Szklane Mozaiki.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Wymiary łazienki – jakie będą odpowiednie?

blog Szklane Mozaiki
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Podczas budowy domu lub remontu przychodzi moment na podjęcie decyzji o wymiarach poszczególnych pomieszczeń. Każdemu przychodzi wtedy na myśl pytanie, ile m2 powinna mieć idealna łazienka. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wymiary łazienki należy dopasować do metrażu domu lub mieszkania, które mamy do zagospodarowania, liczby domowników i osobistych preferencji. Przede wszystkim liczy się funkcjonalność. Jednym wystarczy 5m2, a inni będą potrzebować 12m2 lub jeszcze większej przestrzeni. Wiele zależy od tego, czy chcemy umieścić w łazience wannę, prysznic, czy może jedno i drugie. Sprawdź nasze wskazówki, które pomogą Ci w podjęciu decyzji.

Jakie wymiary ma wygodna łazienka?

Jeśli chcemy, aby łazienka była komfortowa i wygodna musimy dopasować jej wymiary do własnych potrzeb. Ogólnie przyjętą, minimalną powierzchnią toalety z sedesem i umywalką jest 1,5 m2. Jeśli planujemy budowę małej łazienki z prysznicem, potrzebujemy już 2,5-4 m2, a jeżeli naszym celem jest łazienka z wanną — musimy przeznaczyć na nią minimum 5 m2.

Projektując łazienkę i decydując się na konkretny metraż, należy wziąć pod uwagę model rodziny. Znaczenie ma liczba członków rodziny, a także ich wiek. Dla dzieci zdecydowanie lepiej sprawdza się wanna, na którą trzeba przeznaczyć więcej miejsca. Z kolei osobom starszym czy niepełnosprawnym trzeba zapewnić odpowiednie uchwyty, a także odpowiednią przestrzeń, umożliwiającą np. poruszanie się na wózku inwalidzkim.

Ile powinno być łazienek w domu?

Istotną kwestią dotyczącą łazienki jest umiejscowienie jej w odpowiednim miejscu w domu. Jeśli mamy tylko jedną łazienkę, to należy pamiętać o tym, aby była łatwo dostępna z różnych części budynku. Powinna być ona również odpowiednio większa, aby odpowiadała potrzebom wszystkich członków rodziny. W przypadku dwóch łazienek jedną umieszamy w okolicy strefy dziennej, czyli salonu i jadalni, a druga powinna znajdować się w okolicy sypialni. Ilość łazienek powinna być także dostosowana do liczby domowników — w przypadku licznej rodziny 2 łazienki to minimum. Jest to standardowa ilość w domach jednorodzinnych.

Od czego zacząć projekt łazienki?

Bardzo ważną kwestią jest podzielenie przestrzeni na część mokrą i suchą, czyli sanitarną. Pierwsza z nich powinna znajdować się w głębi pomieszczenia, a druga bliżej wejścia. W strefie mokrej powinna znaleźć się wanna, kabina prysznicowa oraz umywalka, a w strefie suchej — półki, szafki oraz miska wc. Koniecznością jest odgraniczenie obydwu stref. Można zrobić to za pomocą fizycznej granicy np. parawanu czy ścianki lub jedynie używając innej kolorystyki, czy też materiałów, co sprawi, że strefy będą wizualnie oddzielone.

Jak optycznie powiększyć łazienkę?

Wiele osób podejmujących się projektowania łazienki ma niewielki metraż do zagospodarowania. Czy istnieje jakiś sposób, który sprawi, że łazienka będzie wyglądać na większą, niż jest w rzeczywistości? Eksperci radzą w takim wypadku zastosować podwieszane elementy, np. wiszące szafki pod umywalkę, miski WC lub baterie podtynkowe. Ponadto małą łazienkę warto zaaranżować w jasnej kolorystyce, która optycznie ją powiększy. Sprawdzą się tu beżowe lub białe płytki, dobrym wyborem będą także mozaiki szklane lub ceramiczne. Z reguły małe łazienki nie mają okna, dlatego też warto postawić na jasne oświetlenie w neutralnej barwie, które sprawi, że łazienka będzie wydawać się odrobinę większa. Jeśli chodzi o wybór kabiny prysznicowej, idealnie sprawdzi się model typu walk-in wyposażony w odpływ liniowy, lub narożny, który zajmuje najmniej miejsca.

Łazienka — wymiary i odległości montażowe

Aby łazienka była komfortowa w użytkowaniu, niezbędne jest odpowiednie ulokowanie wszystkich sprzętów i zachowanie odpowiednich odległości między nimi. Umywalka, czyli jeden z kluczowych sprzętów potrzebnych w łazience, powinna być zawieszona 80-85 cm nad ziemią. Jej wysokość można oczywiście dostosować do wzrostu domowników. Baterię ścienną umieszczamy 20-25 cm nad górną krawędzią umywalki. Wokół umywalki przyda się miejsce na kosmetyki. Kolejnym istotnym elementem wystroju łazienki jest lustro. Powinno być ono umieszczone na takiej wysokości, aby każdy z użytkowników łazienki mógł się w nim wygodnie przejrzeć.

Warto również zarezerwować odpowiednią ilość miejsca na wannę, aby móc wybrać model w rozmiarze pozwalającym na komfortową kąpiel. Należy także pamiętać, że sprzęty elektryczne, takie jak pralka, nie powinny znajdować się bezpośrednio przy wannie, aby nie były narażone na zalanie.

Mała czy duża łazienka — na co się zdecydować?

Dużą łazienkę łatwiej jest urządzić, ponieważ nie ma ograniczeń co do wymiarów sprzętów i mebli. Można sobie pozwolić na wybór dużej wanny i dowolnej umywalki, kabiny prysznicowej czy bidetu. Jednak mała łazienka pozwala zaoszczędzić miejsce w niewielkim mieszkaniu, a korzystanie z niej może być równie komfortowe — wystarczy odpowiednio ją urządzić. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór płytek, a także listwy wykończeniowe i wiele więcej. Z nami urządzisz komfortową i elegancką łazienkę bez względu na jej metraż.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium