Odpływ liniowy w bloku — czy to możliwe?

Odpływ liniowy w bloku — czy to możliwe?

Marzy Ci się kabina prysznicowa bez brodzika, ale mieszkasz w bloku? Jak najbardziej możesz zdecydować się na takie rozwiązanie, choć będzie to wymagało zrealizowania kilku prac remontowych, które pozwolą na bezpieczny montaż odpływu liniowego. Prysznic bez brodzika w bloku typu walk-in to ciekawe rozwiązanie, które przekłada się na komfort użytkowania łazienki, a także wygląda wyjątkowo atrakcyjnie. W tym artykule znajdziesz informacje na temat tego, jak powinien być zamontowany odpływ liniowy w bloku oraz jakie są zalety takiego rozwiązania.

Prysznic bez brodzika w bloku – dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Odpływ liniowy w bloku jest jak najbardziej możliwy – wystarczy tylko przygotować podłoże oraz instalację kanalizacyjną, aby móc bezpiecznie i wygodnie zamontować zakupiony już odpływ liniowy. Kabina prysznicowa z odpływem w podłodze w bloku to przede wszystkim ogromna wygoda użytkowania prysznica, a także nieograniczone możliwości aranżacyjne. Powierzchnię kabiny możesz wykończyć płytkami ceramicznymi w formie mozaiki, jodełki lub innego wzoru, jaki tylko Ci się spodoba. Oprócz powyższych, prysznic bez brodzika w bloku pozwala na zamontowanie wygodnej kabiny typu walk-in, która nie tylko dobrze wygląda, optycznie powiększa pomieszczenie, ale także jest wygodna nawet dla osób starszych.

Prysznic bez brodzika w bloku to szansa na stworzenie otwartej przestrzeni, nawet w niewielkiej łazience. Można śmiało powiedzieć, że montaż odpływu liniowego w bloku to doskonały wybór, szczególnie jeśli planujesz kompleksowy remont i chcesz zdecydować się na nowoczesne rozwiązania, które przełożą się na komfort korzystania z łazienki, a także jej walory estetyczne.

Odpływ w podłodze w bloku – jak go zamontować i o czym trzeba pamiętać?

Montaż odpływu liniowego w bloku jest możliwy, aczkolwiek musisz pamiętać o kilku dość istotnych aspektach, pozwalających na poprawne umiejscowienie odpływu. Mieszkanie w bloku, gdzie została wykonana już wylewka, generuje konieczność wykonania dość ciężkiego remontu polegającego na kuciu wylewek. Możesz też uniknąć takiego rozwiązania i zdecydować się na odpływ liniowy na podwyższeniu, ale tylko wtedy, kiedy masz odpowiednio dużo miejsca w łazience.

Kucie wylewki pod odpływ liniowy powinno pozwolić na wygodne umiejscowienie odpływu liniowego, wypoziomowanie oraz ustalenie spadku, który powinien wynosić około 2% poprzez wylanie nowej warstwy wylewki. Istotnym elementem, który jest wręcz niezbędny do wykonania odpływu liniowego w bloku to zastosowanie maty uszczelniającej oraz folii w płynie, która zabezpieczy powierzchnię łazienki przed zalaniem. Można powiedzieć, że izolacja to jedna z najważniejszych czynności, jakich należy się podjąć podczas montażu odpływu liniowego w bloku.

Montaż odpływu liniowego w bloku – krok po kroku

Proces montażu odpływu liniowego w bloku obejmuje kilka czynności, a mianowicie:

 1. Wybierz odpowiedni zestaw montażowy, zaopatrz się w niezbędne narzędzia.
 2. Stwórz odpływ kanalizacyjny ze spadkiem ok. 2%, co pozwoli na szybkie spływanie wody z kabiny prysznicowej, a także wygodny montaż kasety. Kratka odprowadzająca wodę powinna znajdować się ok. 1 mm poniżej płytek podłogowych. Przygotuj podłoże do montażu odpływu liniowego w bloku – standardowe konstrukcje wymagają zapasu miejsca na poziomie od 70 do 80 mm wysokości – oczywiście zależnie od producenta odpływu liniowego.
 3. Zajmij się stworzeniem wylewki oraz hydroizolacją podłoża – możesz w tym celu wykorzystać folię w płynie, którą rozprowadzisz wałkiem lub pędzlem.
 4. Wklej kołnierz odwadniający, który zapewni stabilność konstrukcji oraz zabezpieczy ją przed przeciekaniem wody o różnych temperaturach.

Po zamontowaniu odpływu liniowego w bloku, możesz przystąpić do wyboru kafli podłogowych i ściennych, a także ich montażu. Oczywiście niezbędna będzie też fuga i silikon, które zabezpieczą konstrukcję przed oddziaływaniem wody i przenikaniem jej pomiędzy kafle. Staraj się wybierać płytki łazienkowe o jak najniższym poziomie nasiąkliwości – najlepiej nie więcej niż 4-5%. Układanie płytek to jeden z ostatnich etapów, po których użytkowanie odpływu liniowego będzie już możliwe. Pamiętaj jednak o tym, aby zawsze zachować odpowiedni spadek płytek – w przeciwnym razie woda nie będzie ściekać do odpływu, a tym samym pojawi się ryzyko zalewania łazienki wodą.

Jak wybrać odpowiedni odpływ liniowy do łazienki w bloku?

Już wiesz, jak przebiega proces montażu odpływu liniowego w bloku, ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wybrać odpowiedni zestaw montażowy? W tym przypadku zwróć uwagę na takie elementy, jak:

 • średnica przyłącza kanalizacyjnego,
 • wysokość zabudowy,
 • rodzaj rynny odpływowej,
 • zakres regulacji nóżek stabilizujących,
 • typ konstrukcji, np. bezramkowa,
 • typ syfonu,
 • wysokość słupa wodnego w syfonie,
 • zakres regulacji maskownicy.

Po uwzględnieniu tych parametrów będziesz w stanie wybrać idealny odpływ liniowy do bloku, który pozwoli Ci na wygodny montaż konstrukcji oraz zapewni późniejszy komfort użytkowania kabiny prysznicowej na co dzień. Najlepiej wybieraj takie odpływy, które są wykonane z wytrzymałych materiałów oraz z wysokim poziomem precyzji – zyskasz pewność, że odpływ liniowy w bloku posłuży Ci przez wiele lat. Doskonałe odpływy liniowe możesz zamówić w sklepie internetowym, gdzie znajdziesz szeroki asortyment do wyboru – zarówno pod względem rozmiarów, jak i dostępnych kolorów odpływów prysznicowych.

Odpływ liniowy na podwyższeniu – idealne rozwiązanie do starego budownictwa w bloku

Jeśli chodzi o stare budownictwo w blokach, warto wiedzieć, że dobrym rozwiązaniem jest odpływ liniowy na podwyższeniu. Stare bloki z płyty są często dość problematyczne, aby zainstalować nowoczesne rozwiązania odpływowe w łazienkach. Taka architektura ma swoje plusy i minusy. Sporym problemem może być jednak montaż odpływu liniowego w bloku, gdzie znajdują się stare instalacje kanalizacyjne oraz naprawdę grube stropy. Często do montażu odpływu liniowego konieczna będzie wymiana starych rur oraz zrobienie nowej wylewki wraz z poziomowaniem. Jest jednak pewne ułatwienie tego typu prac poprzez zastosowanie podwyższenia w zabudowie. Dzięki temu możesz uniknąć problematycznego kucia starej wylewki.

Podsumowując: odpływ w podłodze w bloku da się wykonać – często nawet stosunkowo niewielkim kosztem, aczkolwiek wymaga to pewnego doświadczenia oraz wiedzy odnośnie do tego, jak poprawnie powinien być zamontowany odpływ liniowy w kabinie prysznicowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl