Poziomowanie płytek - najważniejsze informacje

Poziomowanie płytek - najważniejsze informacje

Chciałbyś oszczędzić na remoncie i samodzielnie ułożyć płytki? Obawiasz się, że efektem twoich poczynań będzie krzywa, nieestetycznie wyglądająca podłoga? Na szczęście istnieje poziomowanie płytek. Co warto o tym wiedzieć? Czy poradzi sobie z nim amator? Oto kilka najważniejszych informacji.

 

Po co poziomować płytki?

Układanie płytek tylko z pozoru wydaje się łatwe. Wystarczy jeden nieprzemyślany ruch i twoja podłoga wygląda krzywo oraz nieestetycznie. Na szczęście można temu zapobiec, poprzez poziomowanie płytek. Jeszcze kilka lat temu do tej czynności używano plastikowych krzyżyków, a także poziomicy. System niby dobry, ale jednocześnie niezwykle czasochłonny i wymagający, chociaż odrobiny wprawy. W dodatku niestety niesprawdzający się przy płytkach o większej powierzchni. Obecnie na rynku dostępne są systemy poziomujące w postaci klinów oraz klipsów. Na co się zdecydować i czy w ogóle warto?

 

Zalety poziomowania płytek?

Jakie są zalety poziomowania płytek? Czy montaż krzyżyków, klipsów albo klinów to zwykłe dokładanie sobie pracy? Doświadczeni glazurnicy nigdzie nie ruszają się bez tych przedmiotów. Fachowcy wiedzą doskonale, że współczesne systemy poziomujące przyspieszą oraz usprawnią ich pracę, a także znacznie oszczędzą czas. Dodatkowo dzięki nim w łatwy sposób uzyskają efekt w postaci estetycznie wyglądającej, a co najważniejsze równej powierzchni.

Producenci klinów oraz klipsów podkreślają, że używanie ich podczas układania płytek sprawdzi się zarówno u profesjonalistów, jak też osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w przeprowadzaniu remontów.

 

Sprawdź nasze produkty:

[product id="1525, 1526, 1527, 1537, 1318, 1524, 1586, 1587" slider="true"]

Co wybrać klipsy, czy kliny?

Systemy poziomowania płytek to przede wszystkim kliny i klipsy. Czym różnią się te rozwiązania i które wybrać? Jeżeli zależy ci na równej powierzchni, musisz zaopatrzyć się w jedno i drugie. Kliny i klipsy sprzedawane są w oddzielnych opakowaniach. W jednej paczce znajdziesz od kilkudziesięciu do kilkuset sztuk. Klipsy są podstawką pod płytkę, natomiast zadaniem klinów jest dociśnięcie jej do podłogi. Ile elementów poziomujących przeznaczyć na jedną płytkę? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od jej długości, grubości oraz doświadczenia osoby, która układa podłogę.

 

Czy systemów poziomujących można używać wielokrotnie?

Przed tobą duży remont? Zastanawiasz się jak dużo systemów poziomowania płytek kupić? Nie wiesz, czy można używać ich wielokrotnie? Większość produktów dostępnych na rynku jest jednokrotnego użytku. Wszystko za sprawą ich demontażu (ani kliny, ani klipsy nie mogą pozostać między płytkami na zawsze). Klipsy oraz kliny usuwa się poprzez odłamanie ich od płytki, co skutkuje ich zniszczeniem. Niektórzy producenci w opisie swoich produktów twierdzą, że klinów można użyć więcej niż jeden raz, jednakże glazurnicy zaznaczają, że w praktyce wygląda to inaczej.

 

Jak korzystać z systemów poziomujących?

Zastanawiasz się jak korzystać z systemów poziomowania płytek? Zacznij od zamocowania pierwszej płytki. Użyj do tego poziomicy (jeżeli zrobisz to dokładnie reszta płytek, również powinna zachować poziom). Teraz posmaruj klejem podłoże oraz płytkę. Następnie pod ułożoną wcześniej płytkę wsuń klips (ok. ¼ długości od środka narożnika). Dosuń klips drugą płytką i dociśnij wszystko klinem. Analogicznie postępuj z każdą kolejną płytką. Pozostaw klej do wyschnięcia i dopiero potem usuń wszystkie klipsy oraz kliny.

 

Czy kliny mogą uszkodzić płytki?

Wiele osób przed zastosowaniem systemu poziomowania płytek obawia się, że klipsy oraz kliny zniszczą ich powierzchnię. Zarówno producenci jak i glazurnicy są zgodni, że jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne. Klipsy oraz kliny zostały wykonane ze sztucznego tworzywa, które w żaden sposób nie zarysuje ani nie zetrze powierzchni. Możesz ich używać bez obaw, że twoja podłoga zostanie w jakiś sposób uszkodzona. Nawet jeżeli będziesz musiał włożyć trochę więcej siły, by je usunąć, to ryzyko zniszczenia płytek jest minimalne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl