
Solidna porcja wiedzy i odrobina umiejętności – tyle wystarczy, by samodzielnie wykończyć wnętrze lub przeprowadzić jego metamorfozę. Jak układać płytki krok po kroku? Poznaj praktyczne wskazówki i przekonaj się, że potrafisz to zrobić bez udziału fachowca.
Samodzielne układanie płytek, wbrew pozorom wcale nie jest trudne. Zanim jednak wybierzesz interesującą Cię glazurę, koniecznie sprawdź, ile będziesz jej potrzebował. Jak prawidłowo zmierzyć pomieszczenie i o czym jeszcze warto pamiętać? Czytaj dalej i sprawdź!
Od czego zacząć układanie płytek? Pomiary to nie wszystko
Zanim przystąpisz do samodzielnego układania płytek, odpowiednio przygotuj się do czekającego Cię zadania. Pierwszym, jednak nie ostatnim krokiem będzie dokonanie pomiarów pomieszczenia. Kiedy uzyskasz satysfakcjonujące Cię wartości, musisz oszacować ilość potrzebnej glazury. To z kolei będzie możliwe dopiero wówczas, gdy rozplanujesz ułożenie płytek. Jak zrobić to prawidłowo i jakie czynności czekają Cię w kolejnych krokach? Sprawdziliśmy!
Rozplanowanie ułożenia płytek
Jak układać płytki? Na jeden z trzech możliwych sposobów. Do wyboru masz łączenia proste, łączenia naprzemienne i łączenia skośne (karo). W sytuacji, gdy zdecydujesz się na te pierwsze, do ilości płytek, wynikającej z przeprowadzonych obliczeń będziesz musiał doliczyć 5% ilości, łączenia naprzemienne będą wymagały zakupu około 10% więcej glazury, a skośne – aż 15%. Dzięki temu będziesz miał pewność, że prace będą płynne, a efekt będzie widoczny w planowanym terminie.
Prawidłowe przygotowanie podłoża
Przygotowanie odpowiedniej ilości glazury i planu rozmieszczenia płytek, to dopiero początek. Równie ważne jest prawidłowe przygotowanie podłoża, a więc – dokładne wyczyszczenie i usunięcie ewentualnych tłustych zabrudzeń. Posadzkę warto potraktować szlifierką, po to, by pozbyć się wszelkich nierówności, a następnie – zaaplikować zaprawę wyrównującą. Jeśli zależy Ci na jeszcze większej funkcjonalności wnętrza (dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń szczególnie narażonych na działanie wilgoci), zdecyduj się na folię w płynie. Zamontowana pomiędzy podłożem, a klejem, dodatkowo zaimpregnuje powierzchnię.
Jak układać płytki? Wybierz odpowiednią chemię budowlaną
Po dokonaniu pomiarów, wyborze odpowiedniej ilości glazury i przygotowaniu podłoża, przyjdzie czas na zakup potrzebnej chemii budowlanej. Zależnie od wymagań, jakie stawia przed Tobą realizowany projekt, w ofercie naszego sklepu znajdziesz:
- wysokoelastyczną zaprawę klejącą WIM FLEX, dedykowaną do wszystkich rodzajów płytek ceramicznych. Idealna do wykorzystania na tarasach, balkonach i elewacjach, równie dobrze sprawdzi się bezpośrednio na ogrzewaniu podłogowym. Proponowaną zaprawę możesz wykorzystać w pracy z płytkami wieloformatowymi. Produkt jest wodo i mrozoodporny, dodatkowo – umożliwia klejenie płytek na płytki.
- uniwersalną, wysokoelastyczną zaprawę klejącą WIM ECOFLEX, przeznaczoną do płytek ceramicznych i gresowych. Produkt żelowy jest odpowiedni do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, może być również wykorzystywany do montażu płytek bezpośrednio na ścianach z płyt kartonowo-gipsowych i budowlanych, a także – na ogrzewaniu podłogowym i na powłokach hydroizolacyjnych w kabinach natryskowych. Czas korygowalności proponowanej zaprawy wynosi maksymalnie 30 minut.
- klej do mozaiki dedykowany do wszystkich rodzajów mozaik, czyli uniwersalny, biały klej elastyczny. Nadaje się do montażu również listew szklanych oraz płytek podłogowych i ściennych. Niezwykle prosty w użyciu, jednocześnie jest niezwykle skuteczny – wszystko dlatego, że powstał we współpracy z doświadczonymi glazurnikami.
Jak kleić płytki do podłoża?
Nie wiesz, jak układać płytki? Zanim zrobisz to naprawdę, sprawdź, jaki układ glazury lub mozaik najbardziej Ci odpowiada – dzięki temu będziesz mógł uzupełnić ewentualne braki. Jak to zrobić? Na przygotowanej posadzce ułóż płytki „na sucho” – tak, jak chcesz, by ostatecznie się prezentowały. Decydując się na taką „próbę”, rozpocznij pracę w przeciwległym do drzwi narożniku. Uzyskałeś pożądany efekt? Czas przykleić płytki do podłoża! Zrobisz to, korzystając z dedykowanej zaprawy klejowej.
Wybraną zaprawę klejową należy przygotować zgodnie z instrukcją dostępną na opakowaniu. Wymagane proporcje mogą się różnić, zależnie od produktu. Kiedy zaprawa będzie gotowa, sięgnij po odpowiednią szpachlę i nałóż warstwę kleju. Pamiętaj, by jednorazowo pokrywać powierzchnię nie większą niż 1m2, jednocześnie pokrywając spód płytki. Ostrożnie połóż płytkę, delikatnie i równomiernie dociśnij, korzystając z gumowego młotka, a następnie przyłóż poziomicę – po to, by upewnić się, że płytki są ułożone równo. Nie wiesz, co zrobić, by zachować różny odstęp pomiędzy nimi? Z pomocą przyjdą Ci krzyżyki dystansowe.
Układanie płytek to nie wszystko. Sprawdź, co musisz wiedzieć o fugowaniu
Około 12 godzin po ułożeniu płytek, będziesz musiał wypełnić powstałe spoiny. Zanim to zrobisz, usuń krzyżyki dystansowe i dopiero wtedy zaaplikuj masę fugującą. Niezbędna w tym celu okaże się kauczukowa szpachla.
W pomieszczeniach szczególnie narażonych na działanie wilgoci, sięgnij po preparaty, które dodatkowo chronią przed grzybem i pleśnią.
Układanie płytek na półokrągłych powierzchniach – co musisz wiedzieć?
Już wiesz, jak układać płytki na płaskich powierzchniach, ale co zrobić w sytuacji, gdy te mają pojawić się na powierzchniach półokrągłych? W takiej sytuacji rozsądnie będzie zrezygnować z płytek wielkoformatowych i zastąpić je modnymi mozaikami. Do Twojej dyspozycji pozostają dostępne w naszej ofercie mozaiki szklane i gresowe w czterech efektownych wzorach – DIAMOND, CHEVRON, DOUBLE CHEVRON i KARO. Niewielkie płytki, zainstalowane na elastycznej taśmie, doskonale dopasują się do łuków, pozwalając Ci uzyskać możliwie najlepsze rezultaty. Co ciekawe, mozaiki możesz dowolnie przycinać, sam montaż również nie sprawi Ci kłopotu – wystarczy sięgnąć po dedykowany klej elastyczny.
Najczęstsze błędy, czyli czego nie robić, układając płytki
Już wiesz, jak układać płytki? Sprawdź, czego nie robić, realizując kolejne kroki. Okazuje się, że nawet jeśli wszystko wydaje się jasne, o popełnienie błędu nietrudno.
Niewłaściwe przygotowanie podłoża
Informacje na temat tego, jak przygotować podłoże do układania płytek, znajdziesz powyżej. Warto jednak wiedzieć, jakie czynności mogą się przyczynić do osłabienia trwałości glazury. Należą do nich lekceważenie kurzu (jego obecność wyraźnie osłabi przyczepność kleju), niewłaściwe usunięcie wapna i tłustych plam, a także – pozostawienie resztek starego kleju.
Niewłaściwie przygotowane podłoże to również podłoże niestabilne. Zanim zaczniesz układać płytki, pozbądź się warstw, które budzą wątpliwości (kruche, łuszczące się) i uzupełnij ubytki.
Przygotowywanie zaprawy klejowej „na oko”
Nawet najlepsza zaprawa klejowa okaże się nieskuteczna, jeśli przygotujesz ją „na oko”. Chcąc uzyskać najlepsze rezultaty, musisz nie tylko przeczytać zawartą na opakowaniu instrukcję, ale także – zastosować się do niej. Pamiętaj również, by nie łączyć ze sobą resztek zapraw.
Nakładanie zaprawy klejowej wyłącznie na podłoże
Wielu fachowców jest zdania, że zaprawę należy zaaplikować wyłącznie na podłoże. Tymczasem okazuje się, że rekomendowana metoda układania płytek polega na smarowaniu klejem również spodu glazury. Jednocześnie warto pamiętać, by nie przesadzać z ilością produktu i znaleźć własny „złoty środek”.
Zbyt szybkie fugowanie
Kolejnym, bardzo często powtarzanym błędem jest zbyt szybkie fugowanie. Jeśli zależy Ci na doskonałym efekcie pracy, nie spiesz się. Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi czasu schnięcia kleju (czasem są to 3 godziny, czasem aż 12!), a kiedy upłynie, sprawdź, czy podłoże jest stabilne. Jeśli tak – możesz przystąpić do fugowania.