Płytki patchwork w kuchni jako dekoracja ścian i podłogi

Płytki patchwork w kuchni jako dekoracja ścian i podłogi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuchnia to idealne miejsce na płytki ceramiczne. Są praktyczne, chronią podłogę i ściany przed zabrudzeniem a jednocześnie łatwo je zmyć. Stanowią także ważny element estetyki wnętrza. Ostatnie kilka sezonów to moda na płytki patchwork. W kuchni kombinacja tego typu prezentuje się szczególnie efektownie. Jak wykorzystać ten trend we własnym mieszkaniu?

 

Patchwork z barwami lub wzorami

Aranżacje wnętrz co jakiś czas zaskakują ciekawymi rozwiązaniami. Nie inaczej wygląda moda na płytki patchwork w kuchni lub łazience. Trend nie jest zupełnie odkrywczy, ponieważ zdobienia tego typu widać w technikach włókienniczych we wszystkich częściach świata. Subtelna forma wyrazu okazała się na tyle efektowna, że szybko zaczęła przenikać do innych dziedzin. Płytki ceramiczne są doskonałym nośnikiem barw i ornamentów. Poszczególne elementy można ze sobą dowolnie łączyć, za każdym razem uzyskując inny efekt. Granice stylistyczne nie mają tutaj racji bytu, łatwo zestawiać zarówno klasyczne płytki, jak i ultranowoczesne wzory. Patchwork łączy style, jest więc eklektyczny.

 

Mozaika na indywidualne zamówienie

Wzorzyste płytki patchworkowe nawiązują do tekstylnych eksperymentów, polegających na zestawianiu ze sobą różnych materiałów. Powstałe w ten sposób mozaiki zawsze mają niepowtarzalny wygląd. Każdy, kto tworzy takie dzieła, jest w stanie bezbłędnie odnaleźć swoją pracę. Nawet wówczas, gdy zalega przy wielu podobnych tkaninach. Płytki patchwork w kuchni to zlepek elementów, które pozornie do siebie nie pasują. Razem tworzą unikatowy wzór, który może zdobić ściany, podłogę, powierzchnię nad blatem, a nawet łuki lub zagłębienia innego typu. O takie zestawienie można się pokusić, korzystając z oferty Szklane Mozaiki. To doskonała alternatywa dla aktualnych kolekcji wiodących producentów.

[product id="972, 1419, 1036, 1069, 756, 1216, 1217, 408, 737" slider="true"]

 

Skąd moda na kolorowe płytki?

Zdobienie wnętrz mozaikami to stara tradycja. Prawdziwe mistrzostwo osiągnęli w niej starożytni Rzymianie. Wiele uzdolnionych artystycznie arystokratek spędzało długie godziny nad kompozycjami z kolorowych kamyków. Mozaiki najczęściej zdobiły podłogę lub blaty stołów. Te, które wykonywano na ścianach lub sufitach, zlecano rzemieślnikom. Kolorowe płytki ceramiczne to rozwinięcie tej techniki. Jest ona bardzo popularna w krajach arabskich, które w dekoracjach nie stosują wyobrażeń ludzkiego ciała. Bazują na motywach geometrycznych i nieoczywistych zestawieniach barw. Płytki patchwork w kuchni królują od lat w Maroko, Hiszpanii, Portugalii oraz zamorskich koloniach dwóch ostatnich krajów.

 

Międzynarodowy patchwork

Kolorowe płytki szybko wyszły poza krąg krajów arabskich i śródziemnomorskich. Pojawiły się nawet jako element dekoracyjny w wiktoriańskiej Anglii. Niewiele osób mogło sobie pozwolić na malowane ręcznie kafle podłogowe. Ci, którzy inwestowali w takie dekoracje, traktowali je na równi z dziełami sztuki, wystawianymi w salonie. Współcześnie płytki patchwork występują w całej Europie. To jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Każdy liczący się producent glazury musi je uwzględnić w swoich kolekcjach. Patchwork pasuje nie tylko do kuchni, ale każdego pomieszczenia, w którym są płytki. Dobrze wygląda w łazience, przedpokoju lub innym pomieszczeniu, gdzie chcemy postawić na nietypową ozdobę.

 

Płytki patchworkowe w kuchni - ściana

Kuchnia to miejsce, gdzie trudno o dekoracje ścienne. Niewielki metraż sprawia, że trzeba wiele wyobraźni, aby zmieścić wszystko to, co jest nam potrzebne. Codzienne przyrządzanie posiłków można jednak urozmaicić, stawiając na kolorowy misz-masz na ścianie. Patchwork dobrze wygląda jako dekoracja punktowa lub pokrywająca całą ścianę. Wzorzyste płytki pięknie komponują się w zestawieniu z prostymi meblami i gładkimi blatami. Do stworzenia takiej kompozycji można użyć gotowe kolekcje lub tworzyć własne mozaiki. Patchworkowe tło dobrze wygląda w sąsiedztwie drewna. Jeśli nie chcemy, aby kuchenne wnętrze sprawiało wrażenie przytłaczającego, najlepiej poza kolorowymi płytkami postawić na minimalistyczną aranżację. Lepiej zrezygnować z innych zdobień lub np. finezyjnych uchwytów do mebli.

 

Szalone kompozycje na podłodze

Ceramika na podłodze to klasyka sama w sobie. Jej wykonanie nie musi być jednak nudne. Kuchenną podłogę warto ozdobić układem patchworkowym. Przy subtelnej aranżacji najlepiej wykorzystać płytki w delikatnie nasyconych kolorach w podobnych odcieniach. Zwolennicy odważnych zestawień mogą się pokusić o prawdziwą podłogową feerię barw. To dobry pomysł przy nowoczesnych lub minimalistycznych wnętrzach. Płytki patchworkowe mogą wyjść poza jedną powierzchnię. Dobrze prezentują się jednocześnie na podłodze i na ścianie. Jak uniknąć chaosu przy ich wyborze? Wystarczy zastoswać kilka zasad, a stylizacja pozostanie wysmakowana. Spójność stylizacji można uzyskać, nawiązując w kolorystyce do barw innych elementów wyposażenia.

Płytki patchwork godzą gusta wielu osób. Zarówno zwolenników awangardy, jak i tych, którzy lubią harmonijne wnętrze. Dzięki temu wszyscy domownicy będą zadowoleni z nowoczesnego wyglądu kuchni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl