Układanie płytek w mieszkaniu to proces, który wymaga solidnego przygotowania. Jednym z elementów, który będzie Ci do tego potrzebny, są listwy dylatacyjne. Za ich pomocą z łatwością połączysz dwie powierzchnie podłogi lub wypełnisz powstałą szczelinę. Są one niezbędne, jeśli chcesz mieć profesjonalnie ułożoną glazurę. Czytając nasz dzisiejszy artykuł dowiesz się wszystkiego, co niezbędne. Przede wszystkim będziesz wiedział, kiedy i jak prawidłowo układać listwy dylatacyjne do płytek. Stosując się do rad, z pewnością będziesz cieszył się estetyczną podłogą przez długi czas.
Czym są szczeliny dylatacyjne i dlaczego trzeba je robić?
W trakcie stawiania budynków niezbędne jest uwzględnienie szczelin dylatacyjnych. To dzięki nim konstrukcja ma szansę przetrwać lata, mimo ciągłego wpływu temperatur i obciążenia. Szczeliny przenoszą bowiem przesunięcia i kurczenie się materiałów, z jakich powstają budynki.
Z kolei dylatacje posadzkowe stosuje się w miejscach występowania zmiany grubości podkładu czy różnicy poziomów w stropach. Tam, gdzie stykają się pomieszczenia poddane różnym obciążeniom, także są niezbędne. Szczeliny te oddzielają również wykładzinę od kratek, wpustów i rur instalacyjnych.
Tak samo jest ze szczelinami powierzchniowymi, które trzeba uwzględnić przy układaniu płytek, szczególnie tych ceramicznych. Dzięki temu uchronisz swoje posadzki przed zniszczeniem, bo nie będą się wybrzuszać w trakcie użytkowania. Przy każdej wymianie glazury powinieneś o nich pamiętać. Najczęściej lokalizowane są wzdłuż ścian i pod drzwiami, bo takie rozwiązanie jest najbardziej atrakcyjne. Szczególnie że do ich zakrycia użyjesz listew dylatacyjnych do płytek. A te stanowią element dekoracyjny każdego pomieszczenia.
Dylatacje a porządek i bezpieczeństwo
Nie ma mowy o pozostawieniu otwartych dylatacji, bo to prosta droga do wypadku. Chcąc uniknąć potknięć, zadbaj o ich wypełnienie. Z drugiej strony, takie szczeliny dość łatwo wypełnią się kurzem i brudem, a ich ciągłe czyszczenie może być dla Ciebie zbędnym kłopotem. Biorąc pod uwagę względy estetyczne, także lepiej je zakrywać. Masz do dyspozycji praktyczne materiały.
Listwy dylatacyjne do płytek (w formie listew wykończeniowych) chronią także ściany przed zabrudzeniami i drobnymi uszkodzeniami. A o te nietrudno, bo przecież każdy dom służy do mieszkania. Mycie podłóg i odkurzanie ich niezabezpieczonych listwami byłoby o wiele trudniejsze i niejednokrotnie kończyło się na pomazaniu i porysowaniu ścian.
Dylatacje a ogrzewanie podłogowe
Dylatacje wykonuje się także w każdym budynku, który wyposażony został w system ogrzewania podłogowego, nawet jeśli dotyczy to tylko jego części. Szczeliny mają obowiązek oddzielać strefę ogrzewaną od nieogrzewanej. Tak samo jest w sytuacji, gdy pod płytkami umieścisz podłogówkę elektryczną i wodną.
Sposób łączenia płytek i paneli za pomocą listew dylatacyjnych
Niezależnie od tego, czy chcesz połączyć ze sobą podłogi drewniane, czy ceramiczne, potrzebujesz uzupełnić powstałą pomiędzy nimi szczelinę. Tak modne wykorzystywanie paneli i glazury (bądź też ceramiki i kamienia) w jednym pomieszczeniu lub całym mieszkaniu potrzebuje solidnego rozwiązania, które będzie dobrze wyglądało przez lata. Deski i panele pracują przez cały czas, ze względu na zmiany temperatur we wnętrzach. Ich kurczenie i pęcznienie jest czymś całkowicie naturalnym, a Ty, chcąc zachować doskonały wygląd swoich podłóg, musisz o tym pamiętać.
Różnica w użytych materiałach może też prowadzić do zróżnicowania wysokości posadzek. Aby je profesjonalnie połączyć, potrzebujesz listew dylatacyjnych do płytek, które wykonane są ze stali lub aluminium.
Pamiętaj też o odpowiedniej kolejności układania poszczególnych elementów. Zaleca się zacząć od montażu płytek, a następnie przejść do paneli. Dzięki temu zwiększasz szansę na stylową i prawidłową podłogę. Przyjmuje się bowiem, że mokre prace wykonuje się w pierwszej kolejności, a potem suche. Poza tym łatwiej jest dopasować drewniane elementy do położonych już płytek i pozostawionej po tej części pracy przestrzeni. O wiele łatwiej też dociąć panel niż ceramiczną płytkę.
Rodzaje listew łączących panele z płytkami
Powstałą w trakcie montażu szczelinę dylatacyjną między płytkami a panelami możesz uzupełnić dekoracyjnymi listwami. Kieruj się swoimi wrażeniami i upodobaniami, by mieszkało Ci się bardziej komfortowo. Do wyboru masz:
- listwy ze stali nierdzewnej – są trwałe i wytrzymałe. Występują w formie gładkiej i lśniącej, jak i matowej i chropowatej,
- listwy drewniane – łatwo dopasujesz ich odcień do koloru swoich paneli,
- listwy aluminiowe – są eleganckie i trwałe, a także najbardziej estetyczne.
W przypadku różnicy poziomów możesz wybrać:
- listwy progowe – zajmują małą powierzchnię, jednak trzeba je dobierać bardzo ostrożnie. Złe dopasowanie popsuje efekt wizualny i będzie szpeciło przestrzeń,
- listwy wyrównujące – pozwalają bezpiecznie przejść między posadzkami. Najczęściej używa się ich, by połączyć łazienkę z korytarzem.