Płytki muszą być wykończone fugą – tylko dzięki tej wypełniającej substancji można uzyskać zamierzony, estetyczny i funkcjonalny efekt. Fuga powinna być starannie nałożona, a następnie trzeba odczekać, aż przeschnie. Ile schnie fuga i czy można sprawić, żeby przez długi czas pozostawała w dobrym stanie?
Rodzaj fugi ma znaczenie
Zaprawy stosowane pomiędzy płytkami należy dobrać pod kątem wielu czynników – miejsca, w którym układane są płytki, rodzaju tych ostatnich, ich koloru oraz założonej szerokości fugi. Do wyboru jest kilka zapraw. Najczęściej stosuje się zaprawy cementowe, jednak rynek oferuje bardzo dużo innych, doskonałych rozwiązań. Są to fugi cementowe uszlachetnione, epoksydowe, polimerowe, akrylowe, silikonowe i inne. Ile schną takie fugi? Bez względu na rodzaj fug, najważniejsze są wytyczne producenta zawarte w instrukcji użytkowania produktu. Większość cementowych wymaga odczekania od 24 do 48 godzin, jednak niektóre, specjalistyczne rodzaje potrzebują jedynie około 6 godzin. Pełne użytkowanie jest możliwe mniej więcej po tygodniu. Podobnego czasu wymagają fugi akrylowe.
Fuga epoksydowa mas wiele zalet i świetnie sprawdzi się w kuchni i łazience. Jej podstawową zaletą jest całkowita nieprzepuszczalność i odporność na działanie wody oraz zanieczyszczeń, na przykład obecnego w kuchni tłuszczu. Dobrze wiąże się z brzegami płytek, dlatego uzupełnia działanie kleju do płytek. Epoksyd schnie bardzo szybko, dlatego należy nakładać go bardzo sprawnie. Po 12 do 24 godzinach można wykończyć powierzchnię, a użytkować powierzchnię w pełni- już po 3-4 dniach.
Nie warto się śpieszyć
Już na etapie planowania remontu warto wziąć pod uwagę czas schnięcia kleju oraz fugi. Należy odczekać dokładnie tyle, ile zaleca producent, co jest szczególnie ważne w przypadku fugi epoksydowej, która ma także pewne cechy kleju. Zbyt szybkie przejście do usuwania nadmiaru fugi może doprowadzić do zadrapania powierzchni płytek, uszkodzenia fugi i jej nadmiernego wybrania, co sprawi jej nieszczelność – co ostatecznie może doprowadzić do odpadnięcia fugi, a nawet płytek – i nieestetyczny wygląd.
Wskazane jest, żeby dodatkowo zadbać o fugi przez kilka kolejnych dni po wyschnięciu. Jeszcze przez jakiś czas jest ona narażona na uszkodzenia, dlatego należy unikać namakania fug ale i ich nadmiernego przesuszenia oraz różnego rodzaju obciążeń i uszkodzeń mechanicznych.