Szklane Mozaiki.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Wzory układania płytek - jodełka, cegiełka, szachownica

blog Szklane Mozaiki
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Płytki to najczęściej kupowany element do wnętrz kuchennych i łazienkowych. Nowoczesne wzory układania płytek dają inwestorom wprost niezliczone możliwości. Ten sam element można przykleić prosto lub włączyć go w większą kompozycję. Kreatywne podejście do materiałów wykończeniowych przynosi nieoczekiwane i szalenie ciekawe efekty. Sprawdzamy, w jaki sposób można ułożyć płytki.

 

W gąszczu internetowych pomysłów

Układaniem płytek najczęściej zajmuje się fachowiec. Im bardziej godny polecenia, tym lepiej dla nas. Niestety, długi czas oczekiwania na prawdziwego fachowca sprawia, że wiele osób musi samodzielnie zająć się glazurą we własnych czterech ścianach. W tym celu wystarczy zakupić odpowiednie płytki, zaprawę i fugi. Przydają się także wzory układania płytek, które najczęściej wybieramy z internetu. Ktoś, kto nie ma wielkiego doświadczenia w takich pracach, powinien zdecydować się na standardowe rozwiązania. Jeśli jednak masz doświadczenie glazurnicze, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgać po bardziej oryginalne połączenia. Często aranżer i wykonawca to ta sama osoba. Dobrym pomysłem jest też rozdzielenie obu funkcji.

 

Wyzwanie nie dla każdego

Wybór właściwych płytek wbrew pozorom nie jest największym osiągnięciem w temacie glazury. Równie ważne są wzory układania płytek. Finalnie, to od wykonawcy zależy, jaka będzie stylistyka wnętrza. Układanie prostych, kwadratowych płytek raczej nie należy do trudnych zadań. Niestety, kolekcje o zróżnicowanych formatach lub niestandardowych kształtach stają się bardziej problematyczne. Wystarczy przejrzeć ofertę sklepu Szklane Mozaiki, w którym nawet osobę doświadczoną może zaskoczyć, chociażby kształt heksagonu. Jeśli już przywykniemy w trakcie prac do tego mniej standardowego kształtu, z pewnością dużym wyzwaniem będzie dla nas przycinanie płytek przy brzegach lub wnękach.

 

Kształty ponadczasowe, czyli kwadrat i prostokąt

Ceramika ścienna i podłogowa wyjątkowo dobrze prezentuje się w kwadratach i prostokątach. To kształty ponadczasowe i wciąż chętnie wybierane. Wzory układania płytek tego typu nie muszą być jednak nudne. Zestawiając je w urozmaicony sposób, możemy uzyskać intrygujące efekty. Najczęściej układa się je metodą „fuga w fugę”, choć to niejedyna opcja. Płytki można zestawiać tak, aby kolejny element układanki różnił się odcieniem od pierwszego, tworząc wzór. Wielbiciele tradycyjnych rozwiązań z pewnością sięgną po rustykalny detal, czyli dekor. W ten sposób zwykle dokleja się cały pas ze zdobieniem. Z kolei kwadraty i prostokąty układane na zmianę to łatwy sposób na wprowadzenie dynamiki do wnętrza.

 

Popularne wzory układania płytek - jodełka

Jednym z ciekawszych sposobów układania płytek jest jodełka. Ten motyw przywodzi na myśl idealnie ułożony parkiet w starej kamienicy. Jodełkę można stosować nie tylko na podłodze. Świetnie sprawdzi się również jako dekoracja ściany, np. nad blatem kuchennym. Pomysłów na jodełkę jest mnóstwo, więc wiele zależy od kreatywności wykonawcy. Można sięgnąć po płytki drewnopodobne, które są dobrą alternatywą dla parkietu oraz paneli podłogowych. Sprawdzą się zwłaszcza w tych pomieszczeniach, gdzie panują trudniejsze warunki jak kuchnia czy łazienka. Bardziej awangardowa wersja jodełki obejmuje klejenie płytek o różnych kolorach, które można ze sobą umiejętnie skontrastować.

 

Płytki układane w cegiełkę

Jakie wzory układania płytek dobrze wyglądają na ścianach? Na pewno cegiełka. Doskonale podkreśla wybraną strefę lub całą powierzchnię. Niektóre modele mają delikatnie ścięte krawędzie, przez co ciekawie będzie się na nich rozkładać światło. Płytki cegiełki bardzo przypominają tradycyjną cegłę. Na taki efekt można się zdecydować w pomieszczeniach w stylu loft, vintage lub retro. Kolorystyka nie musi nawiązywać do zgaszonej barwy cegły. W takiej kompozycji ciekawie wyglądają także płytki czarne, białe, szare, o powierzchni gładkiej lub chropowatej. Cegiełkowe motywy często stosuje się także w okolicach kominka a w kuchni w przestrzeni pomiędzy meblami wiszącymi i stojącymi.

 

Szachownica i oryginalne kształty

Niektóre wzory układania płytek idealnie nadają się do wielkich powierzchni. Przy sporym metrażu warto wykorzystać szachownicę. Jej wzór będzie mógł odpowiednio „rozpędzić się” i stworzyć ciekawą kompozycję. Przy małym wycinku ściany lub podłogi efekt może nieco przytłaczać. Wyrazisty wzór bardzo przykuwa wzrok, dlatego nie warto go zestawiać z inną, mocną konkurencją. Wskazane jest więc neutralne, nieco przygaszone tło i podobne dodatki. Chcąc postawić na oryginalne kształty, można sięgać także po nietypowe płytki. Jeśli nie czujemy się pewnie przy ich układaniu, najlepiej wymyślony wzór wypróbować w wersji „na sucho". Dzięki temu uniknie się skomplikowanych poprawek lub nierówności.

Nowoczesne kolekcje płytek to różnorodność w każdym aspekcie. Z jednej strony jest to atut, z drugiej trudność, z którą jednak warto się zmierzyć.

 

Sprawdź w jakie wzory układamy nasze mozaiki:

[product id="1124, 1348, 895, 1709, 1717, 1703" slider="true"]

 

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium