Jaki klej do płytek? Sprawdź, jak dobrać najlepszy preparat!

Jaki klej do płytek? Sprawdź, jak dobrać najlepszy preparat!

Choć montaż płytek nie jest trudny, to warto pamiętać, że podstawą sukcesu jest wybór odpowiedniego kleju. W ofercie chemii budowlanej znajdziesz wiele preparatów o zróżnicowanych konsystencjach i przeznaczeniach. Jaki klej do płytek sprawdzi się najlepiej? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedni preparat!

 

Jaki klej do płytek? To zależy!

Wybór odpowiedniego preparatu do montażu płytek zależy od kilku czynników. Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę podłoże, na którym będziesz mocować wykończenia. Ważnym aspektem jest również rodzaj samych płytek i materiał, z którego są wykonane. Warto uwzględnić również właściwości spoiwa i ich dostosowanie do pomieszczenia czy nawierzchni. Jakie kleje do płytek znajdziesz w ofercie chemii budowlanej?

 

Klasyfikacja klejów do płytek

Poszczególne rodzaje klejów do płytek oznaczane są na podstawie europejskiej normy PN EN 12004. Zanim zdecydujesz, jaki klej do płytek wybrać, zwróć uwagę na symbole i parametry konkretnych preparatów. Podpowiadamy, jak rozszyfrować oznaczenia:

 

C – literą C oznacza się kleje cementowe,

D – litera D to kleje dyspersyjne,

R – R służy do oznaczania klejów na bazie żywic reaktywnych,

1 – cyfra 1 to kleje zwykłe i wiążące normalnie,

2 – 2 służy do opisywania klejów o podwyższonych parametrach,

F – jeśli na preparacie znajduje się oznaczenie F, to jest on szybkowiążący,

T – litera T oznacza kleje o zmniejszonym spływie,

E – preparaty o wydłużonym czasie otwartym,

S1 – to kleje odkształcalne,

S2 – spoiwa wysoko odkształcalne.

 

Jaki klej do płytek? Podstawowe zasady

W rozważaniach o tym, jaki klej do płytek sprawdzi się w konkretnym przypadku, pomocne mogą okazać się ogólne zasady doboru preparatów. W przypadku materiałów takich jak gres, marmur czy płytki wielkoformatowe, warto zdecydować się na klej o zwiększonej przyczepności. Jeśli potrzebujesz spoiwa do mocowania płytek na zewnątrz, wybierz klej odporny na mróz. Płytki na ścianę najlepiej zamontować przy pomocy kleju o zmniejszonym spływie, a do rozwiązań na powierzchniach ogrzewanych poleca się kleje elastyczne. Jeśli zależy Ci na szybkich efektach, pomocny może okazać się klej szybkowiążący.

 

Uniwersalny klej do płytek – nowoczesna chemia budowlana

W ofercie chemii budowlanej znajdziesz też nowoczesne kleje uniwersalne, dedykowane do montażu mozaik oraz listew z ceramiki, szkła i metalu. Tego typu preparaty spotykane są w poręcznych i wygodnych opakowaniach, dzięki czemu ich stosowanie jest szybkie i bezproblemowe. Jaki klej do płytek warto wybrać z tej kategorii? Rozwiązaniem godnym polecenia jest np. Sikaflex 118 Extreme Grab.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl