Do jakiej wysokości układać płytki łazienkowe?

Do jakiej wysokości układać płytki łazienkowe?

Układanie płytek łazienkowych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Jeśli nie masz doświadczenia w tej kwestii, a potrzebujesz szybkiego remontu, lepiej oddaj to w ręce specjalistów. Jeśli jednak planujesz samodzielne wykończenie wnętrza lub remont, koniecznie dowiedz się, dlaczego warto układać płytki do połowy łazienki.

Płytki do połowy łazienki czy po sufit? Podpowiadamy!

Płytki na suficie w łazienkach zdecydowanie nie są polecane, chociażby ze względu na fakt, że mogłyby odpaść w wyniku oddziaływania wysokiej wilgoci. W praktyce specjaliści od prac wykończeniowych i remontów decydują się na płytki na całej powierzchni ścian aż do sufitu lub tylko do połowy ściany. Wiele zależy od tego, jakie jest przeznaczenie łazienki oraz preferencje stylistyczne domowników.

Jak więc powinna wyglądać dobrze zaaranżowana łazienka? Płytki do połowy ściany sprawdzają się za umywalką, w pobliżu toalety oraz przy pralce, suszarce lub nawet pompie ciepła znajdującej się w łazience. W takich miejscach nie ma potrzeby, aby układać płytki na całej wysokości ścian. Wiedząc już, że płytki do połowy łazienki będą wystarczające, warto też dowiedzieć się, jak pięknie je wykończyć. Na wszelkich załamaniach kafli oraz w ich najwyższym miejscu położenia możesz zastosować akryl, a następnie pomalować ich wierzchnią powierzchnię w kolor ścian. Istnieją jednak nieco lepsze i bardziej eleganckie sposoby.

W celu pięknego odcięcia płytek od ściany możesz wykorzystać listwy ze stali nierdzewnej o barwie złotej, chromowanej, czarnej lub miedzianej. W naszym sklepie online kupisz listwy do całej swojej łazienki, które pozwolą Ci na przepiękne jej wykończenie i odcięcie ułożonych kafli od pozostałych części ścian.

[product id="2222, 1709, 1740, 1745, 1749" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Łazienka do połowy w płytkach – tak czy nie?

Oczywiście wiele kwestii przemawia za tym, aby ułożyć płytki do połowy łazienki. Jakie? Otóż decyzja o takiej formie aranżacji łazienki to przede wszystkim spora oszczędność. Możesz w ten sposób wykorzystać maksymalną powierzchnię płytek bez konieczności ich docinania. Dla przykładu, kupując kafle w rozmiarze 30x30 cm, możesz ułożyć tylko cztery arkusze w górę ściany, uzyskując je na wysokości około 120 cm. Powyżej wystarczy, że zastosujesz listwę ozdobną, a cała aranżacja łazienki będzie wyglądać wręcz niesamowicie!

Oprócz powyższych kwestii łazienka do połowy w płytkach to dobry wybór także z wielu innych powodów, a mianowicie:

  • oszczędność czasu potrzebnego do wykonania prac remontowo-wykończeniowych,
  • oszczędność pieniędzy – mniejsza liczba płytek do kupienia,
  • możliwość wykorzystania ozdobnych elementów, np. listwy ozdobne ze stali nierdzewnej,
  • więcej możliwości aranżacyjnych dla łazienek.

Jak powinno wyglądać układanie płytek w łazience?

Proces układania płytki do połowy łazienki lub nawet do samego sufitu zawsze powinien rozpoczynać się od newralgicznych punktów, które są najmocniej widoczne w całym pomieszczeniu. W takich miejscach najlepiej unikać zbędnych łączeń oraz cięcia płytek. Kiedy jest to niezbędne, warto pomyśleć nad zastosowaniem mozaiki w celu przełamania wzoru lub listwy ozdobnej ze stali nierdzewnej. Kiedy już ułożysz kilka pierwszych płytek, poczekaj, aż dobrze przyschną na kleju do kafli. Dopiero po jakimś czasie rozpocznij układanie kolejnej warstwy – dzięki temu zyskasz pewność, że płytki będą mocno trzymać się na powierzchni ściany.

Kiedy układasz płytki w łazienkach – do sufitu czy nie, koniecznie zaopatrz się także w młotek do kafli, a także w tzw. krzyżaki. To właśnie dzięki takim akcesoriom ułożysz płytki idealnie równo wraz z odstępami pomiędzy nimi, w których znajdzie się fuga. Po zakończeniu układania płytek i zamocowaniu listew ozdobnych koniecznie zafuguj wszystkie kafle. W newralgicznych miejscach narażonych na mocne oddziaływanie wody zastosuj silikon wodoodporny do łazienek – najlepiej w kolorze fugi.

Płytki w łazienkach – do sufitu czy nie?

O ile w przypadku standardowych ścian łazienkowych nie ma konieczności układania kafli aż do sufitu, o tyle w kabinie prysznicowej warto zrobić to właśnie po sam sufit. Podczas kąpieli pod prysznicem wydzielają się spore ilości pary wodnej, a sama woda mocno pryska po ścianach. To mogłoby doprowadzić do ich mocnego zawilgocenia, a finalnie pojawienia się grzybów, pleśni i nieprzyjemnych zapachów, które będą trudne do usunięcia. Z tego względu specjaliści zalecają, aby w kabinach prysznicowych układanie płytek do sufitu było podstawą.

Oczywiście taka forma układania kafli nie wyklucza zastosowania ozdobnej mozaiki lub listwy wykończeniowej do ceramiki w kolorze złotym lub czarnym. Wystarczy, że pomiędzy poszczególnymi arkuszami podstawowych płytek umieścisz dodatkowy element ozdobny, a powierzchnia kabiny prysznicowej nie tylko będzie odpowiednio zabezpieczona, ale także wyróżniająca się niesamowitą stylistyką.

Ogólnie rzecz biorąc, układanie płytek do sufitu ma sens tylko wtedy, kiedy w pobliżu znajduje się prysznic. W innych sytuacjach lepiej ograniczyć koszty i zdecydować się np. na układanie kafli tylko do wysokości umywalki lub delikatnie ponad powierzchnię wanny.

[product id="1089, 1295, 1415, 2230, 2256" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Łazienka do połowy w płytkach czy na całych ścianach? Czy kafle są niezbędne?

Warto zaznaczyć, że płytki do połowy łazienki, jak i te do sufitu są wręcz niezbędnym elementem wyposażenia łazienki, który zabezpiecza ściany przed oddziaływaniem wilgoci oraz wody. To jedyny skuteczny sposób, który chroni ściany przed zachlapaniami, a nawet parą wodną, która mogłaby prowadzić do odprysków farby po jakimś czasie użytkowania łazienki.

Podsumowując, montaż kafli w łazienkach to podstawa, aby komfortowo korzystać z wanny, prysznica oraz umywalki. Jeśli chcesz jednocześnie stworzyć przepiękne i funkcjonalne wnętrze swojej łazienki, koniecznie postaw na mozaiki dostępne w naszym sklepie. Tego typu materiały wykończeniowe doskonale uzupełniają każde wnętrze łazienki – zarówno to nowoczesne, industrialne, jak i klasyczne. Jeśli chcesz zakończyć płytki w połowie ściany, koniecznie zastosuj ozdobne listwy wykończeniowe – to sprawi, że przejście między płytkami a farbą na ścianie będzie płynne.

Płytki w łazienkach do połowy ścian – oszczędność i wygoda!

Płytki do połowy łazienki to po prostu spora oszczędność czasu, pieniędzy oraz wygoda podczas przeprowadzania prac remontowych. W wielu przypadkach kafle wcale nie muszą piętrzyć się aż po sam sufit, szczególnie jeśli nie masz w swojej łazience kabiny prysznicowej. Obecnie mozaiki oraz tradycyjne płytki łazienkowe są układane na ścianach na wysokość nie większą niż 120-150 cm. To wystarczająca odległość od podłogi, która pozwala na skuteczne zabezpieczenie ścian przed wodą, a także na przepiękne wykończenie wnętrza – zarówno poprzez niesamowite mozaiki, jak i listwy wykończeniowe w miejscu zakończenia kafli na ścianie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl