Odpływ liniowy czy brodzik?

Odpływ liniowy czy brodzik?

Aranżacja przestrzeni łazienkowej to ogromne wyzwanie nie tylko dla domowników wykonujących generalny remont na własną rękę, ale także architektów. Aranżacja wiąże się z wieloma dylematami, a jednym z najczęstszych jest brodzik czy odpływ liniowy? Jeśli stoisz właśnie przed tym dylematem, to nasz artykuł z pewnością pomoże Ci w podjęciu właściwej decyzji.

Zalety i wady odpływu liniowego?

Rozpatrując dwie możliwości instalacji, warto zastanowić się nad zaletami i wadami konkretnego rozwiązania. W przypadku odpływu liniowego i kabiny typu walk - in można mówić przede wszystkim o zaletach.

  • Odpływ liniowy to duża przestrzeń użytkowa - jest to rozwiązanie optycznie powiększające wnętrze. Brak brodzika sprawia, że przestrzeń nie jest ograniczona. Można ją wykorzystać np. wstawiając suszarkę z praniem.
  • Idealne rozwiązanie do każdej łazienki - odpływ liniowy to świetny wybór zarówno w przypadku dużych pokoi łazienkowych, jak i małych, nieustawnych łazienek w bloku.
  • Przestrzeń przyjazna każdemu domownikowi - brak brodzika to brak bariery która jest trudna do pokonania szczególnie przez osoby niepełnosprawne, z ograniczeniami ruchowymi, schorowane czy w podeszłym wieku. Kabina walk - in to także rozwiązanie przyjazne dla dzieci i czworonożnych członków rodziny.
  • Łatwość w utrzymaniu czystości - przestrzeń natryskowa bez brodzika jest o wiele łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Nie tylko powierzchnie o wiele łatwiej się czyści, ale również osad z mydła nie osadza się w takiej ilości, jak w przypadku klasycznego natrysku.
  • Dowolność aranżacji przestrzeni natryskowej - możesz dowolnie wybrać zarówno płytki podłogowe, jak i ścienne.

Jeśli chodzi o wady, to początkowo może być nią koszt inwestycji. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt iż jest to inwestycja solidna i długoterminowa, to okazuje się, że warto na tego typu rozwiązanie postawić.

Zalety i wady brodzików

  • Trwałość i odporność - jedną z największych zalet brodzików jest ich trwałość i wytrzymałość. Każdy kto miał w swoim domu tego typu rozwiązanie, przyzna, że brodzik zachował swoje walory estetyczne nawet pomimo upływu wielu lat.
  • Ciepła, przyjemna w dotyku powierzchnia - brodziki szybko się nagrzewają, dzięki czemu osoba biorąca prysznic nie odczuwa nieprzyjemnego zimna związanego z kontaktem stopy z podłożem.
  • Niska cena - brodziki, szczególnie te wykonane z akrylu to niewielki wydatek.
  • Łatwy transport i szybki montaż - zwolennicy brodzików wskazują także na bezproblemowy transport i szybki montaż.

Brodzik to rozwiązanie które nie jest wolne od wad. Główną dla większości osób jest bariera wysokościowa, która sprawia, że ciężko korzystać z brodzika osobom chorym i starszym.

Montaż odpływu liniowego krok po kroku

Jeśli Twój wybór padł na nowoczesne i komfortowe rozwiązanie jakim jest odpływ liniowy i kabina walk -in, to podpowiemy Ci jak krok po kroku wygląda proces instalacji. Możesz do montażu zatrudnić specjalistę lub jeśli czujesz się na siłach wykonać instalację samodzielnie.

Etap 1 - montaż podejścia kanalizacyjnego

Na tym etapie przygotowywane jest podłoże. Przy pomocy błyskawicznej masy szpachlowej lub szybkowiążącego jastrychu cementowego wykonywany jest spadek pod odpływ który powinien wynosić około 2-2,5% w kierunku listwy. Na tym etapie wykonywany jest także otwór pod konkretny odpływ liniowy.

Etap 2 - instalacja odpływu liniowego i elementów zewnętrznych

Jeśli instalacji podejmujesz się na własną rękę, koniecznie wybierz odpływ liniowy łatwy w instalacji, z regulowanymi nóżkami poziomującymi oraz z maskownicą z regulowaną wysokością względem koryta.

Etap 3 - test instalacji i montaż rur do kanalizacji i syfonu

Bardzo ważnym elementem jest test instalacji. Na tym etapie musisz zweryfikować czy instalacja jest odpowiednio zabezpieczona i co najważniejsze, czy jest szczelna.

Etap 4 - zabezpieczenie podłoża i ścian

Zaizolowanie posadzki, narożników oraz syfonu. Wykonanie hydroizolacji podłoża i ścian przy pomocy folii w płynie bądź produktem mineralnym, sprawi, że wnętrze będzie lepiej zabezpieczone przed wilgocią. Wybór rozwiązania powinien być dostosowany do poziomu obciążenia wilgocią.

Etap 5 - wykończenie

Ostatnim etapem jest wykończenie przestrzeni natryskowej. Warto postawić na nowoczesne, profesjonalne rozwiązania takie jak listwy spadkowe do odpływu liniowego które pozwolą na zamaskowanie nieestetycznych zakończeń płytek, a także zadbają o bezpieczeństwo i efektowny wygląd natrysku. Wybierając płytki, warto szczególną uwagę zwrócić na mozaiki łazienkowe. Eleganckie, modne i nowoczesne mozaiki znajdziesz zarówno do zastosowania na ścianie, jak i na podłodze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl