Trudno wyobrazić sobie wykończenie kuchni bez płytek. Dają ogromne możliwości aranżacyjne, nadając wnętrzu określony styl i wpływając na jego ogólny wygląd oraz charakter. Decydując się na płytki ceramiczne, gresowe lub szklane do kuchni, musisz jednak wiedzieć, jak właściwie o nie dbać. Brak regularnego czyszczenia i polerowania powodują, że tracą one blask i przestają stanowić element dekoracyjny. Chcesz zapewnić kafelkom w kuchni nienaganny wygląd przez długie lata? Dowiedz się, jak odpowiednio je pielęgnować.
Dekoracyjne płytki do kuchni – podstawowe zasady pielęgnacji
Czyste płytki kuchenne to priorytet nie tylko w trakcie robienia przedświątecznych porządków. Bardzo często jednak ten aspekt jest zaniedbywany. Co prawda nie wchłaniają one brudu i wilgoci. Jednak im więcej zanieczyszczeń nagromadzi się na ich powierzchni, tym trudniej z czasem usunąć uciążliwe plamy i zacieki. To z kolei sprawia, że płytki, które wybrałeś do swojej wymarzonej kuchni, całkowicie tracą swoje walory wizualne. Stają się matowe, bez połysku i blasku. Zamiast przyciągać wzrok – odstraszają. Kluczem do nienagannego wyglądu płytek, zarówno ściennych, jak i podłogowych, jest regularna pielęgnacja. Przed czyszczeniem należy odpowiednio przygotować powierzchnię – odkurzyć oraz pozbyć się trudnych zabrudzeń. Bardzo ważne jest używanie w tym celu odpowiednich akcesoriów oraz środków czystości.
Akcesoria do czyszczenia płytek i fug kuchennych
Do usuwania zanieczyszczeń należy wybierać tylko odpowiednie akcesoria. Zbyt twarde szczotki, szorstkie ścierki i gąbki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Decydując się na płytki na ściany lub podłogę do kuchni, przede wszystkim musisz wyposażyć się w przyrządy, które zapewnią Ci bezpieczne mycie powierzchni.
- Szczotki z naturalnym lub syntetycznym, miękkim włosiem – sprawdzą się do odkurzania płytek podłogowych. Delikatne włókna chronią przed ich zarysowaniami i ścieraniem. Korzystając z nich po raz pierwszy, najlepiej wypróbuj je na posadzce w niewidocznym miejscu. Dzięki temu unikniesz ewentualnych niespodzianek.
- Miękkie gąbki i szmatki z mikrofibry – są najbardziej odpowiednie zarówno dla płytek ceramicznych, szklanych, jak i gresowych. Sprawdzą się do mycia powierzchni podłóg i ścian. Są delikatne i nie pozostawiają nieestetycznych smug. Musisz pamiętać, aby po każdym użyciu prać je w wysokiej temperaturze. Nie dopuścisz tym sposobem do rozwoju grzybów, bakterii i drobnoustrojów.
- Mop – bardzo praktyczny i przydatny do czyszczenia podłóg. Chcąc zadbać o powierzchnie płaskie w kuchni, wybieraj modele wykonane z miękkich włókien. Nie tylko nie powodują zarysowań, ale też dokładnie usuwają zabrudzenia, nawet z trudno dostępnych miejsc.
- Ściągaczka do wody – posłuży do szybkiego usunięcia nadmiaru wody z płytek zaraz po ich umyciu. Dzięki temu płyn nie zalega przez długi czas na ich powierzchni. Zapobiega to niekorzystnemu działaniu wilgoci, np. na fugach.
Preparaty do pielęgnacji płytek i fug w kuchni
Akcesoria przygotowane? Kolejnym krokiem jest zaopatrzenie się w środki do czyszczenia płytek w kuchni oraz fug. W tym przypadku możesz sięgnąć po detergenty dostępne w sklepach. W zależności od tego, jakie płytki do kuchni wybrałeś, do ich mycia używaj wysokiej jakości preparaty, przeznaczone do konkretnego rodzaju materiału. Pomogą Ci dokładnie wyczyścić kafelki z zabrudzeń i tłustych plam, a także uchronić je przed rozwojem wykwitów, grzybów i pleśni. Jeśli decydujesz się na używanie detergentów, muszą być delikatne, aby nie zniszczyć i nie odbarwić płytek oraz fug. Profesjonalne produkty do pielęgnacji znajdziesz w ofercie naszego e-sklepu.
Domowe sposoby czyszczenia płytek i fug
Do czyszczenia mozaiki na ścianie lub podłodze możesz wybrać również ekologiczne, domowe środki na bazie naturalnych składników. Roztwór octu lub sody oczyszczonej z wodą są bardzo dobre do mycia płytek. Pozwalają zlikwidować kamień, tłuszcz i pleśń z podłóg oraz ścian, przywracając im blask i połysk. Dodatkowo skutecznie dezynfekują powierzchnie. Z kolei do czyszczenia fug świetnie sprawdzi się zwykły proszek do pieczenia, który wybiela spoiny pomiędzy kafelkami. Systematyczne czyszczenie powierzchni płytek z pewnością wpłynie na ich estetyczny wygląd.
Czyszczenie płytek i mozaik po montażu – jak właściwie to zrobić?
Skoro mowa o pielęgnacji wybranych do kuchni płytek ceramicznych, gresowych lub szklanych, nie sposób nie wspomnieć o jeszcze bardzo ważnej kwestii. Mianowicie chodzi o ich czyszczenie zaraz po montażu. Zazwyczaj podłogi i ściany wykończone kafelkami są po remoncie ubrudzone klejem, wapniem lub fugą. W tym przypadku nie stosuje się zwykłego czyszczenia mokrą ściereczką i wodą. Do ich usunięcia nie można też używać silnych detergentów, lecz specjalistycznych środków o lekko kwaśnym odczynie. Preparat pozostawia się na powierzchni płytek i fug przez kilka minut, a następnie spłukuje wodą. Po tym zabiegu możesz przystąpić do standardowego mycia, począwszy od odkurzania, aż po wytarcie ich na sucho.
Jak często należy czyścić płytki w kuchni?
Pielęgnacja i czyszczenie płytek w kuchni przyniesie zadowalający efekt tylko wtedy, jeśli będziesz regularnie ją wykonywał. Systematyczność ma kluczowe znaczenie. Zaniedbane lub powierzchownie likwidowane kilka razy do roku zabrudzenia mogą z czasem być trudne do usunięcia. To z kolei wpłynie na ogólną estetykę podłóg i ścian. Jak często należy czyścić płytki, zarówno ceramiczne, szklane, jak i gresowe, aby utrzymać je w nienagannym stanie przez długi czas? Co najmniej raz w tygodniu powinieneś poświęcić czas na odkurzanie i dokładne mycie podłóg. Podobnie jest w przypadku ścian, zwłaszcza w miejscach, które mają stały kontakt z wodą lub tłuszczem. Są to okolice zlewozmywaków oraz kuchenek.
Wybierając płytki na ścianę lub podłogę do wymarzonej kuchni, przede wszystkim zwracasz uwagę na ich walory estetyczne. Różnobarwne wzory, kolory i fasony dają szerokie możliwości aranżacyjne. Musisz jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji mozaik. Dzięki niej będziesz mógł cieszyć się ich nieskazitelnym wyglądem przez długi czas.