Jak odświeżyć płytki podłogowe i wydłużyć ich użyteczność?

Jak odświeżyć płytki podłogowe i wydłużyć ich użyteczność?

Chyba nie ma mieszkania bez płytek podłogowych. To najpopularniejsza wykładzina wykończeniowa, zwłaszcza w takich miejscach jak łazienka, kuchnia i taras. Często też wykorzystuje się ją w korytarzach, piwnicach, a nawet salonach wyposażonych w kominek. Ten doskonały typ pokrycia dostępny jest w szerokiej gamie wzorów, kolorów i rozmiarów, dzięki czemu można z nich stworzyć mnóstwo kompozycji. Jednak z czasem, nawet najlepszej jakości glazura, starzeje się i traci na atrakcyjności. Dziś podpowiadamy jak odświeżyć płytki podłogowe, by znów wyglądały tak dobrze, jak w dniu zakupu.

 

Płytki – najpopularniejszy materiał wykończeniowy

Wykańczanie domu czy mieszkania to spore wyzwanie. Trzeba przy tym podjąć wiele decyzji, a trwałość wykorzystanych materiałów nie zawsze jest brana pod uwagę. Przede wszystkim patrzy się przecież na ich wygląd i praktyczność oraz komfort, jaki związany jest z poszczególnymi elementami. Uniwersalne płytki z glazury, terakoty, gresu czy klinkieru są tym, co często pojawia się na podłogach i ścianach, także na zewnątrz budynku.

Początkowo wyglądające gustownie i szykownie płytki będą z czasem ulegać zniszczeniu. Jest to całkowicie naturalny proces, jaki zachodzi w przypadku każdego materiału poddanego działaniu czynnikom: atmosferycznym i ludzkim. Chodzenie, mycie, słońce, zmiany temperatur… to wszystko wywiera wpływ na Twoje podłogi, dlatego tak ważne jest zdobycie wiedzy na temat sposobów odświeżenia płytek.

 

Sposoby na odświeżenie płytek podłogowych

To, w jaki sposób traktujesz płytki na podłodze, zależy od ich rodzaju, lecz także od pomieszczenia, w którym się znajdują. Niektóre metody nie zdadzą egzaminu w trudnych warunkach, dlatego dobrze poznaj wszystkie techniki. Wtedy z łatwością dopasujesz jedną z nich do swojego problemu.

- Glazura to najpopularniejsze rozwiązanie wewnątrz budynków. O ile unikać będziesz upadających na nią przedmiotów, co mogłyby je uszkodzić, to takie płytki umyjesz wodą z detergentem.

- Na podłogach równie często kładzie się płytki gresowe. Są one najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, sprawdzają się też przy dużym obciążeniu. Cechuje je wysoka twardość i łatwość w czyszczeniu. Wystarczy Ci do tego zwykła woda i najprostsze środki myjące.

- Na tarasach i balkonach stosuje się terakotę, która ulega uszkodzeniu na skutek ścierania – piaskiem i kamykami. Regularne zamiatanie pozwoli ograniczyć ten problem.

- Płytki klinkierowe są podatne na zabrudzenia, chociaż sama woda czy piasek im nie zaszkodzą. Inaczej będzie już jednak z olejem czy zaprawą, które zostawią na powierzchni trwałe ślady. Aby temu zapobiec, trzeba płytki odpowiednio zaimpregnować. Codzienne zabrudzenia usuniesz wodą pod ciśnieniem i zwykłą szczotką.

 

Zadbaj o fugi między płytkami

Czasami łazienka wydaje się brudna, a tak naprawdę może jej pomóc wyczyszczenie fug. Zrobisz to za pomocą specjalnego środka, który z łatwością kupisz w sklepie budowlanym. Możesz też samodzielnie zrobić pastę, na bazie sody oczyszczonej, octu i wody. Nakładaj ją szczoteczką, a odświeżysz nie tylko fugi, lecz także płytki podłogowe. W trakcie szorowania i zmywania część preparatu przedostanie się bowiem na ich powierzchnię. Z pewnością im to nie zaszkodzi.

 

Malowanie – skuteczny sposób na nowe płytki podłogowe

Trwałe odnowienie płytek także jest możliwe, wymaga jednak odpowiednich zasobów. Dużą popularnością cieszy się odświeżanie ich za pomocą farby. Nie może to być oczywiście byle jaka, lecz ta przeznaczona do tego rodzaju powierzchni. Dzięki niej nadasz płytkom całkowicie nowego looku, który uzależniony jest od Twojego wyboru. Farby dostępne są w szerokiej gamie kolorów, co pozwoli Ci uniknąć mało przyjemnego kucia i układania płytek od nowa. Malowanie dotyczy także ścian, dlatego to rozwiązanie często unowocześnia łazienki. Teraz gdy króluje w nich biel i ogólna jasność, można tanio pozbyć się odcieni zielonego czy niebieskiego, jak i kiedyś popularnych wzorów. Malowanie pozwala na świeżość i czystość, bez ryzyka. Farbę możesz przecież zawsze ponownie przemalować na inny kolor.

 

Jak pomalować płytki podłogowe na nowy kolor?

Choć samo malowanie nie należy do najtrudniejszy, najważniejszy jest tu czas. Każdy z etapów potrzebuje go, by zastosowane materiały utrwaliły się w pełni. Dlatego dobrze zaplanuj remont, jednak zobaczysz, że Ci się to opłaci.

- Zacznij od wyczyszczenia i odtłuszczenia powierzchni. Zapewni to lepszą przyczepność farby i zapobiegnie ewentualnym poprawkom. Poczekaj, aż całość dobrze wyschnie.

- Zagruntuj płytki, używając dedykowanego do tego preparatu i dopasowanych narzędzi, takich jak nylonowe wałki z krótkim włosiem. Odczekaj do 72 godzin, by mieć pewność, że wszystko na pewno wyschło.

- Pomaluj pierwszą warstwę farby wałkiem gąbkowym i odczekaj 12 godzin, zanim nałożysz kolejną.

- Odświeżenie płytek podłogowych wymaga co najmniej dwóch warstw farby. Potem powinieneś odczekać siedem dni, by całość uzyskała pełną odporność mechaniczną. Korzystanie z łazienki jest możliwe, jednak wiąże się z możliwością uszkodzenia fragmentów i nanoszeniem poprawek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl