Skuwanie płytek czy kładzenie płytek na płytki?

Skuwanie płytek czy kładzenie płytek na płytki?

Remont kuchni czy łazienki przez wielu traktowany jest jako wyzwanie. Prace remontowe kojarzą się z bałaganem, hałasem, kurzem i dużą ilością gruzu. Niewątpliwie ciężko temu zaprzeczyć. Końcowe efekty potrafią być zniewalające i zrekompensować pot i łzy związane z remontowym szałem, jednak zanim doczekamy się efektu wow, musi minąć trochę czasu. Jeśli decydujesz się na generalny remont, zazwyczaj wiąże się to ze skuwaniem płytek albo kładzeniem płytek na płytki. Zarówno skuwanie płytek, jak i kładzenie płytek na płytki ma swoje zalety, które warto rozważyć. Bez względu na wybraną metodę najistotniejsze jest odpowiednie przygotowanie do remontu, posiadanie specjalnych narzędzi i wiedza na temat techniki, na którą się decydujesz.

Skuwanie płytek

Skuwanie płytek to nie ma co ukrywać zajęcie, które jest żmudną i ciężką pracą. Trudno do niego podchodzić z optymizmem. Skuwanie płytek to jednak element remontu, który jest nieunikniony, jeśli zależy Ci na odświeżeniu kuchni czy łazienki od A do Z. Z pewnością czas i wysiłek, jaki poświęcisz na skuwanie płytek, wróci Ci się z nawiązką, kiedy zobaczysz już efekt ostateczny, a Twoje pomieszczenie nabierze nowego wyglądu i charakteru. Pamiętaj jednak, że skuwanie płytek to proces, do którego trzeba się odpowiednio przygotować, zabezpieczyć skuwane miejsce i mieć narzędzia, które usprawnią cały proces, jakim jest skuwanie płytek.

Skuwanie płytek to proces, w którym, aby wszystko szło zgodnie z planem, musisz zachować odpowiednie kroki i żadnego nie pominąć. Próba ominięcia któregoś z kroków i chęć skrócenia sobie pracy może mieć efekt odwrotny do pożądanego i narobisz sobie więcej kłopotów, dlatego tak istotne jest, aby nie pominąć żadnego elementu w skuwaniu płytek.

Zanim zabierzesz się do pracy, upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia. To podstawa przy skuwaniu płytek. Podstawowymi narzędziami, bez których skuwanie płytek się nie obejdzie to tzw. narzędzia ręczne, czyli młotek, śrubokręt z płaską końcówką, przebijak, czy komplet noży z wymiennymi ostrzami. Możesz również zainwestować w sprzęt, jakim jest młotowiertarka z funkcją kucia. Taki sprzęt to o wiele wyższy koszt, ale wiąże się z szybszym zakończeniem kucia i większym komfortem pracy.

Kiedy masz już odpowiedni sprzęt, przed rozpoczęciem kucia zabezpiecz powierzchnię dookoła, której będzie miało miejsce skuwanie płytek. Dzięki odpowiedniej ochronie będziesz mieć pewność, że nie zniszczysz miejsc, na które będą upadać fragmenty gruzu czy ceramiki ze skuwanych płytek. Oklej meble, połóż folię malarską na podłodze i wynieś lub odsuń to co jest możliwe do wyniesienia, a co może być narażone na uszkodzenie. Kolejnym krokiem jesteś Ty — czyli Twoje bezpieczeństwo i komfort pracy, dlatego zadbaj o odpowiedni roboczy strój i rękawice, które ochronią Twoje ręce przed zadrapaniami czy innymi uszkodzeniami.

Czas zacząć skuwanie płytek. Zacznij od rozbicia płytek młotkiem. Mniejsze kawałki płytek będą prostsze do usunięcia. Niektórzy uważają, że przed samym rozbiciem płytek warto nawiercić otwory w płytkach, a dopiero potem je rozbijać. Po usunięciu płytek trzeba usunąć klej glazurniczy. Większe warstwy kleju możesz usunąć szpachelką, resztę usuniesz przygotowanymi wcześniej narzędziami, czyli młotkiem, przebijakiem czy młotowiertarką. Kiedy uporasz się już z płytkami i klejem, jaki po nich pozostał, pozostaje sprzątanie. Pamiętaj, aby gruz po skuwaniu płytek nie był wrzucony do zwykłego kontenera. Najlepiej jak zaopatrzysz się w specjalne worki do gruzu.

[product id="2141, 1614, 1762, 2222, 2360" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Czy można położyć płytki na płytki?

Jedną z metod, kiedy skuwanie płytek Cię przeraża, jest położenie płytek na płytki. Wiele osób zastanawia się, czy można położyć płytki na płytki — odpowiedź brzmi tak. Kładzenie płytek na płytki to metoda, która sprawdzi się, jeśli zależy Ci na szybkim remoncie, bałagan związany ze skuwaniem płytek Cię przeraża metoda kładzenia płytek na płytki, może okazać się idealną dla Ciebie. Musisz jednak pamiętać, że możliwość położenia płytek na płytki musi być przez Ciebie dokładnie sprawdzona. Może okazać się, że pomimo dużych chęci skorzystania z tej metody Twoja łazienka, czy kuchnia na to nie pozwalają.

Czy można położyć płytki na płytki? - można, jeśli masz świadomość, że wybór tego rozwiązania będzie się wiązać z podniesieniem posadzki o grubość kleju i płytek. Zazwyczaj przyjmuje się, że jest ok. 2 cm, jeśli chodzi o posadzkę i 1,5 cm jeśli mówimy o grubości ścian. Przed zdecydowaniem się na metodę kładzenia płytek na płytki zweryfikuj, czy drzwi od łazienki będą się bezproblemowo otwierać, a podniesiony poziom płytek nie będzie kolidować z żadnym innym elementem w Twojej łazience. Dodatkowo warto zweryfikować czy stare płytki dobrze trzymają się powierzchni. Dzięki temu upewnisz się, że płytki nie będą się odspajać po ułożeniu nowej posadzki. Jeśli Twoja łazienka pozwala Ci na zastosowanie takiego rozwiązania, śmiało się na nie decyduj i ogranicz remontowy kurz i bałagan.

Położenie płytek na płytki wymaga odpowiedniego przygotowania. Zanim zaczniesz jakiekolwiek działania, spróbuj rozplanować sobie, w jaki sposób będziesz kłaść płytki. Musisz pamiętać, że spoiny starych płytek i nowych, nie mogą na siebie nachodzić. Poza oczywistym zabezpieczeniem powierzchni dookoła prac przed kurzem, czy pyłami konieczne jest odpowiednie przygotowanie starych płytek. Na samym początku umyj dokładnie i odtłuść powierzchnię starych płytek oraz wyczyść fugi. Do tego celu możesz wykorzystać zwykły płyn do naczyń lub specjalistyczne odłuszczające specyfiki. Twoim kolejnym krokiem powinno być zmatowienie płytek — możesz to zrobić zwykłym papierem ściernym. Po zmatowieniu starych płytek wyczyść je z pyłu i kurzu. To konieczna czynność przed przejściem do gruntowania, które odbywa się za pomocą pędzla lub wałka. Preparat gruntowny nakłada się cienką warstwą na stare płytki. W kolejnym kroku na dobrze wyschnięty grunt nałóż klej do płytek. Klej płytek powinien charakteryzować się zwiększoną przyczepnością i elastycznością. Po naniesieniu kleju czas na przyklejanie płytek. Pamiętaj, aby nie stykały się spoinami ze starymi. Po ułożeniu płytek pozostaje ostatni etap, czyli fugowanie i gotowe.

[product id="2165, 2413, 2414, 2308, 2309" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Jak skuć płytki bez kurzu

Jak skuć płytki bez kurzu? - to pytanie zadaje sobie każdy, kto, choć w swoim życiu doświadczył remontu. Niestety nie ma na to złotego środka, który pozbawi nas wszelkiego kurzu, a skuwanie płytek odbędzie się w czystości. Nie ma co ukrywać, ale skuwanie płytek to przysłowiowa brudna robota. Nie pozbędziesz się kurzu przy skuwaniu płytek w całości, ale możesz go ograniczyć. Pamiętaj, aby zabezpieczyć folią malarską przestrzeń, na której będą skuwane płytki oraz odpowiednim ubraniu roboczym. Pamiętaj, że sukcesywne wynoszenie gruzu i resztek po płytkach również ograniczy bałagan, a co za tym idzie roznoszący się kurz. Jeśli masz możliwość, po wyniesieniu gruzu możesz również odkurzyć remontowaną powierzchnię, czy w trakcie wykonywanych prac starać się sukcesywnie zamiatać największy bałagan.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl