Jak obliczyć ilość płytek?

Jak obliczyć ilość płytek?

Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych lub kompleksowego remontu w swoim domu, lub mieszkaniu, warto dowiedzieć się, jak obliczyć, ile płytek potrzeba do zrealizowania wszystkich prac glazurniczych. Stale rosnące ceny materiałów budowlanych oraz problemy z ich dostępnością powodują, że zbyt mała ilość płytek w czasie trwania remontu, finalnie mogłaby okazać się sporym problemem. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda wyliczanie płytek, a także, dlaczego warto kupić kafle ceramiczne z zapasem – koniecznie przeczytaj poniższy poradnik.

Jaki zapas płytek kupić na czas remontu? Sprawdź!

Obliczanie podstawowego zapotrzebowania na płytki do kuchni, łazienki lub jakiegokolwiek innego pomieszczenia jest dość proste, o ile poznasz podstawowy wzór i dowiesz się, co wpływa na to, jaka ilość kafli będzie potrzebna do zrealizowania konkretnych prac wykończeniowo-remontowych. Oto kilka podstawowych czynników, które pozwolą Ci na precyzyjne wyliczanie płytek potrzebnych do zakończenia zamierzonych prac bez ryzyka, że zabraknie Ci materiału.

  1. Powierzchnia, na której będą układane płytki.

Jeśli chodzi o powierzchnię, musisz w tym przypadku wziąć pod uwagę też kilka innych składowych, a mianowicie: powierzchnię ścian oraz podłóg. To dość ważne na etapie obliczania tego, ile płytek potrzeba. Kalkulator internetowy może okazać się w tym przypadku pomocnym narzędziem, które znacznie przyśpieszy obliczenia. Zamawiając kafle w sklepie internetowym, możesz już na etapie przeglądania ofert skorzystać z kalkulatora, by znacznie ułatwić sobie wyliczanie płytek potrzebnych do pokrycia konkretnej powierzchni.

Powierzchnię ścian musisz zmierzyć na podstawie jej szerokości, czyli po prosty dodać do siebie szerokości wszystkich ścian, na których będą układane płytki. Kolejno wystarczy pomnożyć otrzymany wynik przez wysokość, do jakiej chcesz ułożyć kafle. Pamiętaj, aby nigdy nie odejmować powierzchni potrzebnej na otwory, a także uwzględnić pewny zapas płytek. Najczęściej na zapas liczy się z 10% płytek z całego zamówienia, dzięki czemu nie ma praktycznie żadnego ryzyka, że podczas remontu zabraknie Ci materiału, np. w razie zmiany projektu wykończenia lub zniszczenia płytki.

Standardowy wzór na ilość płytek, której będziesz potrzebować do wykończenia wybranego pomieszczenia, wygląda następująco: suma szerokości wszystkich ścian pomieszczenia, pomnożona przez preferowaną wysokość, do której będą układane kafle. Do otrzymanego wyniku należy dodać powierzchnię podłogi – iloczyn długości i szerokości podłogi. Otrzymane wyniki z powierzchni ścian i podłóg należy dodać do siebie, a ostatecznym wynikiem będzie potrzebna ilość kafli w metrach kwadratowych.

  1. Wielkość elementów dekoracyjnych.

Elementy dekoracyjne wbrew pozorom mocno wpływają na to, jaki zapas płytek będzie potrzebny do zrealizowania prac. Dlaczego? Otóż im więcej dekorów, cokołów lub listew ozdobnych, tym więcej cięcia kafli. To powoduje występowanie sporej ilości odpadów materiałów. Kiedy kupujesz kafle, koniecznie weź pod uwagę to, jak wiele dekorów wykorzystasz. Zawsze zamów nieco więcej płytek, aniżeli wynika to z obliczeń. Lepiej, jeśli jednorazowo zamówisz kafle – unikniesz w ten sposób ryzyka, że poszczególne płytki będą różnić się odcieniem, który wynika z innych parametrów maszyn produkcyjnych, czyli serii kafli.

  1. Sposób układania kafli na podłogach i ścianach.

Kalkulator płytek jak najbardziej pomoże Ci w obliczeniu tego, ile płytek kupić. Pamiętaj jednak o tym, iż kluczowe będzie to, w jaki sposób zostaną ułożone kafle. Jeśli chcesz mieć idealną powierzchnię ceramiczną w swojej łazience lub kuchni, licz się z częstym cięciem płytek – to może je uszkodzić, a także wygenerować większe ilości odpadów, które nie będą już nadawać się do wykorzystania podczas prac remontowych. To, jak obliczyć, ile płytek potrzeba na remont kuchni lub łazienki powinno być zdeterminowane też tym, kto i jak zajmie się układaniem płytek.

  1. Typ płytek do zamontowania (wielkość, kształt).

Wbrew pozorom to właśnie rodzaj kafli ogromnie wpływa na to, jaki zapas płytek należy kupić. Im większe kafelki, tym większe ryzyko, że pojawi się konieczność ich cięcia, czy nawet wystąpią ewentualne uszkodzenia podczas transportu lub na etapie montażu. Jeśli nie chcesz zamawiać zbyt dużego zapasu kafli, postaw na mniejsze rozmiary i proste kształty, a unikniesz wysokiego ryzyka zniszczenia oraz konieczności częstego przycinania płytek podczas ich dopasowywania do potrzeb pomieszczenia.

Kalkulator płytek – jaki zapas kafli będzie wystarczający?

Nie da się z góry określić tego, jaki zapas płytek będzie wystarczający. Wszystko zależy od miejsca układania kafli, kształtu płytek oraz wielkości pomieszczenia. Standardowo przyjmuje się, że do całkowitego zamówienia na etapie wyliczania płytek dodaje się ok. 10-15% więcej. Taka ilość powinna być wystarczająca, aby wyeliminować ryzyko, że już na ostatnim etapie remontu zabraknie Ci np. 1 lub 2 kafli. Warto też zamówić płytki ze sprawdzonego sklepu, najlepiej w opakowaniach zbiorczych, które nienaruszone można bez problemu zwrócić, odzyskując pieniądze. Przy klasycznych sposobach układania płytek uznaje się, że wystarczający zapas wynosi:

  • 10% dla powierzchni do 10 m2,
  • 5% dla powierzchni do 50 m2,
  • 3% dla powierzchni powyżej 50 m2.

Decydując się na układanie płytek w jodełkę, warto wziąć pod uwagę nieco większe zapasy. Kalkulator pytek wskazuje, że w tym przypadku potrzebne będzie: 20, 10 i 5% – analogicznie do powyższych danych odnoszących się do standardowego sposobu klejenia kafli. Przykładowo: kiedy kupisz 100 m2 płytek ceramicznych do ułożenia w łazience, musisz wziąć minimum 3% zapasu, czyli 3 m2 (średnio będzie to jedno opakowanie kafli, choć wiele zależy od producenta). Finalnie musisz więc zamówić ok. 103 m2 materiału, aby podczas remontu nie martwić się o to, że zabraknie Ci płytek.

Kalkulator płytek – czy zapas kafli to spory wydatek?

Zanim zainwestujesz w materiały budowlane i remontowe, koniecznie sprawdź też, jaki zapas płytek będzie Ci potrzebny. Wbrew pozorom ilości na poziomie nawet do 10% wartości zamówienia nie będą nadmiernym obciążeniem dla budżetu remontowego. Najczęściej koszty wynikające z zamówienia zapasowych kafli, które i tak możesz zwrócić do sklepu w pełnym opakowaniu, nie przekraczają 100-200 złotych – oczywiście wszystko zależy od tego, ile kosztuje jedno opakowanie płytek ceramicznych.

Dlaczego warto wiedzieć, jak obliczyć ile płytek potrzeba do remontu?

Jest wiele powodów, dla jakich warto wykorzystać kalkulator płytek i dowiedzieć się wcześniej nie tylko tego, ile płytek kupić na czas remontu/wykończenia pomieszczeń, ale także, jaki będzie orientacyjny koszt realizacji zamówienia. To nie tylko ułatwi Ci przeprowadzenie ewentualnych prac remontowo-wykończeniowych, ale także pomoże ustalić budżet potrzebny do wykonania inwestycji.

Lepiej zapamiętaj, jak obliczyć, ile płytek potrzeba do wykonania remontu, a unikniesz wielu nieprzyjemnych sytuacji, jak np. niepasujące do siebie kafle ze względu na odcienie wynikające z różnych serii produkcyjnych, a także brak płytki na finalnym etapie prac remontowych. Jeśli chcesz zakończyć remont jak najszybciej i bez zbędnego stresu, koniecznie wykorzystaj kalkulator płytek i zamów taką ilość kafli, jaką dokładnie potrzebujesz wraz z zapasem. To niewielki koszt, który pozwoli Ci na spokojne pokrycie pełnego zapotrzebowania na płytki ceramiczne podczas wykończenia łazienki, kuchni czy nawet nowoczesnego salonu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl