Listwy przypodłogowe stanowią ważny element wnętrza. Nie tylko zdobią, ale też chronią spojenia przed kurzem i wilgocią. Dobrze dobrane pięknie dopełniają aranżację. Jak w takiej roli sprawdzi się listwa miedziana? Poniżej kilka słów o ciekawej alternatywie dla listew drewnianych. Dowiesz się, do czego pasują i w jaki sposób je montować.
Idealne dopasowanie do podłogi
Planujesz nową podłogę? Czeka cię nie tylko zakup odpowiedniego materiału na posadzkę. Musisz zaopatrzyć się również w listwy przypodłogowe. Dobrze kryją miejsca łączenia, mają też wiele funkcji praktycznych. Szersze i bardziej zabudowane z powodzeniem kryją kable, biegnące przy ścianie. Listwy stanowią przejście od jednej powierzchni do drugiej. Najczęściej łączą ścianę z podłogą, ale można je też stosować na posadzce. Jeśli listwa ma odcień podłogi, optycznie ją powiększa. Jednak wysokie listwy i ciemna podłoga mogą stworzyć przytłaczający efekt. Bardzo nowatorskim elementem jest listwa miedziana. Ma nietypowy odcień, znacznie cieplejszy niż zwykły, metalowy.
Modna miedź we wnętrzach
Listwa miedziana nie bez powodu pojawiła się jako część oferty producentów. To odpowiedź na miedziany trend, jaki można zaobserwować we wnętrzach. Na czym polega? Dodatki wykonane z miedzi, lub też w miedzianym kolorze, nadają wnętrzu elegancji, szlachetności i delikatności. Gdzie warto je wprowadzić? Świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach nowoczesnych, ascetycznych, oszczędnych i industrialnych. Uniwersalność tego koloru polega też na tym, że dobrze komponuje się z bardziej klasycznymi rozwiązaniami. Zada szyku w stylu skandynawskim, rustykalnym, naturalnym, retro. Miedź ludzkość zna od dawna. Miedziane naczynia oczyszczają i jonizują wodę. Świetnie pasują do trendów ekologicznych.
Doceń naturę miedzi w detalach
Naturalna miedź jest ceniona za antybakteryjność oraz tendencję do pięknego starzenia się. Niestety, elementy miedziane nie należą do tanich. W propozycjach do wnętrz można więc znaleźć elementy, utrzymane w kolorystyce miedzi. Występują pod postacią: baterii, zlewów, wanny, garnków, naczyń dekoracyjnych. Pięknie prezentuje się też miedziany wazon, konewka, ramka do zdjęć. Miedź kocha proste formy. Kwestią czasu było więc, aż w tym kolorze zacznie się produkować listwy miedziane. Kolor ten jest mniej połyskujący niż złoto, ale bardziej szlachetny niż srebro. Zastosowany jako element wykończeniowy, na przykład glazury lub podłogi drewnianej, daje nieoczywisty, oryginalny efekt.
Bohaterka pierwszego planu
Listwa przypodłogowa to ciekawy detal we wnętrzu. Jeśli jest dopasowana kolorystycznie do podłogi, może być praktycznie niezauważalna. Źle wybrana natychmiast rzuca się w oczy. Listwa miedziana ze względu na swój specyficzny odcień od razu wychodzi na pierwszy plan. Jej zastosowanie musi więc być umiejętne i z wyczuciem. Warto wiedzieć, jak wybrać listwę, by dobrze pasowała do wnętrza i podkreślała jego charakter. Dekoracje z miedzi pasują do sanitariatów, glazury, mebli, ale też elementów zewnętrznych. Ich piękny połysk w połączeniu ze światłem daje fantastyczne refleksy. Małe pomieszczenie może na tym zyskać, ponieważ staje się optycznie większe.
Do jakich kolorów pasuje miedź?
Zastanawiasz się, z jakimi kolorami dobrze wygląda listwa miedziana? Metalowe elementy wnętrz bywają ryzykowne. Złoto w nadmiarze może być kiczowate. Srebro daje chłodny i nieprzytulny efekt. W tym zestawieniu ciepły odcień miedzi jawi się jako cudowna alternatywa. Kolor miedziany jest wyrazisty, więc najlepiej wygląda w odpowiedniej oprawie. W połączeniu z bielą lub czernią doda wnętrzu elegancji. Jeśli masz na ścianie delikatny róż i beż, to również wspaniałe tło dla miedzi. Miłośnikom odważnych zestawień pozostają limonka, turkus i odcienie pomarańczowego. W połączeniu z miedzią stworzą odważną, energetyczną i designerską aranżację wnętrza.
Stylowa miedź w kuchni i łazience
Stawiając na konkretny element dekoracyjny, staraj się nie mieszać stylów. Jeśli w twojej kuchni lub łazience jest miedziana bateria, listwa miedziana będzie dla niej odpowiednim sąsiedztwem. Można ją zamontować przy podłodze, ale też jako zwieńczenie kafelek ściennych. Nie zaszkodzi jej wilgoć i zmiana temperatur. Jak montować dekoracyjne listwy? Wybierz klej do elementów metalowych Sikaflex. Ma odpowiedni dozownik, więc można go precyzyjnie dawkować. Łatwo nim przykleić nawet cięższe elementy. Kleju nie trzeba rozrabiać, nie ma też potrzeby gruntowania podłoża. Produkt nie przebarwia dekoracji. Nie wchodzi też w reakcje chemiczne z innymi materiałami. Można go stosować również na zewnątrz.
Miedź pięknie prezentuje się także w ogrodzie. Jeśli masz lampę w tym kolorze lub inne dodatki, listwy miedziane również tutaj spełnią swoją funkcję praktyczną i estetyczną. Pasują jako elementy narożne czy krawędzie. Są nierdzewne, więc nie szkodzą im opady oraz wilgoć od podłoża.