Szklane Mozaiki.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak położyć fugę, by zapewnić trwałość i estetyczny wygląd płytek?

blog Szklane Mozaiki
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Jednym z najczęściej spotykanych materiałów wykończeniowych są płytki. Aby je prawidłowo ułożyć, potrzebujesz nie tylko materiałów i umiejętności, lecz także wiedzy na ten temat. Dlatego dziś wyjaśnimy Ci jak położyć fugę, która uzupełnia przestrzenie między płytkami i scala je. Pełni także inne funkcje, jednak jedynie wtedy, gdy została dobrze przygotowana i nałożona.

 

Płytki i fuga – obowiązkowy duet w Twoim domu

Płytki są popularne, ponieważ to tani i łatwy w montażu materiał, który znaleźć można w łazienkach, kuchniach, korytarzach i na tarasach. Wygląda estetycznie, a wybór modeli – kolorów i rozmiarów, jest ogromny. Dzięki temu naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Potem pozostaje już tylko położyć fugę, która uzupełni przestrzeń pomiędzy kaflami. To niezwykle ważne, by zrobić wszystko dobrze i dokładnie. Fuga nie tylko zapewnia odpowiednią estetykę. Ona przede wszystkim chroni przed wilgocią, czynnikami biologicznymi i mechanicznymi. Czyli zapobiega odklejaniu się materiału.

 

Dobierz fugę do swoich potrzeb

Nim zaczniesz pracować, musisz zastanowić się jakiego rodzaju fugę położysz. Z jednej strony chodzi oczywiście o kolor wypełnienia, który będzie współgrał lub kontrastował z płytkami, jednak ważniejsze jest to, z czego została zrobiona. Do wyboru masz:

- fugi epoksydowe – stosowane są wewnątrz domów, w pomieszczeniach wilgotnych i takich, gdzie leje się woda. Łazienka z kabiną prysznicową, wanną i umywalką powinny być wzmocnione właśnie tym materiałem. Nie ma jednak potrzeby umieszczać jej w każdym miejscu, wystarczy wokół wymienionych sanitariatów. Fuga nie przepuszcza pary wodnej, jednak z czasem ulega przebarwieniu,

- fugi akrylowe – dostępne są w wielu kolorach, co pozwala je idealnie dopasować do wybranych przez siebie płytek. Można je stosować wewnątrz i na zewnątrz, jednak jedynie na ścianach. A to dlatego, że nie radzą sobie w intensywnym kontakcie z wodą,

- fugi cementowe – są najczęściej stosowanym rozwiązaniem, ze względu na trwałość i łatwość układania. Nadają się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym,

- fugi cementowe elastyczne – trwała spoina, która dodatkowo chroni przed występowaniem grzybów i pleśni. Stosuje się je do terakoty, glazury i klinkieru.

 

Kolor fugi ma znaczenie

Nim dowiesz się jak położyć fugę, weź pod uwagę także kolor materiału, na jaki się zdecydujesz. Ten drobny element zaważy bowiem o odbiorze całej powierzchni. Obecnie odchodzi się od klasycznych białych i jasnych fug na rzecz tych czarnych i lepiej widocznych. Wszystko zależy oczywiście od tego, jaki efekt w pomieszczeniu chcesz uzyskać:

- w tak modnych ostatnio wnętrzach skandynawskich łączy się białe płytki z białą fugą, co pozwala uzyskać gładką, prawie niewidoczną płaszczyznę,

- czarne fugi podkreślą płytki, które wybrałeś. Taki kontrast świetnie odnajdzie się w przypadku mozaiki i wzorów, które chcesz ułożyć na ścianach i podłogach,

- uniwersalne szarości są bardzo bezpieczną opcją, pasującą do wszystkich wnętrz,

- odważni mogą sięgnąć po czerwień, złoto lub srebro. Takie połączenie będzie zaskakujące i całkowicie odmieni każde wnętrze.

 

Nakładanie fugi na ścianach

Kafle to doskonały materiał wykończeniowy nie tylko w przypadku podłóg, lecz także ścian. Wybierając ich rodzaj, można stworzyć w pomieszczeniu niezwykły efekt – ceglany, betonowy bądź marmurowy. Oczywiście w sanitariatach sięga się raczej po klasyczne płytki, a one wszystkie potrzebują fugi. Aby wykonać pracę prawidłowo, zaopatrz się w gumową pacę, która nie porysuje delikatnych powierzchni i nie zniszczy ścian. Jak kłaść fugę? Zajmuj się każdą ścianą po kolei, by nie dopuścić do zbyt szybkiego wyschnięcia materiału, co znacznie utrudnia późniejsze czyszczenie płytek. Tutaj nie pomoże Ci grawitacja, dlatego upewnij się, że dokładnie uzupełniasz każdą lukę. Po 30 minutach od pierwszego fugowania możesz przejść do pierwszego mycia. Potem powtórz nakładanie, schnięcie i mycie, a gdy upewnisz się, że wszystko jest ok, możesz przejść do kolejnej ściany. Na końcu zajmij się narożnikami, w których warto zastosować silikon. Jego nadmiar usuniesz wodą z płynem do mycia naczyń.

 

Jak położyć fugę na podłodze?

Cały proces nakładania fugi na podłogę jest bardzo podobny, do tego, który przed chwilą opisaliśmy. Różnica polega na tym, że trzeba zacząć od jednego rogu pokoju i kierować się w stronę drzwi. Większe pomieszczenie warto podzielić na strefy, bo gdy materiał zaschnie, to już go tak łatwo nie usuniesz. Możesz też poprosić kogoś o pomoc. W tym wypadku zrezygnuj też z silikonu, jednak podwójne mycie wciąż jest niezbędne.

Jeśli masz obawy i nie jesteś pewien, czy wykonasz pracę dobrze, zacznij od mało widocznego i uczęszczanego fragmentu. To tam wypróbujesz opisane przez nas techniki. A gdy będzie Ci dobrze szło, zajmiesz się resztą.

 

Czyszczenie płytek po pracy

Teraz gdy już wiesz jak kłaść fugę, możesz przystąpić do zakupów niezbędnych materiałów. Po ich położeniu i wyschnięciu zajmij się dokładnym wyczyszczeniem powierzchni. Do tego przyda Ci się miękka gąbka, która niczego nie zarysuje. Po wyschnięciu możesz cieszyć się nowym, stylowym wnętrzem.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium