Szklane Mozaiki.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak wykończyć płytki? Pomysły

blog Szklane Mozaiki
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Łazienka to pomieszczenie wyjątkowo mocno narażone na wilgoć i wodę. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie wszystkich krawędzi, miejsc styku poszczególnych płaszczyzn, ale też punktów wyjścia ze ściany dojść wodno-kanalizacyjnych czy ceramiki sanitarnej. Płytki do połowy ściany – jak wykończyć? Jak poradzić sobie z obróbką glazurniczą powierzchni wokół opaski drzwiowej, brodzika czy miski ustępowej? Więcej na ten temat czeka na Ciebie w tekście poniżej.

 

Płytki do połowy ściany – wykończenie

Tego typu sposób zaaranżowania wnętrza ma kilka zalet w stosunku do innych możliwości. Po pierwsze, pozostawienie ścian łazienkowych pokrytych wyłącznie tynkiem i farbą nie zda egzaminu, gdyż woda będzie rozchlapywać się na wszystkie kierunki. Dlatego też dobrze jest pokryć ściany przylegające do mokrych stref w łazience płytkami ceramicznymi lub szklaną mozaiką przynajmniej do określonej wysokości. Po drugie, obecność okładziny ceramicznej, kamiennej czy szklanej zwiększa możliwości utrzymania pomieszczenia w czystości. Po trzecie, brak układania płytek do pełnej wysokości pomieszczenia to zabieg korzystnie wpływający na wizualną lekkość łazienki. Po czwarte, taki zabieg może zmniejszyć koszty remontu. Piątym aspektem może być ciekawsza forma aranżacji i możliwość zagrania kolorem na płaszczyźnie ściany. W przypadku łazienek, w których okładzinę ceramiczną wykonuje się do pewnej wysokości (na przykład do 120 cm, licząc od podłogi), warto wykończyć glazurę przy użyciu ozdobnej listwy szklanej. Występuje one w różnych szerokościach, kolorach i rodzajach wykończenia.

 

Jak wykończyć narożniki w łazience?

Narożniki to istotne elementy każdego pomieszczenia, które mogą rodzić wiele pytań w sytuacji montażu nowych płytek ceramicznych. Mają one znaczący wpływ na końcowy efekt, dlatego ich temat nie powinien zostać potraktowany po macoszemu. Temat można potraktować na dwa sposoby: albo poprzez zastosowanie profili narożnych, albo poprzez ścięcie płytek pod kątem 45 stopni. Sposób pierwszy ma tę zaletę, że jest zdecydowanie szybszy i prostszy w użyciu. Wystarczy zakupić odpowiedni produkt i wkleić go w narożnik pomieszczenia podczas montażu glazury. Akcesorium to zakrywa miejsce zbiegu płytek, zasłaniając nie zawsze estetyczne połączenia i przejścia. Jego kolejnym atutem jest wzmocnienie glazury w tym miejscu, przez co jest ona mniej narażona na ubicie, pęknięcia związane z osiadaniem budynku, wyszczerbienia czy napięcia powstające na materiale. Zaletą jest też brak problemu z ubytkami powstającymi z czasem w fudze. Wadą jest natomiast mniej estetyczny, elegancki i nowoczesny wygląd. Wielu osobom może przeszkadzać srebrna czy złota listwa przyciągająca spojrzenia na narożniki pomieszczenia.

Drugi sposób wymaga od wykonawcy znawstwa w zakresie profilowania, czyli fazowania płytek na krawędziach. Glazurnik musi ściąć każdą płytkę pod kątem 45 stopni, a następnie ją starannie przykleić i zafugować. Praca ta, choć czasochłonna, daje zaskakująco dobre efekty, warto więc postarać się o dobór odpowiedniego wykonawcy.

 [product id="2252, 2251, 2250, 2249, 2246" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Flizówka – co to takiego i do czego służy?

Flizówka, zwana też kwadratową listwą kątową czy listwą narożną przydaje się podczas montażu płytek ceramicznych w narożnikach pomieszczenia. Jej zadaniem jest zamaskowanie miejsca styku dwóch płaszczyzn, niekoniecznie idealnie obrobionych, a często też noszących drobne skazy. Dzięki takiemu wykończeniu całość prezentuje się estetycznie, a prosta linia daje wrażenie dopracowania pomieszczenia w każdym szczególe. Ponadto znajduje ona zastosowanie jako element dekoracyjny, zwłaszcza w realizacjach, w których sięga się po mozaikę szklaną czy ceramiczną. Listwa jest poddana na etapie produkcji procesowi rektyfikacji, a przez to jej krawędzie lepiej dopasowują się do płytek rektyfikowanych. Zastosowanie cięcia laserowego daje efekt w postaci krawędzi super sharp, a te z kolei podnoszą poziom estetyki pomieszczenia.

 [product id="2141, 1614, 1762, 2394, 2280" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Jak wykończyć płytki w trudniejszych miejscach?

Nie każdą ścianę pokrywa się tak samo płytkami. Istnieją miejsca, załamania, zakamarki i punkty styku z innymi powierzchniami, które wymagają starannego potraktowania. Do reprezentatywnych przykładów można zaliczyć przestrzenie tuż przy bateriach umywalkowych, prysznicowych i wannowych, ale też miejsca, które są miejscami stycznymi z rurami wychodzącymi ze ścian (na przykład przyłączami do grzejnika łazienkowego). Prawdziwą zmorą mogą okazać się miejsca, gdzie różnica między ścianą a obiektem (takim jak na przykład brodzik, zabudowa meblowa czy kratka wentylacyjna) wynosi zaledwie od kilku do kilkunastu centymetrów. Wówczas należy zachować szczególną staranność w wykonywaniu łączeń. Wbrew pozorom mają one duży wpływ na ostateczny odbiór pomieszczenia. Dodatkowo dochodzą do tego wszelkie załamania, murki czy podwyższenia, typowe zwłaszcza dla starszego budownictwa. Stare piony kanalizacyjne, kolanka, rury od piecyków gazowych – wszystkie te elementy stanowią nie lada wyzwanie dla glazurników. Ważne jest skupienie się na tym, aby efekt jak najlepiej maskował istnienie tych niepożądanych obiektów. Należy również mieć na uwadze, by nie uszkodzić delikatnej powierzchni płytki podczas jej obrabiania. Trzeba mieć na względzie, że wycinanie otworów na rury czy podejścia kanalizacyjne znacząco osłabia strukturę glazury, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z wyjątkowo cienkimi płytkami.

Jeśli chodzi o cięcie płytek wielkoformatowych, niezbędne jest tu korzystanie ze specjalistycznego urządzenia, takie jak duże maszyny stołowe. Niezbędna jest też wiedza praktyczna i przeszkolenie do tego, aby zrobić to dobrze. Jeśli chodzi o mniejsze formaty glazury, wykonawcy powinni mieć na wyposażeniu specjalne koronki do wiercenia otworów, ale też elektryczne przecinarki do płytek, noże szklarskie do nacinania powierzchni czy też gilotyna do cięcia po liniach prostych.

 

Jak wykończyć płytki przy futrynie?

Zdecydowanie lepiej rozpocząć w tym miejscu od położenia pełnej płytki. Jeżeli jest to niemożliwe z uwagi na nieodległy narożnik, warto zrobić wszystko, aby tuż przy drzwiach znalazł się maksymalnie szeroki fragment płytki, na przykład jej połowa. Jak wykończyć płytki przy drzwiach? Tutaj warto kierować się zasadą, aby wokół opaski skrzydła drzwiowego wypadały możliwe całe płytki. Dla uzyskania optymalnego efektu lepiej unikać nieestetycznych ścinków.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium