Mozaiki to gustowny element dekoracyjny, który świetnie sprawdza się zarówno w klasycznych wnętrzach, jak i nowoczesnych przestrzeniach. Szklane mozaiki są jedną z najefektowniejszych postaci tych drobnych dekoracji. Stanowią oryginalną ozdobę kuchni, jadalni, restauracji, salonów i łazienek. Wykorzystanie mozaik pozwala na atrakcyjne wykończenie owalnych i innych powierzchni o nieregularnym kształcie. Zastanawiając się, czy zastosować ten oryginalny element dekoracyjny w swoim domu lub mieszkaniu, warto dowiedzieć się co można wyłożyć mozaiką. Przedstawiamy kilka niekonwencjonalnych sposobów aranżacji wnętrza z wykorzystaniem mozaiki.
Mozaika dekoracyjna – pomysły na gustowną aranżację łazienki
Mozaika w łazience to najpopularniejsza forma zastosowania tego typu dekoracji w domu lub mieszkaniu. Najczęściej pełnią funkcję uzupełniającego akcentu, rzadko wybierane są tam jako jedyna okładzina ceramiczna. Zdarza się, że wykorzystanie mozaik w łazience pełni także funkcję praktyczną. Wyznaczają one bowiem strefy funkcjonalne w łazience. Zastanawiając się, co można wyłożyć mozaiką w łazience, warto zastanowić się, jaki efekt jest oczekiwany. Jeśli mozaika ma pełnić rolę nierzucającego się w oczy ozdobnika, wówczas można ułożyć ją w mniej widocznym miejscu, stosując stonowane odcienie. Natomiast jeśli mozaika ma odgrywać w łazience znaczącą rolę, wówczas należy wygospodarować na tę dekorację znacznie więcej powierzchni – np. ściankę nad wanną lub prysznicową.
Wykorzystanie mozaik w łazience – na jaki materiał warto się zdecydować?
Decydując się na wykonanie mozaiki dekoracyjnej w łazience, warto spojrzeć na to zagadnienie zarówno z estetycznego, jak i praktycznego punktu widzenia. Wówczas świetnie sprawdzi się wykorzystanie zalet kamienia naturalnego czy płytek ceramicznych. Mozaika kamienna wykonana jest ze zdecydowanie trwalszego materiału, który zapewnia jej długowieczność. Dodatkowo charakteryzuje się naturalną, nierówną strukturą, które znacznie dodają jej walorów estetycznych. W przypadku zastosowania mozaiki kamiennej na podłodze, uzyskuje się powierzchnię antypoślizgową, która jest szczególnie istotnym aspektem bezpieczeństwa w trakcie korzystania z łazienki.
Mozaika ceramiczna jest dużo bardziej śliska i pozbawiona porów, dlatego zaleca się wykorzystanie jej w formie dekoracji ściennej. Ogromną zaletą tego rodzaju materiału jest powierzchnia, którą niezwykle łatwo jest utrzymać w wysokim standardzie czystości.
Mozaika dekoracyjna pomysły – czy można zastosować ją w kuchni?
Mozaika w kuchni - wiele osób zadaje sobie pytanie, czy jest to w ogóle możliwe. Najnowsze trendy wnętrzarskie pokazują, że jest to doskonały pomysł na nadanie wnętrzu odpowiedniego klimatu i charakteru. Tego typu drobne elementy dekoracyjne wykorzystywane są na ścianach i pomiędzy meblami. W przypadku projektowania aranżacji kuchennej, doskonale sprawdzi się mozaika o stonowanej kolorystyce. Najmodniejszym trendem jest obecnie mozaika kamienna, którą bez obaw można wykorzystać między szafkami kuchennymi. Chcąc wprowadzić do wnętrza odrobinę fantazji, z powodzeniem można zaaplikować także drobne płytki sześciokątne, o idealnym kształcie plastra miodu. Zmultiplikowane w formie pięknej mozaiki sprawią, że kuchnia będzie wyglądać ekstrawagancko i stylowo.
Niekonwencjonalne wykorzystanie mozaik – pomysł na urozmaicenie w salonie
Mozaika w kuchni lub mozaika w łazience to najpopularniejsze rozwiązania dla tego typu ozdób. Jednak coraz częściej są one stosowane także w salonie. To sprawia, że prezentują się wyjątkowo oryginalnie i przykuwają uwagę. Dzięki niebanalnym akcentom w postaci mozaiki, niewielkimi kosztami można osiągnąć oszałamiające efekty wizualne. W tej roli sprawdzą się niemal wszystkie kolekcje ceramiczne wykonane w technologii gresu szkliwionego. Obecnie niezwykle popularnym trendem w aranżacji wnętrz jest efekt geometrycznej mozaiki w skali „gigant”. Można go osiągnąć przy użyciu dużego formatu płytek kamiennych lub ceramicznych. Zaledwie kilka grafik wystarczy, aby ożywić wnętrze i wprowadzić do niego finezję i klasę.
Oryginalne wykorzystanie mozaiki w formie pojedynczych akcentów
Warto pamiętać, że mozaiki nie zawsze muszą grać we wnętrzu tzw. „pierwsze skrzypce”. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane również jako minimalistyczny ozdobny akcent. Taki efekt można uzyskać za pomocą łączenia w narożnikach większych płytek z pojedynczymi kostkami mozaiki. Zabieg tego rodzaju zdecydowanie uatrakcyjnia wygląd ścian i podłóg, bez potrzeby wprowadzania ogromnych zmian.
Mówiąc o drobnych elementach dekoracyjnych nie sposób nie wspomnieć o szklanych mozaikach. Bowiem szklane kółka, kostki, czy romby pełnią w pomieszczeniu rolę biżuteryjnych błyskotek. Zdecydowanie rozświetlają całe wnętrze, wprowadzając do niego gustowny przepych. Ponadto mozaiki w formie pojedynczych akcentów pozwalają także na wykończenie obłych powierzchni. Mogą to być np. owalne wanny, półki czy blaty.

