Szklane Mozaiki.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak fugować płytki? Sprawdź, jakie to proste! Wystarczy kilka sprawdzonych porad

blog Szklane Mozaiki
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Fugowanie płytek jest proste! Przy tego typu wykończeniach możesz zrezygnować z pomocy fachowca, gdyż z powodzeniem wykonasz je samodzielnie. Wystarczy kilka sprawdzonych porad i chwila by nabrać wprawy. Jak fugować płytki? Sprawdź, co musisz wiedzieć, by osobiście wykonać to zadanie!

 

Fugowanie płytek – podstawowe informacje

Fugowanie płytek chroni powierzchnię przed szkodliwymi czynnikami, np. wilgocią. Dla uzyskania pożądanego efektu spoinowanie należy wykonać dokładnie i precyzyjnie. Najważniejsze aspekty pracy to odpowiednie przygotowanie płaszczyzny i wybór odpowiedniej spoiny. Jak fugować płytki, by uzyskać pożądany efekt?

 

Fugowanie płytek – przygotowanie

Zastanawiasz się, jak fugować płytki? Zacznij od dokładnego przygotowania powierzchni – to równie ważne, jak samo spoinowanie! Przed przystąpieniem do działania usuń ze spoin ewentualne resztki kleju. Samo fugowanie ułatwi Ci delikatne zwilżenie krawędzi płytek, dlatego warto przetrzeć ranty wilgotną ściereczką.

 

Jak fugować płytki – wybierz spoinę

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów fug, które mogą różnić się nie tylko wyglądem, ale też właściwościami. Rodzaj wybranego materiału należy dopasować do warunków, w których ma być zamontowany. W zależności od miejsca wykonania spoiny i jego mikroklimatu możesz zdecydować się między innymi na fugi cementowe, epoksydowe czy wysoko elastyczne.

[product id="1269, 1270, 1286, 1287, 1316, 1321, 1457, 1683, 1285" slider="true"]

Jak fugować płytki – prosta instrukcja krok po kroku

Sposób fugowania płytek należy dobrać do ich rodzaju. W przypadku delikatnych elementów ceramicznych warto zrobić próbę na niewielkiej, słabiej wyeksponowanej powierzchni. Jeśli zauważysz, że masa barwi płytki, wskazane będzie odpowiednie zaimpregnowanie. Jak fugować płytki krok po kroku?

 

1. Pracę zacznij od razu po rozrobieniu zaprawy.

2. Nałóż masę na fragment ściany za pomocą pacy i wetrzyj tak, żeby spoiny były wypełnione równomiernie.

3. Jeśli w niektórych miejscach pojawią się niedoskonałości, poczekaj, aż fuga wstępnie się zwiąże i nanieś poprawki.

4. Nadmiar fugi zetrzyj dopiero wtedy, gdy masa nieco przeschnie, a jej wygląd stanie się matowy. Za pomocą gąbki możesz nadać jej odpowiedni kształt.

5. Delikatnie wyczyść płytki wilgotną gąbką lub ściereczką. Uważaj, żeby nie rozetrzeć wypełnionych spoin.

6. Na ścianie może pojawić się lekki osad z cementu. Można usunąć go dopiero po dwóch tygodniach. Z łatwością zrobisz to za pomocą specjalistycznych preparatów, rekomendowanych przez producentów fuga.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium