Chcesz uzyskać piękny efekt po ułożeniu płytek? Zadbaj o detale. To niewielkie elementy, które dopełnią estetykę glazury. Podczas gdy nie każdy potrafi kleić kafelki, mniej problemu sprawiają listwy wykończeniowe do płytek. Montaż jest prosty, o czym przekonasz się z poniższego tekstu.
Dwa w jednym, czyli estetyka i funkcjonalność
Płytki ceramiczne to jeden z najpopularniejszych elementów wykończeniowych. Kupujemy je do łazienki, toalety, kuchni, na taras. Producenci prześcigają się w projektowaniu atrakcyjnych wzorów, dlatego jako klient masz wiele opcji do wyboru. Za co lubimy domową glazurę? Poza tym, że jest piękna, świetnie sprawdza się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Dotyczy to przede wszystkim łazienki. W przypadku kuchni glazura jest najbardziej praktycznym wyborem na podłogę. Łatwo się ją czyści, a nawet częste mycie w żaden sposób nie wpływa na jej estetykę. Jej świetnym uzupełnieniem są listwy wykończeniowe do płytek. Montaż tego elementu budzi wiele emocji. Czy słusznie?
Jakie funkcje mają listwy wykończeniowe do płytek?
Montaż listew najczęściej dyktowany jest spójnym wyglądem powierzchni glazurowanej. Listwy spełniają jednak kilka ważnych funkcji. Zakrywają szczeliny w podłodze. To ta część, która powstaje między powierzchnią podłogi a ścianą. Nie można jej szczelnie zakryć, ponieważ narażamy płytki lub podłogę na pękanie czy wypaczenia. Stąd potrzeba tworzenia szczelin, ale najlepiej w wersji nieco zakrytej. Dzięki temu chronisz ścianę i podłogę przed zawilgoceniem i nadmiernym kurzeniem się. Listwa skrywa też ewentualne krzywe cięcie i nieprecyzyjne wykończenia. Można za nią ukryć wady montażu wykonanego przez ekipę lub efekt samodzielnych prac.
Nie tylko na styku z podłogą
Nowoczesne aranżacje wnętrz dają wiele możliwości. W zupełnie inny sposób można w nich stosować listwy wykończeniowe do płytek. Montaż tego elementu wcale nie musi być na styku podłogi i ściany. Coraz częściej listwa jest elementem dekorującym gładką powierzchnię glazury. Dobrym przykładem jest tutaj stosowanie listwy szklanej. To świetny sposób na przełamanie jednokolorowej nudy w łazience lub kuchni. Listwy szklane mogą stanowić dopełnienie płytek, lub też stosuje się je jako przerywnik pomiędzy płytkami. Dobrze prezentują się np. jako dekoracja dookoła lustra w łazience. Jak montować ten element? To opcja dla każdego. Wystarczy kupić odpowiedni klej i przytwierdzić listwę do wybranego miejsca.
Jak samodzielnie zamontować listwy wykończeniowe?
Coraz częściej elementy wykończeniowe kupujemy przez Internet. Na etapie zamawiania widzimy ich długość. Najczęściej jednak konkretny detal trzeba będzie dociąć w pewnych miejscach. W tym celu musisz się posłużyć piłą do drewna o drobnym zębie. Dzięki temu nie wyszczerbisz krawędzi listwy. Przycinaj końcówki pod kątem. Będą się ładnie stykały na rogach. Fachowcy zalecają kąt 45 stopni. Przy ostrzejszym kącie należy każdy element indywidualnie wymierzyć. Oczyść miejsce, do którego chcesz dołożyć listwę. Nie powinno być w nim kurzu, drobinek, tłustych plam i innych zanieczyszczeń. Zyskasz pewność, że element dobrze przytwierdzi się do podłoża.
Listwy i elementy dekoracyjne do śliskich powierzchni
Elementy dekoracyjne do płytek łazienkowych, kuchennych czy też innych śliskich powierzchni różnią się odpornością na wilgoć. Za uniwersalną dekorację glazurniczą do miejsc wilgotnych uchodzą metalowe profile dekoracyjne. Przy ich pomocy można tworzyć zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane dekoracje. Jak prezentują się metalowe listwy wykończeniowe do płytek? Montaż tych elementów jest polecany nie tylko jako zestawienie z gładką powierzchnią. Dobrze komponują się również z betonem architektonicznym, drewnem, płyta meblową. Profile metalowe produkuje się z najwyższej jakości stali nierdzewnej kwasoodpornej. To wybór na lata, który nadaje wnętrzu nowatorski, innowacyjny wygląd.
Odpowiednie akcesoria i klej do montażu
Profile metalowe wymagają bardziej zaawansowanych akcesoriów do pracy. Przydają ci się nożyce do metali albo szlifierka ze specjalną tarczą do obróbki metalu. Sam montaż odbywa się przy pomocy kleju montażowego lub poprzez wtopienie w klej do płytek. Co zrobić, gdy masz już docięte listwy wykończeniowe do płytek? Montaż ułatwia odpowiedni klej. Do profili i listew metalowych przydaje się Sikaflex. Nie koroduje z metalem i nie ma zapachu, co znacznie poprawia komfort podczas pracy. Ma bardzo dobrą przyczepność, więc można go stosować do wnętrz i na zewnątrz zarówno do płaskowników, narożników, jak i innych dekoracji glazurniczych. Montuje "na czysto", bez konieczności gruntowania podłoża, rozrabiania kleju i męczenia się z nieprecyzyjnymi szpachelkami.
Listwy wykończeniowe do płytek mogą z powodzeniem zastąpić starsze elementy tego typu. To dobry sposób na zmianę wizerunku pomieszczenia bez dużych nakładów finansowych. Pamiętaj, aby miejsce po starych listwach dokładnie oczyścić przed wymianą na nowe elementy.