Jak wykończyć łazienkę?

Jak wykończyć łazienkę?

Każdy chce mieszkać pięknie. Niezależnie od tego, czy mowa o remoncie starego mieszkania, czy zakupie nowego lokum od dewelopera, istnieje potrzeba przygotowania funkcjonalnej i pięknej łazienki. Choć w pomieszczeniu tym spędzamy relatywnie mało czasu, odwiedzamy je często. Zobacz, jak dobrze wykończyć łazienkę, aby z przyjemnością przekraczać próg tego pomieszczenia.

 

Wykończenie łazienki – najchętniej wybierane materiały

Jeśli chodzi o nowoczesne łazienki, to w przypadku ich wykończenia najczęściej stosowane są płytki ceramiczne. Wybór wzorów, deseni i kolorów w sklepach z wyposażeniem łazienek jest ogromny. Z każdym rokiem można zaobserwować trend do kładzenia większych płytek – rozmiar 60x60 cm jest już dzisiaj standardem, który na nikim nie robi wrażenia. Do tworzenia okładzin ściennych nadają się wszystkie dostępne na rynku płytki ceramiczne, niezależnie od tego, czy są antypoślizgowe, czy też nie. Z racji ułożenia na płaszczyznach pionowych, po których się nie chodzi, nie ma też większego znaczenia ich klasa ścieralności. Natomiast oba te parametry (antypoślizgowość, klasa ścieralności) mają dużą wagę w przypadku doboru płytek, które znajdą się na posadzce. Im mniej śliskie płytki, tym lepiej sprawdzą się w strefie mokrej, zwłaszcza w łazience z zastosowanym odpływem liniowym i glazurą przyciętą w kopertę.

 

Jak wykończyć łazienkę. O fugach słów kilka

Jeśli chodzi o fugi, wśród aktualnych trendów widać mocną tendencję do ograniczania ich występowania do minimum. Daje to bardzo estetyczny efekt. W przypadku niezbyt dużych płytek fuga jest koniecznością, choć i tutaj można pokusić się o zastosowanie szczelin o minimalnej szerokości. W sklepach z artykułami budowlanymi można spotkać kilka rodzajów produktu. Jednym z popularniejszych jest fuga cementowa. Nadaje się ona do łazienek. W przypadku tego typu pomieszczeń zdecydowanie warto wybierać masy o nowoczesnym składzie wzbogacone o dodatek w postaci tworzyw sztucznych (na przykład polimerów), które ograniczają ciemnienie i rozwój pleśni czy grzybów. Mają one bardzo wszechstronne zastosowanie, sprawdzając się również w łazienkach, w których ułożono ogrzewanie podłogowe. Fuga o drobnym kruszywie jest przeznaczona do wąskich fug (1-8 mm), natomiast ta z grubszym (4-20 mm) – analogicznie do szerszych. Łatwość doboru fugi cementowej do własnego projektu i koloru zakupionych płytek stanowi kolejny ich atut.

Innym typem są fugi epoksydowe, które powstają na bazie żywic z dodatkiem kruszywa. Ich dużymi zaletami jest odporność na stosowane w domu środki chemiczne, które ułatwiają utrzymanie ich w czystości. Dobrze sprawdzają się one w strefach nieustannie narażonych na działanie wody – ich elastyczna żywiczna powłoka nie ulega wypłukiwaniu – w przeciwieństwie do tego, co po latach można zaobserwować w przypadku fug cementowych.

 [product id="2308, 2151, 2314, 2165, 2309" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

 

Płytki wielkoformatowe

Niektórzy inwestorzy odważnie decydują się na sięgnięcie po płytki wielkoformatowe. Są one produkowane zarówno przez zagranicznych, jak i rodzimych producentów. Duże formaty umożliwiają pełne wykończenie posadzek i ścian pomieszczenia przy użyciu zaledwie kilku sztuk. Nie należy jednak zapominać, że do ich transportu, docinania i układania trzeba znaleźć odpowiednio wykwalifikowaną ekipę, posiadającą specjalistyczną maszynę stołową. Wielki format umożliwia ograniczenie fug do niezbędnego minimum, dając wrażenie eleganckich, monolitycznych powierzchni. Jeśli chodzi o desenie, tu wybór również jest imponujący. Motyw marmuru, granitu, piaskowca, ale też imitacje drewna czy betonu architektonicznego dodają elegancji i piękna każdej łazience, w której się znajdą.

 

Jak wykończyć łazienkę – drobna mozaika

W tym sezonie bardzo modnym materiałem wykończeniowym do łazienek są płytki mozaika. Niewielki format rekompensuje zróżnicowany kształt i niemal koronkowa robota fachowca, który je układa. Wbrew pozorom sam proces montażu nie jest skomplikowany, gdyż poszczególne kostki mozaiki są już ułożone w pożądany wzór (z zachowaniem odpowiednich odstępów) przez producenta. Mozaiki w kształcie jodełki francuskiej, heksagonów, trójkątów, pionowych pasków – to tylko niektóre z licznych możliwości. Do wyboru inwestorzy mają mozaiki wykonane ze szkła, gresu czy ceramiki, utrzymane w głębokim macie bądź w pełnym połysku, pastelowe i białe, złote i czarne.

 [product id="2141, 1614, 1762, 2351, 2394" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

 

Kolorowe listwy dekoracyjne – dopełnienie eleganckiego projektu

Na rynku materiałów wykończeniowych przeznaczonych do łazienki można również od kilku lat spotkać eleganckie listwy dekoracyjne. Ich zastosowanie jest różnorodne – prezentują się atrakcyjnie zarówno w pionie, jak i w poziomie, wizualnie porządkując przestrzeń i nadając jej pewnej konsekwencji. Mogą oddzielać też różne rodzaje płytek, na przykład ozdobny dekor tworzący obraz tuż nad umywalką od stonowanych, jednokolorowych i będących bazą płytek o gładkim wykończeniu. Wybór kolorów listew dekoracyjnych jest ogromny, łatwo zatem dopasować je do swojego projektu.

 [product id="1293, 2273, 1752, 1667, 1753" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

 

Wykończenie łazienki krok po kroku

Na co należy zwrócić uwagę, remontując łazienkę krok po kroku? Istotna jest przede wszystkim koordynacja dostarczania materiałów na budowę, ale też odpowiednio wczesne zarezerwowanie czasu fachowca, jak też przygotowanie projektu wykończenia z odpowiednim wyprzedzeniem. W czasach utrudnionych dostaw, gdzie wiele produktów dostępnych jest jedynie na zamówienie i czeka się na nie nawet 60 czy 90 dni roboczych, trzeba tak rozplanować wszelkie zakupy, aby glazurnik pojawiający się na budowie miał na czym pracować. Istotne jest tu zamówienie nie tylko płytek ceramicznych czy innych okładzin ścienno-podłogowych, ale także zakup odpływu liniowego, brodzika czy też baterii umywalkowych i prysznicowych – zwłaszcza jeśli inwestor decyduje się na zestawy podtynkowe. Na wczesnym etapie należy dostarczyć również fachowcowi stelaż podtynkowy wraz z matą wygłuszającą i przyciskiem do spłukiwania. Jeszcze na etapie prac mokrych, w początkowej fazie remontu, istotne jest mądre rozplanowanie elektryki, bez której oświetlenie łazienki będzie niewystarczające. Należy też zawsze zostawić sobie zapas gotówki na niespodziewane wydatki, a także zapas czasu na nieprzewidziane sytuacje życiowe, mogące wystąpić zarówno po stronie inwestora, jak i wykonawcy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl