Łączenie płytek z panelami – co warto wiedzieć?

Łączenie płytek z panelami – co warto wiedzieć?

Wiele osób twierdzi, że najważniejsza w aranżacji mieszkania jest podłoga. To ona stanowi bazę do zestawienia ze sobą kolejnych elementów, które złożą się na spójny wygląd pomieszczenia. Bardzo modnym rozwiązaniem, po jakie chętnie sięgają ostatnio projektanci, jest łączenie płytek z panelami. Co warto na ten temat wiedzieć? Podpowiadamy!

 

Pamiętaj o odpowiedniej kolejności prac

Marzy ci się łączenie płytek z panelami? To oryginalne rozwiązanie, które może okazać się prawdziwym aranżacyjnym hitem. Zanim zaczniesz układać podłogę, rozpisz plan i zaplanuj pracę w odpowiedniej kolejności. Zawsze zaczynaj od układania płytek! Dlaczego? Najważniejszy powód jest taki, że są bardziej wymagające niż panele. Warto wziąć pod uwagę także to, że trudniej je dociąć. Panele są dużo łatwiejsze w obróbce. Podsumowując prace, rozpocznij od układania płytek, a kiedy wszystko będzie odpowiednio docięte i dopasowane, przystąp do pracy z panelami.

 

Zwróć uwagę na styl i kolorystykę

W łączeniu płytek z panelami najważniejszy jest efekt końcowy. Każdy marzy o tym, by podłoga w pomieszczeniach prezentowała się estetycznie. Z tego powodu warto przemyśleć swój wybór i dołożyć wszelkich starań, aby wszystko ze sobą współgrało. Przede wszystkim płytki oraz panele należy dobrać do siebie pod kątem wzoru i koloru. Nie znaczy to wcale, że jeżeli zdecydowałeś się na panele w brązowym kolorze, to płytki muszą mieć taką samą barwę. Postaw na kolory uniwersalne: czernie, biele, czy szarości będą dobrze korespondowały z większością barw.

 

W jaki sposób wyrównać różnicę w poziomach?

Przy łączeniu płytek z panelami trudnym zadaniem może okazać się wyrównanie różnicy w poziomach. Płytki najczęściej mają większą grubość niż panele. Jeżeli różnica ta jest niewielka, możesz spróbować ją zniwelować odpowiednim doborem warstwy kleju. Kiedy różnica okazuje się dużo większa lub nie wiesz jaką ilość kleju nałożyć zdecyduj się na wylewki samopoziomujące.

 

Weź pod uwagę klasę ścieralności

Przy łączeniu płytek z panelami trzeba także zwrócić uwagę na klasę ścieralności. Ważne jest to, żeby oba miały ten parametr na mniej więcej tym samym poziomie. Co może się stać, jeżeli różnica klasy ścieralności okaże się duża? Materiał o niższym parametrze szybciej się zniszczy, co będzie wiązało się z jego wymianą. Czeka cię zatem remont podłogi. Najczęściej nie zrywa się tylko paneli albo tylko płytek, ale demontuje całość. Takie rozwiązanie wiąże się z dużym dyskomfortem oraz dodatkowymi kosztami. Z tego powodu warto zdecydować się na materiały o zbliżonej (najlepiej jak najwyższej) klasie ścieralności.

 

Jakie listwy wybrać?

Podczas łączenia płytek z panelami pamiętaj także o wyborze listew. Tutaj należy wziąć pod uwagę ich rodzaj oraz kolor. Barwowo muszą się komponować zarówno z panelami jak też z płytkami. Ciekawą opcją jest użycie listew metalowych. Tutaj ilość barw jest nieograniczona. Wiele osób decyduje się na kolor, który kontrastuje zarówno z panelami jak i z płytkami. To bardzo odważne oraz oryginalne rozwiązanie. Wolisz tradycyjne aranżacje? Postaw na uniwersalne kolory i wybierz modne ostatnio złoto lub srebro.

 

Połączenie płytek z panelami, w jakim pomieszczeniu sprawdza się najlepiej?

W jakich pomieszczeniach łączenie płytek z panelami wygląda najefektowniej? Architekci wnętrz podkreślają, że taka aranżacja najlepiej sprawdza się kiedy masz kuchnię otwartą na salon. Podłoga w pomieszczeniu, w którym gotujesz, zostanie wówczas ułożona z płytek, a tam, gdzie odpoczywasz z paneli. Wiele osób decyduje się także na takie rozwiązanie, urządzając domowe biuro, czy sypialnię. Łączenie różnych materiałów oraz tzw. styl eklektyczny w ostatnim czasie wraca do łask. Weź to pod uwagę, podczas aranżowania swojego mieszkania. Pamiętaj, że wszystkie elementy powinny być ze sobą spójne w szczególności pod względem koloru.

 

[product id="1521, 1624, 1563, 1544, 1589, 1500 , 1628" slider="true"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl