Montaż mozaik - w co warto się zaopatrzeć?

Montaż mozaik - w co warto się zaopatrzeć?

Mozaiki wiodą prym w aktualnych trendach aranżacyjnych. Stały się one bardzo popularnym rozwiązaniem, chętnie wykorzystywanym w nowoczesnych projektach wnętrz. Ogromną zaletą tych elementów dekoracyjnych jest fakt, że mozaiki dostępne są w wielu różnych kolorach, wzorach i kształtach. To sprawia, że w łatwy sposób można stworzyć wiele niepowtarzalnych i wyjątkowych dekoracji. Jednak aby mozaika w pełni zachwycała wyglądem, na samym początku należy dobrać odpowiednie akcesoria do montażu mozaik. Pominięcie któregoś z elementów, może negatywnie wpłynąć na cały efekt wizualny. Jaki wybrać klej do mozaik? A jakie fugi do mozaik sprawdzą się najlepiej?

Akcesoria do montażu mozaik – co należy przygotować?

Mozaika jest pięknym elementem dekoracyjnym, którego historia rozpoczęła się już setki lat temu. Obecnie mozaika układana jest zazwyczaj w łazienkach na wybranych fragmentach ścian lub podłogi. Montaż mozaiki można wykonać samodzielnie, zaopatrując się w gotowy pakiet z wybranym wzorem. Dostępne płytki mają najczęściej wymiary 2,5 x 2,5 cm i są przyklejone do siatki o formacie 30 x 30 cm. Do najczęściej wykorzystywanych materiałów do mozaik należy szkło, ceramika, kamień lub gres.

Do samodzielnego montażu mozaik niezbędne są:

 • klej do glazury,
 • packa do nakładania glazury,
 • fugi,
 • packę do fugi,
 • poziomica,
 • krzyżyki dystansowe,
 • gąbka.

Montaż mozaiki – jaki klej do mozaiki sprawdzi się najlepiej?

Najistotniejszą kwestią, gwarantującą odpowiednie ułożenie mozaiki jest równe podłoże oraz dobór właściwych produktów chemii budowlanej - zaprawy klejowej i fugi. W celu przyklejania mozaiki ceramicznej na typowych podłożach (np. tradycyjne tynki cementowe), można zastosować uelastycznioną zaprawę klejową. Natomiast jeśli mozaiki wykonane są z bardziej wymagających materiałów, np. z kamienia naturalnego, niezbędne jest zastosowanie zaprawy klejowej na bazie białego cementu. Jest to skuteczne rozwiązanie, które nie powoduje przebarwień okładziny.

Chcąc wykonać montaż mozaiki szklanej, polecana jest biała lub srebrno-szara zaprawa klejowa o zwiększonej elastyczności i przyczepności. Zastanawiając się co kupić do mozaiki układanej w domowych warunkach, sporym ułatwieniem może okazać się zastosowanie produktu umożliwiającego jednoczesne klejenie i fugowanie. W przypadku mokrych pomieszczeń świetnie sprawdzą się specjalistyczne zaprawy dwuskładnikowe.

[product id="2151, 2150, 2314, 2308, 2165, 2166" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

O czym należy pamiętać wybierając fugi do mozaik?

Mozaiki pozwalają na tworzenie pięknych i unikalnych wnętrz, które zachwycają niepowtarzalnym klimatem. Można nimi ozdabiać zarówno ściany, jak i połogi. Jednak należy pamiętać, że oprócz doboru oryginalnego wzoru i koloru płytek, bardzo ważna są także fugi do mozaiki. Bowiem muszą one pasować zarówno do płytek, jak i stylistyki całego pomieszczenia. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów fug, które różnią się od siebie nie tylko składem, ale także właściwościami.

Do wykończenia polecane są dekoracyjne fugi do mozaiki, oferowane w wielu różnych kolorach, w tym srebrnym i złotym. Wybierając fugi do mozaiki, powinno się zwrócić uwagę na trwałość koloru, która powinna być deklarowana przez producenta. Równie istotną cechą produktu jest zabezpieczenie przed tworzeniem osadów wapiennych. Fugi do mozaiki powinny mieć także zwiększoną ochronę przed rozwojem pleśni i mikroorganizmów.

Montaż mozaiki krok po kroku

Układanie mozaiki to najtrudniejszy element w glazurnictwie. Przy tego typu pracy łatwo o błędy, które trudno skorygować. Wszystko dlatego, że płytki są z reguły małe, a stworzenie okazałej kompozycji wymaga zastosowania wielu elementów. Wykonując samodzielny montaż mozaik najlepiej jest ograniczyć ryzyko powstawania komplikacji poprzez wybór takich płytek, których nie trzeba już docinać. Cały proces przebiega następująco:

 1. Na samym początku należy starannie osuszyć i oczyścić powierzchnię, na której będzie układana mozaika. W niektórych przypadkach podłoże wymaga szpachlowania.
 2. Klej należy wymieszać z wodą według specyfikacji producenta. Następnie nałożyć cienką warstwę kleju, którą należy rozprowadzić grzebieniem z zębami o niewielkiej grubości – ok. 5 mm.
 3. Naniesioną na klej mozaikę należy docisnąć gumową pacą tak, aby wszystkie elementy równo i dokładnie przylegały do kleju.
 4. Klej należy nanieść także na arkusz mozaiki, w celu zwiększenia jego przyczepności. Następnie za pomocą poziomicy ułożyć arkusze w odpowiednich miejscach.
 5. Przy łączeniu dwóch części mozaiki, w celu zachowania równych odstępów między kostkami należy posłużyć się krzyżykami dystansowymi.
 6. Przed rozpoczęciem spoinowania należy usunąć nadmiar kleju wyciekającego ze szczelin.
 7. Fugę należy wymieszać wodą i dokładnie nałożyć jej warstwę, tak aby wypełniła szczeliny.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl