Funkcjonalna łazienka na poddaszu? Podpowiadamy, jak to osiągnąć

Łazienka na poddaszu to trudne do aranżacji pomieszczenie. Czasem jest mniejsza, czasem większa. Czasem skosy mogą być łagodniejsze, a czasem schodzić w dół pod ostrzejszym kątem. Jak zatem zabrać się za urządzanie łazienki w takim miejscu? Z pewnością, aranżując przestrzeń, trzeba dokonać bardzo dokładnych pomiarów i zastosować się do kilku naszych wskazówek.

Łazienka przez wielu jest postrzegana, jako najważniejsze pomieszczenie w domu. Mówi się, że dobrze urządzona potrafi „sprzedać” nieruchomość. Dlaczego? Ponieważ to pomieszczenie powinno być miejscem relaksu, odpoczynku po całym dniu pracy. Długa, gorąca kąpiel w wannie lub prysznic potrafią odsunąć na bok stres i uspokoić skołatane nerwy. Dobrze, więc jeśli przestrzeń wokół nich urządzona jest estetycznie i zgodnie z zasadami ergonomii. 

 

Ergonomia to podstawa. Jak sprawić, żeby łazienka na poddaszu była funkcjonalna?

Wnętrze, w którym zadbasz o zasady ergonomii, będzie wygodne i funkcjonalne, a korzystanie z niego będzie prawdziwą przyjemnością. Łazienka łączy w sobie kilka oddzielnych stref – kąpielową, sanitarną, umywalkową, a często też pralną. Dlatego w łazience wszystko powinno mieć swoje miejsce, a dostęp do każdego sprzętu powinien być swobodny. 

Zastanów się tylko, ile czasu dziennie spędzasz przed umywalką. Mycie zębów, robienie makijażu, golenie, pielęgnacja twarzy, włosów, mycie dłoni – wszystkie te czynności wymagają swobody ruchu. Bardzo istotne jest, więc rozplanowanie miejsca. Ułatwi to sprzątanie i codzienne korzystanie z łazienki. Projektując przestrzeń na poddaszu musisz się jednak liczyć z tym, że przestrzeń użytkowa nie jest równa powierzchni podłogi. Wszystko z powodu spadów, które przestają być wygodne w użytku poniżej 190 cm wysokości. To właśnie te strefy sprawiają najwięcej kłopotów w projektowaniu. Funkcjonalność łazienki na poddaszu zależy od tego, w jaki sposób je zaadaptujesz.

 

Łazienka na poddaszu z wanną? Jak to zrobić?

Umieszczenie wanny pod skosem to idealny sposób na zagospodarowanie ograniczonej przestrzeni. Oczywiście, jeśli kąt nachylenia sufitu i wysokość, na której zaczynają się skosy, na to pozwala. Przyjmuje się, że najmniejsza wysokość skosu nad wanną powinna wynosić 75 cm. Bardzo często na połaciach dachowych montowane są okna, a to oznacza, że tuż nad wanną może się jakieś znaleźć. Z pewnością wanna pod oknem będzie wyglądała znakomicie. Jednak należy ustawić ją w takiej odległości, aby móc swobodnie je umyć.

 

Kabina prysznicowa pod skosem

Wydaje się niemożliwe, ale jest zupełnie przeciwnie. Jeśli tylko kąt nachylenia spadu na to pozwala, to zamontowanie kabiny prysznicowej pod skosem sprawi, że zaoszczędzisz dużo miejsca i będziesz mógł cieszyć się wymarzoną łazienką na poddaszu z prysznicem. Niestety standardowe kabiny dostępne w sklepach na to nie pozwalają. Na szczęście jest wyjście z tej sytuacji – zamów ściankę prysznicową na wymiar. Umieścisz ją w najniższym miejscu kabiny. Drzwi, z kolei, zamontuj w taki sposób, aby móc swobodnie do niej wchodzić.

 

Przechowywanie pod skosem

W niektórych łazienkach są jednak takie spady, które praktycznie uniemożliwiają wykorzystanie miejsc pod skosami. Wtedy jedynym słusznym wyborem pozostaje zamontowanie tam, zamówionych na wymiar szafek do przechowywania. Można w nich schować niezbędne łazienkowe wyposażenie, po które nie trzeba sięgać zbyt często. Dzięki temu pozostała powierzchnia łazienki pozostanie wolna.

 

Optyczne sztuczki powiększające przestrzeń

Poza odpowiednim rozplanowaniem przestrzeni warto zastosować kilka trików, które pozwolą optycznie powiększyć przestrzeń. Warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, najlepiej w chłodnej barwie. Również materiały wykończeniowe powinny być w chłodnym odcieniu. Kafle na ściany i podłogi powinny mieć większe wymiary i połyskujące powierzchnie. Dzięki temu dobrze będą odbijać światło i dodatkowo doświetlą wnętrze. W ciasnej łazience, ściana pod skosem to idealne miejsce na zamontowanie toalety i bidetu. Nie potrzebują one miejsca pod sam sufit, dlatego ten zabieg pozwoli Ci zaoszczędzić miejsce. Ważne jest również staranne dobranie dodatków – lustra powinny być jak największe. Małe akcesoria i kosmetyki najlepiej schować do szafek, aby „nie zaśmiecać” przestrzeni. Unikaj też przykrywania podłogi. Dzięki tym sztuczkom małe łazienki na poddaszu będą sprawiały wrażenia o kilka metrów kwadratowych większych.

 

Designerskie wnętrze na poddaszu. Jak osiągnąć taki efekt?

Odpowiedź jest prosta – wybierając odpowiednie materiały wykończeniowe i dodatki. Na co należy zwrócić uwagę? Wanna stojąca pod oknem dachowym sama w sobie robi wrażenie. Na dodatek biorąc kąpiel, będziesz mógł spoglądać w gwiazdy. W takim wypadku warto zainwestować w designerski model, który oświetlony naturalnym światłem będzie wyglądał zjawiskowo. 

Innym sposobem jest wybór dekoracyjnych kafli, które przyciągną uwagę do wnęki z wanną. Jeśli do wnętrza dostaje się dużo światła, to nie bój się użyć ciemniejszych kolorów. Świetnym patentem jest też zawieszenie dekoracyjnych, nietypowych lamp, najlepiej o obłych kształtach i okrągłych luster, aby przełamać nieco skośne i proste linie. Baw się geometrycznymi formami i kolorami. Łącz naturalne elementy, np. drewniane żaluzje, które rozproszą światło w upalne dni, z miedzianymi ruchomymi kinkietami, betonem architektonicznym lub ceramicznymi płytkami o ciekawych wzorach i kolorach. Nie ograniczaj się tylko do jednego typu płytek, a jeśli już, to część z nich ułóż w cegiełkę, a część w klasyczną jodełkę. Bardzo modne są również heksagonalne płytki. Zajrzyj do kategorii płytek i mozaik w naszym sklepie i się zainspiruj. Zadbaj też, aby w pomieszczeniu było dużo roślin. W ten sposób dodasz wnętrzu przytulności i klimatu jak ze SPA.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl