Szklane Mozaiki.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Zabudowa geberitu – aranżacje

blog Szklane Mozaiki
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Łazienka to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu, w którym spędza się wiele czasu. Podczas planowania remontu może się okazać, że należy jej poświęcić o wiele więcej środków w porównaniu do innych stref. Jednym z podstawowych tematów jest zabudowa geberitu. W przypadku niewielkich łazienek pojawia się kwestia praktycznego zagospodarowania przestrzeni znajdującej się bezpośrednio nad nim. Zainspiruj się naszym tekstem i stwórz optymalną aranżację w swoim domu.

 

Zabudowa geberitu – podstawowe informacje

Od kilkunastu już lat remonty przeprowadzane w łazienkach obejmują również wymianę tradycyjnego wc wolnostojącego na nowoczesne, podwieszane i kompaktowe toalety. W żargonie fachowców i inwestorów popularnie nazywane są geberitami. Nazwa pochodzi od jednego z popularnych producentów stelaży wc, który od wielu już lat funkcjonuje na rynku urządzeń sanitarnych. Bez tego typu stelaża przeznaczonego do zabudowy nie można uzyskać efektu uniesienia nad podłogą miski ustępowej. Stelaż podtynkowy, jeśli chodzi o kwestie wizualne, zdecydowanie przeważa nad starszymi modelami wykonanymi w całości z ceramiki, w przypadku których spłuczka jest widoczna, podobnie jak kranik z dopływem wody do zbiornika. Warto zainwestować w nowoczesne rozwiązanie, gdyż znacząco podnosi ono jakość i komfort korzystania z łazienki.

 

Zalety stosowania geberitu w swojej łazience

Oczywistą zaletą posiadania geberitu w swojej łazience jest wyeliminowanie widoku spłuczki, która znajduje się za płytą kartonowo-gipsową i warstwą płytek ceramicznych (ewentualnie płyty meblowej bądź innej okładziny). W niektórych budynkach geberit można całkowicie zlicować ze ścianą, przy której stoi, co daje bardzo elegancki, nowoczesny i minimalistyczny efekt. Drugą zaletą płynącą z tego rozwiązania jest możliwość uzyskania płaskiej, praktycznej półeczki znajdującej się tuż nad wc. Nadaje się ona znakomicie do odłożenia zapasu papieru toaletowego, dodatkowego lusterka do makijażu, dozownika na mydło czy szczoteczek elektrycznych. Półeczka ta może również posłużyć jako podstawa do wyprowadzenia do góry kolejnej zabudowy – tym razem w postaci otwieranej szafki. Całkowicie zabudowane elementy sanitarne, związane chociażby z dopływem wody do spłuczki, dają przyjemny dla oka efekt oraz ułatwiają sprzątanie (poprzez brak trudnych do zagospodarowania zakamarków).

 

Zabudowa geberitu – krok po kroku

Jeszcze przed przystąpieniem do zabudowy geberitu należy zapoznać się z jej optymalnymi wymiarami. Przyjmuje się, że funkcjonalność zabudowy wymaga minimum 50 cm szerokości, 20 cm głębokości i 120 cm wysokości. Warto jednak mieć na uwadze, że w bardzo małych łazienkach bądź pomieszczeniach mieszczących tylko wc i umywalkę wielu inwestorów celowo dobiera płytsze stelaże podtynkowe (na przykład te o głębokości 8 czy 11 cm). Pozwalają one zaoszczędzić maksymalnie dużo miejsca w łazience. Podczas planowania zabudowy warto uwzględnić dostępną przestrzeń wokół miski ustępowej – powinna ona umożliwiać swobodne korzystanie z toalety. Obudowa stelaża płytami g-k w kolorze zielonym (przeznaczonych do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności) polega na ich odpowiednim zwymiarowaniu i docięciu, a następnie zamontowaniu przy użyciu specjalnych kołków. Na tym etapie warto pokusić się o montaż maty wygłuszającej do zestawu podtynkowego. Teraz należy przystąpić do prac związanych z przyklejeniem płytek. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, warto dopasować szerokość geberitu do wybranych płytek. Przełoży się to na mniejszą potrzebę docinania glazury, przyspieszając też prace w pomieszczeniu. Podczas kładzenia wybranych płytek na narożnikach geberitu należy mieć na uwadze staranne docinanie i fazowanie płytek pod kątem 45 stopni. Pozwoli to uzyskać bardzo estetyczny efekt. Niektórzy wykonawcy stosują w tym celu dodatkowo listwy narożnikowe, zwane flizówkami, które wzmacniają brzegi płytek, zakrywają ich niedoskonałości, tworząc prostą, estetyczną linię.

Listwy flizówki są dostępne w wielu wariantach wykończenia oraz w różnym wybarwieniu, dlatego też można łatwo dobrać je do konkretnej aranżacji i serii płytek. Mają one charakter praktyczny i dekoracyjny, dlatego też mogą być uzupełnieniem mozaik szklanych i ceramicznych.

 

Zabudowa geberitu płytkami – jakie wzory warto wybierać?

Mozaika szklana czy ceramiczna wspaniale prezentuje się na zabudowie geberitu, odbijając światło i optycznie powiększając pomieszczenie. W zależności od charakteru aranżacji można pokusić się o płytki łączące tradycję z nowoczesnością, utrzymane w nieco zakopiańskim stylu, czyli mozaikę gresową Shield 3 o kształcie jodełki francuskiej. Połączenie ze sobą kostek drewnopodobnych i całkowicie czarnych tworzy ciekawy kolaż. Z racji niedużej wielkości staną się one wspaniałą ozdobą geberitu, dodając płaszczyźnie przestrzenności i trójwymiarowości. Łatwość uzyskania plastrów o wymiarach pasujących do zabudowy daje ekologiczna, celulozowa siatka, którą można swobodnie docinać według własnych potrzeb. To znacząco przyspiesza i uprzyjemnia proces montażowy.

 [product id="2141, 1614, 1762, 2351, 2394" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

 

Zabudowa wc – aranżacje

Jeśli chodzi o możliwości estetycznego i praktycznego ukrycia stelaża podtynkowego, to jedną z najpopularniejszych od lat opcji jest zastosowanie w tym celu płytek ceramicznych czy mozaiki. Jednak to nie jedyny wybór. Przeglądając znane konta instagramowe czy portfolio biur architektonicznych coraz częściej można natknąć się na zabudowę wc wykonaną przy użyciu płyt meblowych. Prezentują się one bardzo elegancko i nowocześnie. Niemal zawsze są kolorystycznie i stylistycznie dopasowane do pozostałych elementów pomieszczenia – pojawiającej się na ścianach glazury czy szafki umywalkowej. Bardzo ciekawą opcją jest przeciągnięcie zabudowy stelaża wc na wyższe rejony łazienki i wykonanie w jednym pionowym ciągu zabudowy aż po sam sufit. To idealny sposób na optymalne wykorzystanie przestrzeni dostępnej wysoko, w innym przypadku całkowicie nie do zagospodarowania. Wystarczy odrobina pomyślunku, aby stworzyć sobie wygodną i pojemną przestrzeń do przechowywania, na przykład kosmetyków, chemii łazienkowej, środków higieny osobistej czy ręczników. W zależności od potrzeb można pokusić się o oświetlenie led, które będzie automatycznie uruchamiać się po otwarciu drzwi. W tym celu jeszcze na etapie prac mokrych warto pozostawić przewód elektryczny. Można też dokupić na sam koniec bezprzewodową lampkę led z czujnikiem ruchu. Zareaguje ona automatycznie na odruch otwierania drzwiczek i rzuci światło na wnętrze.

 

Zabudowa geberitu – aranżacje z podświetlaną dekoracyjną półką

Skorzystanie z usług profesjonalnego stolarza otwiera zupełnie nowe możliwości sprytnego wykorzystania przestrzeni wokół stelaża podtynkowego, zarówno po bokach, jak i nad nim. W zależności od wielkości łazienki, jej stylu oraz potrzeb domowników można zdecydować się na oświetlaną otwartą półkę tuż nad geberitem. Stanie się ona codzienną przestrzenią do odkładania telefonu, ładowania szczoteczki do zębów czy trzymania kosmetyków. Ci, którzy uwielbiają monolityczne, gładkie powierzchnie na pewno zechcą całkowicie zabudować przestrzeń wokół i nad geberitem i dodatkowo naszpikować ją mnóstwem szafek i szafeczek otwieranych na tip-on. W ten sposób blisko wc można mieć zapas papieru toaletowego, chemię do czyszczenia muszli, ale również mało estetyczną, za to potrzebną szczotkę do czyszczenia wc. Wówczas wszystko jest pod ręką, a zarazem nic nie jest na widoku. Inną opcją jest wygospodarowanie w obrębie zabudowy stolarskiej odkrytego i widocznego miejsca na szczotkę. Możliwości jest bardzo wiele. W zależności od dostępnej przestrzeni zabudowę stolarska geberitu można swobodnie łączyć z elementami o znaczeniu czysto dekoracyjnym, na przykład z ogrodem wertykalnym czy obrazami z mchu. Dodatkową atrakcją jest podświetlenie go z obu stron taśmami LED.

 

Pomysł na zabudowę geberitu

W przypadku łazienek, w których pierwszą potrzebą nie jest przechowywanie, gdyż zapewniają to inne pomieszczenia, warto postawić na bardziej ażurowe i lżejsze wizualnie wykorzystanie przestrzeni nad stelażem wc. Można wówczas pozwolić sobie na pozostawienie tej przestrzeni całkowicie wolnej, zwłaszcza gdy miska ustępowa znajduje się na jednej ścianie z bidetem. Pozioma linia podziału pomieszczenia będzie prezentować się lekko, a przy okazji sprawdzi się jako podręczna półeczka. Można dodatkowo udekorować ją przy użyciu roślin doniczkowych, świec sojowych czy obrazków. Można również zdecydować się na zabudowę stolarską po sam sufit, jednak gęsto przetykaną otwartymi półkami, podświetlonymi światłem led. Taka aranżacja będzie prezentować się bardzo lekko i obciąży wizualnie pomieszczenia.

 

Zabudowa geberitu – aranżacje z wykorzystaniem płyty wielkoformatowej

Ci, którzy nie lubią fug i ciągłego ich czyszczenia mogą pomyśleć o zastosowaniu płyt wielkoformatowych. Ich wybór na rynku z każdym rokiem jest coraz większy. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim wzory imitujące naturalny kamień, w tym marmur, granit czy piaskowiec. Duży format pozwala na zabudowanie wc przy użyciu jedynie czterech elementów, co wygląda bardzo estetycznie i nowocześnie. Należy przy tym pamiętać, żeby obróbkę i montaż zlecić profesjonaliście, mającemu doświadczenie i dysponującemu odpowiednimi maszynami stołowymi.

 

Zlicowanie zabudowy wc ze ścianą

W minimalistycznych łazienkach ogromne znaczenie ma to, aby o przestrzeni myśleć pod kątem płaszczyzn. Dlatego też wszelkie wystające ze ściany elementy mogą wprowadzać chaos i wizualny nieład. W przypadku niektórych łazienek, na przykład tych projektowanych w nowo budowanych domach jednorodzinnych, istnieje możliwość wkucia się z geberitem w głąb ściany. Aby zwiększyć komfort użytkowania takiej zabudowy wc, warto odpowiednio ją wygłuszyć. Efekt zlicowania stelaża podtynkowego ze ścianą jest wspaniały, dlatego jeżeli tylko pomieszczenie na to pozwala, warto włożyć odrobinę wysiłku w jego uzyskanie. Oprócz nowoczesnego i minimalistycznego wyglądu pomieszczenie zyskuje też na metrażu. Brak wystającego geberitu to również brak konieczności jego regularnego odkurzania.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium