o łazienkę.

Czarne wnętrza są bardzo kontrowersyjne, większość osób się ich boi. Czy słusznie? W końcu czerń to najbardziej elegancki kolor ze wszystkich możliwych. Jest głęboka, hipnotyzująca, olśniewająca, jedyna w swoim rodzaju. Na dodatek nigdy nie wychodzi z mody, więc jej użycie da Ci gwarancję, że wnętrze każdego pomieszczenia, w tym łazienki, nigdy się nie zestarzeje. Kiedy zatem warto zdecydować się na czarną łazienkę?

 

Czarna łazienka – kiedy jest dobrym wyborem, a kiedy wręcz przeciwnie?

Czerń to uniwersalny kolor, który świetnie sprawdzi się niemal w każdym przypadku. Piszemy, „niemal”, bo w przypadku niewielkich, słabo doświetlonych łazienek zalecamy z niej zrezygnować. Dlaczego? Ponieważ ciemne kolory zmniejszają optycznie przestrzeń. Decydując się na czarny wystrój, możesz zmienić i tak już niewielką przestrzeń w nieco klaustrofobiczne pomieszczenie, a tego chyba nie chcesz?

Mimo tego, że czerń jest kolorem, który w dużych ilościach trudno zaadaptować we wnętrzach, to warto dać jej szansę. Szczególnie jeśli szukasz ponadczasowego, klasycznego i eleganckiego wystroju. Sekret czarnych wnętrz tkwi w odpowiedniej aranżacji. Jednak wciąż wiele osób obawia się tego koloru, twierdząc, że jest zbyt odważny. To prawda, że czerń ma w sobie coś mrocznego, ale mrok bywa pociągający. 

Poza tym czarny kolor pasuje do wielu stylów wnętrzarskich – pełnego blasku i przepychu glamour, zgeometryzowanego art déco, czystego w formie minimalizmu czy surowego stylu industrialnego. Zaraz to udowodnimy. Warto dodać, że przestrzeń można zaprojektować tak, aby łazienka nie była czarna niczym bezksiężycowa noc. Czerń może stać się kontrastowym tłem dla pozostałych dodatków.

 

Jak stworzyć zachwycający czarny wystrój łazienki?

Z pewnością zaprojektowanie czarnej łazienki, to coś więcej niż pomalowanie ścian czarną farbą. Tu trzeba poszukać inspiracji głębiej – bawić się formą, fakturami i różnymi materiałami. W taki sposób, mimo użycia jednego dominującego koloru, wnętrze nie będzie monotonne. 

 

Czarna łazienka w stylu glamour

Glamour to styl inspirowany blaskiem dawnego Hollywood i barokowym przepychem, wzbogacony o nowoczesne elementy. Typowymi dla niego kolorami są złoto, srebro, biel i… czerń. We wnętrzach glamour o miano hegemona walczą zwykle te dwa ostatnie. A co jeśli w Twojej łazience pozwoliłbyś wygrać czerni? Cóż, Twoje wnętrze może stać się wyjątkowe i iście pałacowe. Jak tego dokonać? Glamour lubi lśniące powierzchnie, więc na ściany powinieneś wybrać połyskujące ceramiczne lub szklane mozaiki albo duże kafle w barokowe wzory. Czerń można przełamać złotą lub srebrną armaturą, białymi urządzeniami sanitarnymi na wysoki połysk, mieniącymi się jak gwiazdy na nocnym niebie kryształowymi żyrandolami czy pięknymi lustrami w ozdobnych ramach. Na tle czarnych, błyszczących płytek te dekoracje będą wyglądały olśniewająco. Warto pomyśleć też o ozdobnej, białej, ściennej sztukaterii i boazerii, które w towarzystwie czarnej, wzorzystej tapety będą wyglądały zjawiskowo.

 

Łazienka art déco cała w czerni? Dlaczego nie?

Wnętrza urządzone w stylu art déco są niezwykle eleganckie. Ten styl jest ukłonem w stronę symetrii, geometrycznych form i szlachetnych materiałów. Art déco nie toleruje niedoróbek – tu każdy szczegół musi być dopracowany z największą dbałością, zaczynając od klamki w drzwiach, a kończąc na dozowniku na mydło. Podobnie do detali, przykłada się tu dużą wagę do kolorów. Najpowszechniejsza jest biel i czerń. Urządzając łazienkę w stylu art déco, możesz pozwolić czerni królować. Na ścianach ułóż czarny marmur i zamontuj geometryczne instalacje z białych listew, a na podłodze biało-czarne kafle. Armatura niech lśni złotem, biało-czarna wolno stojąca wanna w klimacie retro niech przykuwa uwagę, stojąc na środku pomieszczenia, a okrągłe lustro w bogato ozdobnej ramie niech odbija światło kryształowych kinkietów. Wyobrażasz sobie ten luksus? My się rozmarzyliśmy.

 

Minimalistyczna czarna łazienka

Minimalizm opiera się na ładzie, harmonii i porządku kluczowych dla japońskiej filozofii zen i sprzeciwia się bezmyślnemu konsumpcjonizmowi. Minimalizm docenia za to nieperfekcyjne, naturalne materiały. Typowymi dla niego kolorami są barwy ziemi, a więc w tym i czarny. Minimalistyczna łazienka w zasadzie może być czarna od podłogi po sufit, włącznie z armaturą i urządzeniami sanitarnymi. Ściany możesz wyłożyć, np. naturalnym czarnym łupkiem. A żeby nieco ocieplić wnętrze, dodaj kilka drewnianych elementów w postaci półek i szafek. Minimalizm nie znosi zbędnych dekoracji, ale jeden akcent w postaci oryginalnych lamp to strzał w dziesiątkę.

 

Industrialna łazienka – funkcjonalna i czarna niczym węgiel

Styl industrialny swoją surowością przypomina minimalizm. Jednak jego historia jest nieco inna. Początkowo wnętrza w tym stylu urządzano w opuszczonych fabrykach – stąd jego nazwa. Styl industrialny nie boi się, więc odważnych form i ciemnych kolorów. Dla łazienek urządzonych w tym stylu typowe są betonowe elementy, „nagie” cegły, czarne kafelki i celowo wyeksponowane biegnące po ścianach przewody elektryczne i rury. Uzupełnieniem aranżacji czarnej industrialnej łazienki mogą być miedziane dekoracje, np. obłe lampy, metalowe profile i listwy, które możesz dostać w naszym sklepie, armatura, czy niezwykle designerskie miedziane wanny i umywalki. Miedź w połączeniu z czernią to duet doskonały. Jeśli zdecydujesz się na czarne płytki ścienne, to najlepiej ułóż je w cegiełkę do połowy ściany. Wyżej przyklej czarną tapetę o ciekawej fakturze, oddzielając ją od płytek miedzianą listwą. Pod sufitem pozwól lśnić żarówkom Edisona, a przy podłodze wijącym się po ścianach miedzianym rurom. Pozostaje jeszcze tylko wybór materiału na podłogę – do takiej aranżacji proponujemy czarne, matowe heksagony.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium