Szklane Mozaiki.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Odpływ liniowy czy brodzik?

blog Szklane Mozaiki
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Aranżacja przestrzeni łazienkowej to ogromne wyzwanie nie tylko dla domowników wykonujących generalny remont na własną rękę, ale także architektów. Aranżacja wiąże się z wieloma dylematami, a jednym z najczęstszych jest brodzik czy odpływ liniowy? Jeśli stoisz właśnie przed tym dylematem, to nasz artykuł z pewnością pomoże Ci w podjęciu właściwej decyzji.

Zalety i wady odpływu liniowego?

Rozpatrując dwie możliwości instalacji, warto zastanowić się nad zaletami i wadami konkretnego rozwiązania. W przypadku odpływu liniowego i kabiny typu walk - in można mówić przede wszystkim o zaletach.

  • Odpływ liniowy to duża przestrzeń użytkowa - jest to rozwiązanie optycznie powiększające wnętrze. Brak brodzika sprawia, że przestrzeń nie jest ograniczona. Można ją wykorzystać np. wstawiając suszarkę z praniem.
  • Idealne rozwiązanie do każdej łazienki - odpływ liniowy to świetny wybór zarówno w przypadku dużych pokoi łazienkowych, jak i małych, nieustawnych łazienek w bloku.
  • Przestrzeń przyjazna każdemu domownikowi - brak brodzika to brak bariery która jest trudna do pokonania szczególnie przez osoby niepełnosprawne, z ograniczeniami ruchowymi, schorowane czy w podeszłym wieku. Kabina walk - in to także rozwiązanie przyjazne dla dzieci i czworonożnych członków rodziny.
  • Łatwość w utrzymaniu czystości - przestrzeń natryskowa bez brodzika jest o wiele łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Nie tylko powierzchnie o wiele łatwiej się czyści, ale również osad z mydła nie osadza się w takiej ilości, jak w przypadku klasycznego natrysku.
  • Dowolność aranżacji przestrzeni natryskowej - możesz dowolnie wybrać zarówno płytki podłogowe, jak i ścienne.

Jeśli chodzi o wady, to początkowo może być nią koszt inwestycji. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt iż jest to inwestycja solidna i długoterminowa, to okazuje się, że warto na tego typu rozwiązanie postawić.

Zalety i wady brodzików

  • Trwałość i odporność - jedną z największych zalet brodzików jest ich trwałość i wytrzymałość. Każdy kto miał w swoim domu tego typu rozwiązanie, przyzna, że brodzik zachował swoje walory estetyczne nawet pomimo upływu wielu lat.
  • Ciepła, przyjemna w dotyku powierzchnia - brodziki szybko się nagrzewają, dzięki czemu osoba biorąca prysznic nie odczuwa nieprzyjemnego zimna związanego z kontaktem stopy z podłożem.
  • Niska cena - brodziki, szczególnie te wykonane z akrylu to niewielki wydatek.
  • Łatwy transport i szybki montaż - zwolennicy brodzików wskazują także na bezproblemowy transport i szybki montaż.

Brodzik to rozwiązanie które nie jest wolne od wad. Główną dla większości osób jest bariera wysokościowa, która sprawia, że ciężko korzystać z brodzika osobom chorym i starszym.

Montaż odpływu liniowego krok po kroku

Jeśli Twój wybór padł na nowoczesne i komfortowe rozwiązanie jakim jest odpływ liniowy i kabina walk -in, to podpowiemy Ci jak krok po kroku wygląda proces instalacji. Możesz do montażu zatrudnić specjalistę lub jeśli czujesz się na siłach wykonać instalację samodzielnie.

Etap 1 - montaż podejścia kanalizacyjnego

Na tym etapie przygotowywane jest podłoże. Przy pomocy błyskawicznej masy szpachlowej lub szybkowiążącego jastrychu cementowego wykonywany jest spadek pod odpływ który powinien wynosić około 2-2,5% w kierunku listwy. Na tym etapie wykonywany jest także otwór pod konkretny odpływ liniowy.

Etap 2 - instalacja odpływu liniowego i elementów zewnętrznych

Jeśli instalacji podejmujesz się na własną rękę, koniecznie wybierz odpływ liniowy łatwy w instalacji, z regulowanymi nóżkami poziomującymi oraz z maskownicą z regulowaną wysokością względem koryta.

Etap 3 - test instalacji i montaż rur do kanalizacji i syfonu

Bardzo ważnym elementem jest test instalacji. Na tym etapie musisz zweryfikować czy instalacja jest odpowiednio zabezpieczona i co najważniejsze, czy jest szczelna.

Etap 4 - zabezpieczenie podłoża i ścian

Zaizolowanie posadzki, narożników oraz syfonu. Wykonanie hydroizolacji podłoża i ścian przy pomocy folii w płynie bądź produktem mineralnym, sprawi, że wnętrze będzie lepiej zabezpieczone przed wilgocią. Wybór rozwiązania powinien być dostosowany do poziomu obciążenia wilgocią.

Etap 5 - wykończenie

Ostatnim etapem jest wykończenie przestrzeni natryskowej. Warto postawić na nowoczesne, profesjonalne rozwiązania takie jak listwy spadkowe do odpływu liniowego które pozwolą na zamaskowanie nieestetycznych zakończeń płytek, a także zadbają o bezpieczeństwo i efektowny wygląd natrysku. Wybierając płytki, warto szczególną uwagę zwrócić na mozaiki łazienkowe. Eleganckie, modne i nowoczesne mozaiki znajdziesz zarówno do zastosowania na ścianie, jak i na podłodze.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium