Szklane Mozaiki.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak położyć płytki w kuchni między szafkami?

blog Szklane Mozaiki
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Kuchnia to miejsce, które wymaga od nas odpowiedniego rozplanowania poszczególnych elementów. Największą trudność sprawia nie wybór mebli, kolorów, ale wybór płytek między szafkami. Pomimo, że jest to niewielka przestrzeń, to wpływa ona na styl pomieszczenia. W wielu aranżacjach płytki między szafkami pomagają ocieplić wnętrze. Poza wyborem płytek ważne jest także ich ułożenie. Sprawdź nasze wskazówki!

Płytki między meblami w kuchni

Czasy, kiedy układano płytki od samej podłogi, aż po sufit, odeszły w niepamięć. Obecne trendy przedstawiają zastosowanie płytek w kuchni tylko między szafkami. Taki wybór wprowadza do pomieszczenia estetykę oraz elegancję. Co więcej, oszczędzamy sporą ilość funduszy. Czy ułożenie płytek między szafkami to skomplikowana czynność? Na pewno należy kierować się konkretnymi wskazówkami, które pozwolą nam wykonać tę czynność na najwyższym poziomie.

Układanie płytek w kuchni między szafkami ― czy można wykonać samemu?

Przy odrobinie wiedzy i umiejętności możemy sami ułożyć płytki w kuchni między szafkami. Choć, jeśli nie jesteśmy pewni, czy sobie poradzimy z tym zadaniem, warto powierzyć tę pracę sprawdzonej firmie. To, od tego, jak położone zostaną płytki w tej niewielkiej przestrzeni, zależy prezentacja całej kuchni.

Sposób układania płytek w kuchni uzależniony jest od tego, czy szafki są już zawieszone i musimy się do nich dostosować, czy tworzymy własny projekt. Zdecydowanie trudniejsza jest kuchnia bez szafek. Nie oznacza to jednak, że jest to niewykonalne.

Jak położyć płytki na ścianie w kuchni?

Ułożenie płytek w kuchni odgrywa bardzo ważną rolę - zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną Aby dobrać odpowiednie płytki, należy wziąć pod uwagę wystrój całego pomieszczenia. Muszą być także ułożone w sposób idealny, nie ma tu miejsca na błędy.

Eksperci doradzają, aby układać płytki, gdy meble są już są wybrane. Dzięki temu nie będziemy zastanawiać się nad, gdzie zaczną się meble albo czy szafki nie będą odstawać od ściany.

Pierwszym krokiem podczas układania mebli jest wyznaczenie równej linii kątownikiem. Układanie płytek należy rozpocząć od pierwszego rzędu od blatu, kierując się ku górze. Należy brać pod uwagę miejsce, w którym mają znajdować się meble. Najlepiej jest je zawiesić przed położeniem płytek, aby dokładnie sprawdzić, jaką wolną przestrzenią dysponujemy. Gdy już określiliśmy ten aspekt, czas rozpocząć przygotowywanie podłoża. Poniżej przedstawimy najważniejsze wskazówki, które ułatwią Ci wykonanie tego zadania.

Przygotowanie podłoża to podstawa

Przed przystąpieniem do prac, warto przygotować wszystkie narzędzia oraz materiały. Ściana między szafkami, na której będziemy układać płytki, powinna być twarda, a także odpowiednio oczyszczona. Nie mogą na jej powierzchni znajdować się żadne drobinki zanieczyszczeń. Istotne jest też sprawdzenie kąta oraz pionu. Jeśli okaże się, że ściana w jednym z miejsc jest nierówna, należy ją zaszpachlować, tworząc idealną powierzchnię. Ułatwieniem podczas układania płytek jest sytuacja, w której ściany są otynkowane na szorstko. Wówczas klej idealnie będzie się wiązał.

Gruntowanie podłoża

Jeśli już przygotowaliśmy podłoże pod względem czystości i odpowiedniego poziomu, należy je odpowiednio zagruntować. Na rynku dostępne są specjalne emulsje, które przeznaczone są do tego rodzaju zadania. Preparat ma na celu zmniejszenie chłonności podłoża, dzięki czemu uzyskamy lepszą przyczepność i parametry wytrzymałościowe nakładanej zaprawy.

Przygotowanie zaprawy klejącej

Wybór kleju nie może być kwestią przypadku. Dobór powinien uwzględniać rodzaj płytek. Warto wybierać wysokoelastyczną zaprawę. Bardzo ważne jest także, aby zaprawę wykonać w proporcjach, które są podane przez producenta. Zaprawa jest gotowa do użycia tylko przez dwie godziny od wykonania, później traci swoje właściwości.

Docinki — pamiętaj o tym podczas układania płytek w kuchni między szafkami

Trudno jest tak ułożyć płytki, aby nie było żadnych docinek. Ważne jest umiejętne ukrycie przeciętych kafli. Należy unikać docinek w szczególności w narożnikach, jak i na środku danej przestrzeni. Nie ma jednej konkretnej receptury na to, jak układać płytki. Wpływ na to ma kształt, rodzaj, a także wzór. Inaczej się układa płytki prostokątne, a całkowicie inna zasada obowiązuje przy płytkach o wzorze karo.

Ostatni krok ― fugowanie

Jeśli już zakończyliśmy układanie płytek na ścianie w kuchni między szafkami, czas rozpocząć ostatni etap, czyli fugowanie. Proces ten wymaga dokładności i staranności. To od fugi w dużej mierze zależy, jak zaprezentuje się nasza kuchnia.

Najważniejsze zasady, które należy stosować podczas fugowania:

  • jeśli płytki są porowate lub delikatne, warto wcześniej wykonać próbne pigmenty. Mogą się one nieco różnić od tych, które przedstawione są na opakowaniu;
  • bardzo ważną kwestią jest dokładne wymieszanie zaprawy do fugowania. Po tym etapie należy nakładać ją odcinkami na ścianę i wcierać za pomocą specjalnej packi do fugowania. Packę najlepiej jest prowadzić po przekątnej w stosunku do ułożenia płytek. Zapewni to optymalne wypełnienie spoin;
  • jeśli zauważyłeś, że między płytkami fuga nie została odpowiednio rozprowadzona, rozpocznij kolejny etap po około 20 minutach;
  • podczas zmywania nadmiaru fugi nie używaj zbyt dużej ilości wody, gdyż kolor może ulec zmianie.

Co jeszcze warto wiedzieć, układając płytki między szafkami w kuchni?

Poza sposobem układania płytek w kuchni między szafkami jest jeszcze jedno ważne zagadnienie - jak zakończyć płytki na ścianie w kuchni? Eksperci wskazują nam tu dwa sposoby. Pierwsza sytuacja jest wtedy, gdy płytki sięgają do samego sufitu. Jednak takie rozwiązanie zdarza się bardzo rzadko. Wówczas, o ile płytki są równe, to nie potrzebujemy żadnej listwy. Możemy tylko użyć białego akrylu, który idealnie maskuje miejsce łączenia.

Trudniejsze zadanie jest wtedy gdy, układamy płytki między szafkami. Tu idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z listwy zaprojektowanej do wykończenia płytek. Poza tym, że doskonale się prezentuje, to dodatkowo zabezpiecza płytki przed uszkodzeniem. Jakie listwy wybrać? Wszystko uzależnione jest od stylu kuchni i indywidualnych preferencji. Elegancko zaprezentują się listwy w innym kolorze niż płytki.

Jeśli już wiemy, czego potrzebujemy do układania płytek i jakie są metody, czas rozpocząć zakupy. Nie musisz tracić czasu na wychodzenie z domu. Wszystko już dziś możesz zamówić za pośrednictwem sklepu internetowego Szklane Mozaiki. Asortyment jest bardzo bogaty. Znajdziesz tu niezbędną chemię budowlaną, płytki, mozaiki na ścianę i podłogę. W ofercie dostępne są także listwy do płytek.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium