
Fugowanie płytek jest proste! Przy tego typu wykończeniach możesz zrezygnować z pomocy fachowca, gdyż z powodzeniem wykonasz je samodzielnie. Wystarczy kilka sprawdzonych porad i chwila by nabrać wprawy. Jak fugować płytki? Sprawdź, co musisz wiedzieć, by osobiście wykonać to zadanie!
Fugowanie płytek – podstawowe informacje
Fugowanie płytek chroni powierzchnię przed szkodliwymi czynnikami, np. wilgocią. Dla uzyskania pożądanego efektu spoinowanie należy wykonać dokładnie i precyzyjnie. Najważniejsze aspekty pracy to odpowiednie przygotowanie płaszczyzny i wybór odpowiedniej spoiny. Jak fugować płytki, by uzyskać pożądany efekt?
Fugowanie płytek – przygotowanie
Zastanawiasz się, jak fugować płytki? Zacznij od dokładnego przygotowania powierzchni – to równie ważne, jak samo spoinowanie! Przed przystąpieniem do działania usuń ze spoin ewentualne resztki kleju. Samo fugowanie ułatwi Ci delikatne zwilżenie krawędzi płytek, dlatego warto przetrzeć ranty wilgotną ściereczką.
Jak fugować płytki – wybierz spoinę
Na rynku znajdziesz wiele rodzajów fug, które mogą różnić się nie tylko wyglądem, ale też właściwościami. Rodzaj wybranego materiału należy dopasować do warunków, w których ma być zamontowany. W zależności od miejsca wykonania spoiny i jego mikroklimatu możesz zdecydować się między innymi na fugi cementowe, epoksydowe czy wysoko elastyczne.
Jak fugować płytki – prosta instrukcja krok po kroku
Sposób fugowania płytek należy dobrać do ich rodzaju. W przypadku delikatnych elementów ceramicznych warto zrobić próbę na niewielkiej, słabiej wyeksponowanej powierzchni. Jeśli zauważysz, że masa barwi płytki, wskazane będzie odpowiednie zaimpregnowanie. Jak fugować płytki krok po kroku?
1. Pracę zacznij od razu po rozrobieniu zaprawy.
2. Nałóż masę na fragment ściany za pomocą pacy i wetrzyj tak, żeby spoiny były wypełnione równomiernie.
3. Jeśli w niektórych miejscach pojawią się niedoskonałości, poczekaj, aż fuga wstępnie się zwiąże i nanieś poprawki.
4. Nadmiar fugi zetrzyj dopiero wtedy, gdy masa nieco przeschnie, a jej wygląd stanie się matowy. Za pomocą gąbki możesz nadać jej odpowiedni kształt.
5. Delikatnie wyczyść płytki wilgotną gąbką lub ściereczką. Uważaj, żeby nie rozetrzeć wypełnionych spoin.
6. Na ścianie może pojawić się lekki osad z cementu. Można usunąć go dopiero po dwóch tygodniach. Z łatwością zrobisz to za pomocą specjalistycznych preparatów, rekomendowanych przez producentów fuga.