Montaż odpływu liniowego nie jest skomplikowany, ale tylko wtedy, kiedy masz odpowiednią wiedzę, umiejętności oraz narzędzia. W przeciwnym razie lepiej poproś o pomoc specjalistów zajmujących się glazurnictwem i hydrauliką na co dzień – zyskasz pewność, że montaż odpływu liniowego będzie wykonany w 100% poprawnie. Chcesz dowiedzieć się, w jak zamontować odpływ liniowy w kabinie prysznicowej? Sprawdź poniższy poradnik, a na pewno poradzisz sobie z tym zadaniem.
Odpływ liniowy – montaż. O co warto zadbać przed rozpoczęciem pracy?
Zanim przeczytasz dokładny poradnik na temat tego, jak zrobić odpływ liniowy, aby działał poprawnie przez wiele lat, koniecznie zaopatrz się w niezbędne narzędzia, a także… odpływ liniowy. Kiedy kupisz sprawdzony produkt od renomowanego producenta, będziesz mieć pewność, że kompletny zestaw wraz z odpływem, maskownicą oraz elementami montażowymi będzie wytrzymały i prosty w samodzielnym umiejscowieniu pod prysznicem. Zanim jednak kupisz odpływ, zwróć uwagę na takie kwestie, jak:
- zakres regulacji maskownicy,
- materiał wykonania,
- zakres regulacji nóżek poziomujących rynnę,
- poziom odbioru wody,
- typ konstrukcji – najlepiej bezramkowa,
- wysokość słupa w syfonie,
- średnica przyłącza kanalizacyjnego.
To podstawowe elementy, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu odpływu liniowego. Przeglądając ofertę sklepu internetowego, możesz wybrać naprawdę profesjonalne rozwiązania, które pozwolą Ci na wygodny montaż odpływu liniowego oraz jego bezproblemowe użytkowanie przez naprawdę długi czas.
Jak zamontować odpływ liniowy? Krok po kroku
Procedura montażu odpływu liniowego wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni brodzika łazienkowego. Na ogół proces montażu ogranicza się do wyprofilowania posadzki, zamontowania kratki odpływowej oraz ułożenie płytek ceramicznych. Poziom skomplikowania prac zależy jednak od tego, w jakiej nieruchomości postanowisz zamontować odpływ liniowy. W nowych budynkach w stanie deweloperskim montaż odpływu liniowego jest praktycznie bezproblemowy. Jeśli chodzi o starsze mieszkania i domy, często pojawia się konieczność skucia posadzki lub zastosowania dodatkowej konstrukcji podwyższającej.
Proces montażu odpływu liniowego możesz zamknąć w kilku krokach, a mianowicie:
- Zamontuj podejście kanalizacyjne.
W tym kroku musisz dopasować typ podejścia kanalizacji do rodzaju podłogi w swojej łazience. Masz trzy możliwości:
- Podłoga bezpośrednio na gruncie – łazienki w parterowych domach, które nie są podpiwniczone, wymagają zamontowania podejścia kanalizacyjnego, a następnie zabetonowania podłogi wraz z ustaleniem spadków. Kolejno odbywa się montaż syfonu oraz warstwy jastrychu.
- Strop gęstożebrowy – warto dodać, że to powierzchnia najczęściej spotykana w budynkach jednorodzinnych. Montaż odpływu liniowego na takim stropie wymaga montażu odpływu na grubość stropu (często ok. 25 cm). Podejście w tym przypadku mieści się bez żadnego problemu. Procedura montażu odbywa się na etapie wykonywania stropu przed finalnym zabetonowaniem, co stworzy rynienkę, która pomieści wszystkie elementy przyłączeniowe.
- Strop monolityczny – niestety, ale taka powierzchnia nie jest wystarczająco gruba, by pomieścić wszystkie elementy potrzebne do montażu odpływu liniowego. Syfon i rury odprowadzające nie zmieszczą się ze względu na mniejszą grubość stropu, dlatego konieczne będzie poprowadzenie podejścia kanalizacyjnego tuż pod stropem wraz z wykonaniem osłony sufitu podwieszanego. W tym przypadku możesz też podnieść dno natrysku.
- Montaż odpływu liniowego, czyli odwodnienia.
Jeśli nie wiesz, jak zamontować odpływ liniowy, koniecznie przeczytaj wskazówki dokładnie, aby wykonać pracę tak, jak należy i cieszyć się wydajnym i funkcjonalnym odpływem. Musisz zadbać o to, aby odpływ znajdował się wyżej niż miejsce połączenia pionu kanalizacyjnego, a sama kratka odpływu powinna być położona maksymalnie 2 mm poniżej poziomu płytek. Pamiętaj więc, aby uwzględnić grubość płytek oraz zaprawy klejącej, zanim finalnie umiejscowisz odpływ liniowy. Dodatkowo, montaż odpływu liniowego powinien odbywać się tuż przy ścianie lub w innej strefie prysznica, gdzie woda będzie swobodnie spływać.
- Ustalenie spadków, które powinny być skierowane w kierunku odpływu.
Spadek jest niezwykle istotny, gdyż to właśnie ten czynnik zapobiega zalewaniu łazienki podczas korzystania z prysznica. Spadki możesz ustalić z jednej lub z dwóch stron – zależnie od tego, jaki sposób montażu odpływu liniowego wybierzesz. Średnio przyjmuje się, że zależnie od ukierunkowania odpływu – spadek powinien wynosić co najmniej 2-2,5% w kierunku samego odpływu. W tej kwestii warto też stosować się do zaleceń producenta, który jasno określa wartość spadów oraz ich kierunek. Dla przykładowo: kształtowanie powierzchni ze spadem na poziomie 2,5% wymaga, aby spadek wynosił 2,5 cm na każdy metr powierzchni kabiny prysznicowej.
- Zamontowanie warstwy hydroizolacyjnej.
Wykonanie izolacji, która zabezpieczy łazienkę i powierzchnię wykonanego podłoża do montażu odpływu liniowego to podstawa wieloletniego użytkowania odpływu w kabinie. warto dodać, że taśma uszczelniająca w tym przypadku służy do obklejenia rozety odpływowej syfonu, natomiast na podłodze oraz ściankach bocznych wykonuje się izolację w postaci folii w płynie. Możesz ją nanosić wałkiem lub pędzlem bezpośrednio na betonowane powierzchnie. Pamiętaj, że warstwa hydroizolacyjna powinna znajdować się na całej powierzchni kabiny prysznicowej, co najmniej na 1,5 m wysokości – w narożnikach lepiej jednak sprawdzi się taśma uszczelniająca.
- Ułożenie płytek ceramicznych.
Ostatni etap montażu odpływu liniowego to ułożenie wcześniej już wybranych płytek ceramicznych. Najlepiej wybieraj te małoformatowe, które znacznie łatwiej dopasować do powierzchni kabiny prysznicowej, a także dociąć do pożądanego kształtu wokół odpływu liniowego. W tym przypadku świetnie sprawdzi się mozaika, która nie tylko gubi wszelkie nierówności, ale także nie generuje konieczności przycinania piłą – mozaika umieszczona jest na wygodnej do docięcia siateczce.