Szklane Mozaiki.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Prysznic bez brodzika – wykonanie i wykończenie

blog Szklane Mozaiki
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Zastanawiasz się, w jaki sposób poprawnie zamontować prysznic bez standardowego brodzika? Wbrew pozorom to dość proste, choć wymaga zastosowania odpowiednich produktów oraz posiadania niezbędnej wiedzy w tym zakresie. Nowoczesne trendy dotyczące wykończenia wnętrz jasno wskazują, że minimalizm to podstawa! Z tego względu prysznic bez brodzika stał się coraz chętniej wybieraną innowacją w nowoczesnych łazienkach, szczególnie tych w nowym budownictwie.

Chcesz dowiedzieć się, czym wyróżniają się nowoczesne prysznice bez brodzika? To przede wszystkim: minimalizm, prostota, uniwersalność oraz łatwość utrzymania czystości. Biorąc pod uwagę te cechy, warto zdecydować się na nowoczesne prysznice bez brodzika i mieć pewność, że każda kąpiel będzie wyjątkowo wygodna dla wszystkich domowników.

[product id="2136, 1215, 1348, 1595, 1711" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Prysznic bez brodzika – o co tu chodzi?

Standardowe konstrukcje prysznicowe wymagają zastosowania brodzka, w którym zbiera się woda, która następnie spływa do kanalizacji. Obecnie nowoczesne technologie umożliwiają stworzenie zupełnie innych konstrukcji odpływowych, dzięki którym kabiny prysznicowe są minimalistyczne oraz niesamowicie wygodne w użytkowaniu. Obecnie najmodniejsze rozwiązanie to prysznic bez brodzika, czyli taki, gdzie wykorzystano tzw. odpływ liniowy.

Chcesz wiedzieć, gdzie można zastosować taką konstrukcję odpływu do prysznica? To możliwe, ale niestety nie w każdej łazience. Jeśli chcesz mieć kabinę prysznicową bez brodzika, najlepiej weź to pod uwagę jeszcze na etapie projektowania lub budowania domu/mieszkania. W przeciwnym razie przedsięwzięcie będzie mocno kosztowne lub po prostu niemożliwe do wykonania. Aby odpływ liniowy mógł poprawnie spełniać swoją funkcję, przydatne będą grubsze stropy oraz dobrze przygotowana instalacja odpływowa dla wody. Na ogół musisz pamiętać tylko o kilku prostych zasadach:

 • grubszy strop,
 • przystosowana instalacja kanalizacyjna do odpływu liniowego,
 • właściwie wyprofilowana podłoga ze spadem.

Bezbrodzikowe prysznice świetnie wyglądają i umożliwiają nadanie kabinie dowolnego kształtu. Dzięki temu prysznic może być prostokątny, kwadratowy, a nawet trójkątny. Warto dodać, że prysznice bez brodzika są o wiele wygodniejsze w użytkowaniu, a także umożliwiają łatwiejsze zaaranżowanie przestrzeni łazienkowej.

Prysznic bez brodzika a drzwi – o czym warto pamiętać?

Decydując się na prysznic bez brodzika, warto pamiętać o tym, aby odpowiednio dopasować drzwi do swoich indywidualnych preferencji. Możesz zdecydować się na kabinę prysznicową typu walk-in bez drzwi, jeśli cenisz sobie minimalizm, a Twoja łazienka jest odpowiednio duża pod względem powierzchni pod prysznic. Inne modele drzwi to standardowe modele wahadłowe oraz popularne drzwi przesuwne. Niezależnie od tego, jaki typ otwierania kabiny wybierzesz – prawdopodobnie każdy będzie świetnie spełniać swoją funkcję. W prysznicach bez brodzika chodzi po prostu o to, aby ich użytkowanie było jak najwygodniejsze, a stylistyka wręcz nienaganna.

Listwa odpływowa do prysznica bez brodzika – jaką wybrać?

Obecnie wyróżniamy dwie metody stosowania odpływów w prysznicach bez brodzika. Możesz zdecydować się na odpływ punktowy, który składa się z syfonu w podłodze, kratki oraz instalacji zamontowanej na poziomie posadzki. Inną opcją jest odpływ liniowy, czyli nieco nowocześniejsze rozwiązanie. Ten charakteryzuje się znacznie większą powierzchnią odbioru wody, a więc w przypadku prysznica bez odpływu może to być kluczowy parametr. Pamiętaj jednak, że odpływy liniowe dzielą się na ścienne oraz podłogowe. Tutaj najważniejszy jest spadek powierzchni, który pozwoli na swobodne zaciąganie wody przez zastosowany typ odpływu.

Na tę chwilę na rynku dostępne są różne rozmiary oraz typy odpływów do pryszniców bez brodzika. Warto wybrać takie, które są nie tylko wytrzymałe i wyróżniają się dobrym poziomem odprowadzania wody, ale także są ponadczasowe stylistycznie. Najważniejsze jest to, aby odpływ efektownie się prezentował, dopełniał całą aranżację prysznica, a także był odporny na usterki przez wiele lat użytkowania. Jeśli zamiast odpływu liniowego zdecydujesz się na punktowy, musisz wiedzieć, że taka forma odpływu wymaga utworzenia co najmniej 2% spadku na każdą ze stron odpływu. Tylko wtedy woda będzie swobodnie spływać z powierzchni prysznica i nie spowoduje zalania podłogi w łazience.

[product id="2386, 2384, 2398, 2390, 2388" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Jak zaizolować prysznic bez brodzika? Podpowiadamy!

Zanim zdecydujesz się na prysznic bez brodzika, pamiętaj, że odpływ będzie tu kluczowym elementem. Najistotniejsze jest to, aby sposób montażu odpływu oraz cała kanalizacja była wykonana poprawnie. Zanim ułożysz płytki, zabezpiecz powierzchnię ścian odpowiednim preparatem uszczelniającym. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku odpływów liniowych, dla których płytki powinny być ok. 2 mm wyższej od tzw. rusztu odpływowego. Jeśli już decydujesz się na prysznic bez brodzika z odpływem liniowym, koniecznie zadbaj też o swoje bezpieczeństwo i komfort użytkowania prysznica.

Najlepiej, jeśli zainwestujesz w antypoślizgowe płytki na całej powierzchni podłogi kabiny prysznicowej. Pamiętaj też, że cały osprzęt prysznica możesz zabudować w ściankach G-K, ale tylko wtedy, kiedy postawisz na płyty wodoodporne z odpowiednią izolacją. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że ściana ulegnie zawilgoceniu, a ostatecznie pojawi się na niej grzyb i brzydki zapach – to zawsze kończy się nieprzyjemnym remontem.

Uwaga! Bardzo ważne jest to, aby na łączeniach płytek zastosować odpowiedni rodzaj fugi, natomiast w narożnikach użyć silikonu wodoodpornego. To podstawowe zabezpieczenie prysznica bez brodzika, dzięki któremu woda nie przedostanie się nigdzie poza kabinę.

Dlaczego warto wybrać kabinę prysznicową bez brodzka?

Jest wiele powodów, dla jakich warto stworzyć w swoim domu lub mieszkaniu prysznic bez brodzika. Odpływ liniowy połączony z kabiną bez brodzika to świetne rozwiązanie, które sprawia, że łazienka wygląda wręcz niesamowicie i nowocześnie. Oto kilka podstawowych zalet wynikających z wyboru nowoczesnych pryszniców bez brodzika:

 • możliwość ułożenia powierzchni podłogi prysznica tak jak tylko chcesz,
 • opcja dopasowania kształtu natrysku do swoich indywidualnych potrzeb – zarówno rozmiar prysznica, jak i jego kształt będzie dowolny – tutaj nic Cię nie ogranicza,
 • większa przestrzeń do zagospodarowania w łazience,
 • optyczne powiększenie pomieszczenia,
 • wysoki poziom funkcjonalności – decydując się na prysznic bez brodzika, na pewno odczujesz znacznie większy komfort podczas codziennego mycia,
 • nowoczesna stylistyka, która pasuje praktycznie do każdego wnętrza łazienki,
 • naprawdę łatwe utrzymanie czystości kabiny prysznicowej – prysznice bez brodzika znacznie lepiej się czyści – zarówno po każdej kąpieli, jak i podczas cotygodniowego sprzątania.

Podsumowując – wiele kwestii przemawia za tym, aby wybierać nowoczesne prysznice bez brodzika. To przede wszystkim dobry sposób, aby elegancko oraz funkcjonalnie urządzić swoją łazienkę. Warto jednak zaplanować działania jeszcze na etapie budowy domu/mieszkania, aby ograniczyć późniejsze koszty przedsięwzięcia.

[product id="1793, 1818, 1817, 1794, 2024" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Prysznic bez brodzika – czy ma wady?

Oczywiście każde rozwiązanie – nawet najbardziej zaawansowane technologicznie i polecane przez specjalistów zawsze na pewne wady. Wybierając nowoczesne prysznice bez brodzika, musisz liczyć się z tym, że nigdy nie kupisz gotowej kabiny do zaadoptowania. W przypadku pryszniców bez brodzików z odpływami liniowymi lub punktowymi koniecznie jest samodzielne zaplanowanie takiego przedsięwzięcia. Oprócz powyższych prysznic bez brodzika ma inne wady, a mianowicie:

 • wysoka cena inwestycji,
 • konieczna specjalistyczna wiedza z zakresu przeprowadzania prac montażowych oraz wykonywania spadów,
 • konieczność przygotowania podłoża łazienki pod takie rozwiązania.

Mimo pewnych wad pryszniców bez brodzika te są coraz chętniej wybierane przez wiele osób w Polsce. Głównie ze względu na ponadczasowy wygląd oraz wysoki poziom funkcjonalności.

Nowoczesne prysznice bez brodzika – jakie wymiary wybrać?

W sieci można znaleźć wiele ciekawych inspiracji na temat tego, jak może wyglądać kabina prysznicowa bez brodzika z odpływem liniowym. Decydując się na takie rozwiązania, pamiętaj o tym, że szerokość prysznica powinna mieścić się w przedziale 70-140 cm – to obecnie standard. Aby uzyskać jak największy komfort oraz swobodę ruchów podczas kąpieli pod prysznicem, stwórz kabinę o rozmiarach 100x100 cm lub 80x80 cm.

Kiedy wiesz już, jaki rozmiar powinien mieć prysznic bez brodzika, koniecznie dowiedz się też, jakie kafle na podłoże i ściany sprawdzą się najlepiej w takich miejscach. Najlepiej wybieraj płytki antypoślizgowe o wysokim standardzie – co najmniej R9. Warto też wybierać płytki o jak najniższym poziomie nasiąkliwości, czyli po prostu takie, które będą w 100% wodoodporne.

Prysznic bez brodzika z odpływem liniowym – o czym trzeba pamiętać?

Jedną z najważniejszych kwestii w tej dziedzinie jest spadek pod prysznicem. Bez niego prawidłowe funkcjonowanie odpływu liniowego lub punktowego będzie niemożliwe. To przełoży się także na komfort kąpieli pod prysznicem, gdyż zalegająca woda mogłaby zalewać całą powierzchnię łazienki. Zanim zdecydujesz się na stworzenie prysznica bez brodzika, pamiętaj o:

 • zachowaniu odpowiedniego spadu podłoża w stronę odpływu,
 • stworzeniu dobrej warstwy izolacyjnej, która zapobiegnie przesiąkanie wody poza kabinę prysznicową, np. pod jej powierzchnię,
 • zamontowaniu odpowiedniej ścianki walk-in lub drzwi przesuwnych do prysznica – to dodatkowo zabezpiecza łazienkę przed zalaniem.

W kwestii podsumowania, zdecydowanie warto zainteresować się tematem prysznica bez brodzika oraz odpływem prysznicowym. Takie działania warto zaplanować odpowiednio wcześnie, by uniknąć późniejszych kosztów. To, jaki typ prysznica stworzysz, zależy wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj jednak, że najwyższy poziom komfortu oraz niesamowitą stylistykę zapewnią Ci tylko prysznice bez brodzika wraz z eleganckim odpływem liniowym złotym lub w innych pięknych odcieniach. Gwarantujemy, że będzie to dobry wybór na lata!

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium