Szklane Mozaiki.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Remont łazienki – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

blog Szklane Mozaiki
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Remont łazienki w bloku czy w domu jednorodzinnym to ogromne przedsięwzięcie, które już na samym wstępie przeraża większość z nas. Cały proces dzieli się na kilka etapów. Wśród nich z pewnością przychodzi czas na znalezienie ekipy fachowców godnych zaufania, wybór odpowiednich materiałów czy zaaranżowanie przestrzeni. Bez wątpienia czynności te wymagają zaangażowania, cierpliwości i odpowiedzialności, dlatego warto wszystko dobrze sobie rozplanować i jednocześnie wiedzieć, na co się przygotować. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, co warto wiedzieć planując remont łazienki, z jakimi kosztami wiąże się to przedsięwzięcie i jak dobrze wszystko przemyśleć, aby uniknąć stresu i niemiłych niespodzianek. Życzymy miłej lektury!

Kiedy najlepszy czas na remont łazienki?

Zastanawiasz się, kiedy najlepiej rozpocząć remont łazienki? Tak naprawdę od pomysłu na metamorfozę pokoju kąpielowego do samego startu całego przedsięwzięcia może minąć sporo czasu, co należy mieć na uwadze. Trudno zaplanować remont i zacząć go już na następny dzień. Ponadto należy się przygotować, szczególnie gdy metamorfozie podlega stara łazienka, a nie pomieszczenie w stanie deweloperskim, że konieczne będzie radzenie sobie bez dostępu do toalety, umywalki i prysznica przez kilka lub nawet kilkanaście dni. O ile umywalkę może zastąpić chwilowo zlew kuchenny, o tyle z prysznicem, wanną czy WC jest już znacznie trudniej znaleźć alternatywę.

Warto zatem przed podjęciem decyzji co do terminu realizacji przedsięwzięcia, skontaktować się z sąsiadem, rodziną lub znajomymi w celu poproszenia ich o pomoc. Ponadto, jeśli mamy zaufaną ekipę i wiemy, że możemy ją zostawić bez kontroli i nadzoru, to warto w tym czasie rozważyć wakacyjne wyjazdy, które pozwolą odpocząć i wrócić „na gotowe”. Oczywiście dobrym pomysłem jest poinformowanie sąsiadów o planowanym remoncie i ewentualnych uciążliwościach, z którymi muszą się liczyć. Najlepszym czasem na takie prace jest również możliwość chwilowego oderwania się od innych obowiązków, gdyż niestety remont może wymagać bardzo dużego zaangażowania, zainteresowania i poświęcenia czasu ze strony inwestora, a niekiedy połączenie kilku zadań, w tym również zawodowych, może być trudne do zrealizowania. Ponadto podczas remontu mogą niestety wyniknąć niespodziewane sytuacje i wyzwania, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć, dlatego warto w tym czasie mieć wolną głowę o innych problemów. Należy także przygotować się na duży hałas, szczególnie podczas kucia płytek, a także zadbać o bezpieczeństwo dzieci i zwierząt domowych.

Remont łazienki – na co zwrócić szczególną uwagę?

Patrząc na stare wnętrze, które chcemy poddać metamorfozie, z pewnością przyjdzie nam na myśl wymiana ceramiki i armatury, płytek oraz ewentualnych dodatków, co jest oczywiście w pełni naturalne. Jednak podczas generalnych remontów warto zagłębić się nieco dalej i wziąć również pod uwagę modernizację instalacji cieplnych, kanalizacyjnych, elektrycznych czy wodno-kanalizacyjnych. Wszelkie przyłącza, przewody i rury nie są widoczne na pierwszy rzut oka, jednak po skuciu płytek i przy wymianie ceramiki może zajść konieczność wprowadzenia również zmian właśnie w instalacjach, co stanowi dodatkowy koszt, o którym warto pomyśleć wcześniej.

Dodatkowo bardzo ważne jest wzięcie pod uwagę podczas prac remontowych wszystkich przegród, gdyż część z nich stanowi ściany nośne, a pozostałe są działowymi. Te pierwsze stanowią elementy konstrukcyjne każdego budynku, dlatego nie należy w nie ingerować, gdyż takie działania mogą wiązać się z ogromnym zagrożeniem. To, co jest jeszcze równie istotne, to podczas remontu łazienki w bloku w przypadku chęci wymiany okna, jeśli takie występuje, konieczne jest zgłoszenie do urzędu lub spółdzielni, gdyż są to części wspólne, które nie są własnością właściciela mieszkania. Warto zatem przemyśleć dobrze remont również pod tym względem i zapoznać się z zasadami danego zarządcy nieruchomości, aby uniknąć w przyszłości niedomówień, problemów i kar finansowych.

Wiele osób zapomina także o kwestii utylizacji powstałego podczas remontu gruzu, który nie może być wyrzucony do zwykłego kosza. Dlatego też należy skontaktować się z firmą specjalizującą się w takich pracach odpowiednio wcześniej, aby nie pozostać tym problemem samemu sobie.

Remont łazienki – krok po kroku

Od czego zacząć remont łazienki? Tak naprawdę warto poszczególne prace rozpisać sobie krok po kroku, co pozwoli dobrze rozplanować całe przedsięwzięcie. Takie rozwiązanie umożliwi także oszacowanie kosztów, gdy każda czynność zostanie spisana oddzielnie i przygotowana lista niezbędnych zakupów. Poniżej przedstawiamy ściągę, z której warto skorzystać:

  1. Kontakt z architektem bądź samodzielne zaplanowanie aranżacji – jeśli Twój budżet pozwoli, to warto przemyśleć skorzystanie z usług profesjonalnego architekta, którego projekt będzie miał na celu spełnienie indywidualnych oczekiwań i potrzeb, a jak wiadomo, każdy z nas może mieć je zupełnie inne. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne zaplanowanie aranżacji, to koniecznie weź pod uwagę nawet te szczegóły, które przed remontem wydają się błahe. Wbrew pozorom nawet zmiana miejsca gniazdka może wiązać się z dużym kosztem i przeróbkami, z których ostatecznie zrezygnujesz. W poniższej części artykułu znajdziesz również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które kumulują się w głowie przed remontem i stanowią poważny dylemat dla każdego z nas.
  2. Zrewidowanie aktualnej aranżacji i elementów wyposażenia i zaplanowanie poszczególnych stref – samodzielnie lub z pomocą architekta należy dokładnie przemyśleć, co będziesz wymieniać, a co planujesz pozostawić w łazience po remoncie. Ważne jest także zorganizowanie przestrzeni i stref. W każdym pomieszczeniu należy oddzielić strefę na toaletę, umywalkę, wannę lub prysznic i pralkę. To podstawowe elementy wyposażenia, które muszą znaleźć się w każdej łazience, niezależnie od jej metrażu. Jeśli to zupełnie nowa przestrzeń do urządzenia, to aranżacja będzie z pewnością prostsza. Jednak jeśli to zmiana dotychczasowego wystroju to warto przemyśleć, co nam się sprawdzało, a co powodowało irytację, aby zlikwidować wszelkie niedogodności, z którymi do tej pory musieliśmy się borykać.
  3. Wybór ekipy fachowców – być może ktoś znajomy poleci Ci profesjonalistów od prac remontowo-budowlanych, a być może będziesz musiał szukać ich na własną rękę. Każde rozwiązanie jest dobre, jeśli tylko fachowcy będą uczciwi, doświadczeni, precyzyjni, terminowi i elastyczni. To bardzo ważne cechy, którymi powinna charakteryzować się każda ekipa. Istotne jest także podpisanie stosownych dokumentów oraz określenie ewentualnych warunków gwarancyjnych.
  4. Wybór materiałów, który powinien zależeć od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Najlepiej skonsultować każdą pozycję z listy z architektem lub fachowcem, gdyż może się okazać, że wybrane płytki nie będą nadawać się do łazienki lub oświetlenie nie będzie miało odpowiedniej klasy szczelności określanej symbolem IP.
  5. Ocena prac i ostateczne przyjęcie nowego wnętrza do użytkowania. Jeśli korzystaliśmy z pomocy fachowców, to warto wszystko dokładnie sprawdzić, a w razie czego prosić o poprawki, jeśli coś zostało wykonanie niestarannie lub niezgodnie z wcześniejszymi założeniami.

Najczęściej pojawiające się dylematy

Niektórych zmian, a nawet większości, nie można cofnąć, a jeśli nastąpi taka konieczność, to może się to wiązać z ogromną ingerencją i ponownym remontem. Z tego względu poniżej zamieszczamy najczęściej pojawiające się dylematy, które należy przemyśleć jeszcze przed rozpoczęciem jakiejkolwiek modernizacji czy wybrania się na zakupy.

Jaki styl aranżacji łazienki wybrać?

Styl aranżacji to w zasadzie najważniejsza kwestia, od której należy rozpocząć planowanie remontu łazienki. W nowoczesnym stylu dominuje prostota, elegancja i minimalizm, w loftowym surowość, w glamour luksus, splendor i prestiż, a w klasycznym przytulna i ciepła atmosfera. Poszczególne aranżacje mogą się zatem zupełnie różnić charakterem, jednak wybrany styl łazienki powinien nawiązywać do wystroju pozostałych pomieszczeń domowych, co pozwoli uzyskać wizualny ład i harmonię.

Jak wykończyć podłogi i ściany?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wykończyć podłogi i ściany. W ich przypadku najlepszym wyborem z pewnością będą płytki gresowe, a także szklana mozaika. Jednak warto dobrze przemyśleć zakup, gdyż mnogość kolorów, wzorów i formatów do wyboru wcale nie ułatwia podjęcia ostatecznej decyzji. Wiele osób chętnie wykorzystuje na ścianach łazienkowych beton architektoniczny. O intensywności wżerów w jego strukturze można decydować podczas nakładania surowca, dzięki czemu efekt może być delikatniejszy lub intensywniejszy i mocno podkreślający surowość wnętrza.

Jakie płytki wybrać – rozmiar, wzór, materiał, struktura

Zastanawiasz się, jakie płytki wybrać? Tak naprawdę musisz zdecydować o rozmiarze, wzorze, kolorze, materiale i strukturze. Możliwości jest wiele. Klasyczne płytki mają zwykle format 45 x 45 cm, 60 x 60 cm, 60 x 120 cm, a nawet występują w jeszcze większych rozmiarach niż standardowe. Pozwala to podjąć decyzję na podstawie własnych upodobań. Wśród wzorów najczęściej wybierane są płytki drewnopodobne, z motywem betonowym i marmurowym. To bezpieczne modele, które doskonale sprawdzą się w większości łazienek. Jednak w ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się także szklane mozaiki, które zachwycają swoim urokiem. To bardzo biżuteryjny akcent w każdej łazience, który jednocześnie zapewni trwałe, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia wykończenie ścian bądź podłóg. Można wybrać warianty w geometrycznym kształcie, jodełkę, heksagony, arabeskę, szachownicę, dots czy chevron i dopasować wariant do planowanej aranżacji.

Jaką ceramikę wybrać do łazienki?

Podczas wyboru ceramiki ważny jest producent i jakość. Im wyższa klasa, tym bardziej niezawodne okażą się zakupione elementy wyposażenia łazienkowego. W przypadku kabiny prysznicowej i zestawu z kolumną warto zdecydować się na wersję z deszczownicą, która zapewni jeszcze więcej przyjemności podczas kąpieli lub wannę z hydromasażem, pozwalającą się zrelaksować po całym dniu. Toaleta powinna być wyposażona w nowoczesne technologie, które ułatwiają czyszczenie i minimalizują ryzyko rozwoju bakterii, a umywalki powinny mieć odpowiednią wielkość, aby zapewnić komfort podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych.

Czy warto inwestować w ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to niezwykle popularne rozwiązanie w dzisiejszych czasach, które łączy w sobie wiele zalet. Przede wszystkim pozwala oszczędzić pieniądze, ustawiać temperaturę dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Ponadto ciepło znacznie szybciej i bardziej równomiernie rozchodzi się po danych pomieszczeniach, a sama instalacja ogrzewania podłogowego daje znacznie większe możliwości aranżacyjne, gdyż nie ma tradycyjnych kaloryferów, które zwykle zajmują sporo miejsca.

Baterie podtynkowe czy natynkowe?

Jaką armaturę wysłać do łazienki? Baterie natynkowe są tańszym rozwiązaniem, szczególnie jeśli chodzi o ich montaż. Natomiast droższym wariantem są wersje podtynkowe, które jednocześnie zapewniają większy minimalizm i wizualny ład w łazience. Jednak w przypadku ich awarii zachodzi konieczność znacznie większej ingerencji niż przy usterce baterii natynkowej.

Klasyczny brodzik czy kabina typu walk in z odpływem liniowym?

Klasyczny brodzik z kabiną prysznicową to popularny duet w każdej łazience. Rozwiązanie to jest proste w montażu, chroni przed zachlapaniem łazienki, a także świetnie wpisuje się w dowolną aranżację. Jednak w przypadku nowocześnie i minimalistycznie urządzonych wnętrz coraz więcej osób decyduje się na odpływ liniowy i kabinę typu walk in, co jest niezwykle eleganckim elementem wyposażenia, nadającym łazience modernistycznego charakteru. To od Ciebie zależy, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku i wpisze się w prywatny gust.

Ile trwa remont łazienki?

Kompleksowy remont łazienki średniej wielkości trwa około 3-4 tygodnie. Przy skomplikowanych i zaawansowanych pracach czas ten może oczywiście się przedłużyć, dlatego zawsze warto brać taki scenariusz pod uwagę. Natomiast działanie na własną rękę może zająć nawet kilka miesięcy, szczególne gdy będziemy pracować zawodowo, a na remont poświęcać jedynie czas wolny.

Remont łazienki – koszt

Koszt remontu łazienki zależy od wielu czynników, dlatego trudno jest podać jedną kwotę. Wpływa na nią przede wszystkim zakres prac, cennik ekipy czy też klasa wybranych materiałów. Średnio powinniśmy przy generalnym remoncie łazienki liczyć się z kwotą około 3000 zł za metr kwadratowy pomieszczenia, przy wyborze materiałów ze średniej półki cenowej.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium